21 Ağustos haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


Fendi, MATE.BIKE markası ile iş birliği yaparak katlanabilir elektrikli bisikletler çıkarıyor.

Dünyaca ünlü İtalyan moda evi Fendi, Danimarka merkezli elektrikli bisiklet markası MATE.BIKE ile beraber katlanabilir ve elektrikli bir bisiklet çıkarıyor. Fendi’nin ünlü “FF” imzasını ve moda estetiğini taşıyan bisiklet 21 Ağustos günü Fendi’nin online alışveriş sitesinde satışa çıkacak. Sürdürülebilir ulaşım ve lüks modanın bir araya geldiği bu iş birliği şehir içi dolaşıma özgün, yaratıcı ve çevre dostu bir seçenek sunuyor.

Kaynak: Selenparc

Brezilya’nın yeni yönetimi altında Amazon ormanlarındaki ağaçsızlaşma oranları geçen seneye oranla yüzde 60 düştü.

Gezegenimizin akciğerleri olarak bilinen ve binlerce canlıya ev sahipliği yapan Amazon ormanları, Brezilya’nın Bolsonaro altındaki bir önceki yönetiminde sistematik olarak kesiliyor, yakılıyor, tarım alanlarına çevriliyordu. Bu ormansızlaşma, tüm dünya çapında çevre aktivistlerinin protestolarını çekiyordu. 1 sene önce yaşanan politik değişim sonucu Bolsonaro yerine geçen Luiz Inacio Lula ve kabinesi Amazon ormanlarındaki kıyımı geçen seneye oranla yüzde 60 oranında azalttıklarının müjdesini duyurdu. Oksijen üretebilme kapasitesi ile hepimizi direkt olarak etkileyen Amazon ormanlarının sadece bir politik seçim sonucu bu ölçüde korunabilmesi tüm dünya çapında siyasetin ne denli gezegen sağlığı ile iç içe olduğunu gösteriyor ve her doğal alanın korunması için bir umut ışığı yakıyor.

Kaynak: Guardian

Başka kişilerin evcil hayvanlarını kısa süreli olsa bile sevmek bütünsel sağlığınızı desteklemeye yetiyor!

Başkalarının köpeklerini 5-20 dakika boyunca sevmek veya beraber zaman geçirmek üzerine yapılmış araştırmada sonuçlar bu kısa etkileşimin bile zihinsel ve ruhsal sağlığı desteklemeye yettiğini gösteriyor. Köpeklerle oynamakla geçen 5 dakika sonucu stres hormonu kortizolün seviyeleri ciddi ölçüde düşüyor, bağ kurma ve iyi hissetme hormonu oksitosin ise artıyor. Köpeklerin insanın iyi olma haline getirdiği bu büyük artıdan faydalanmak içinse illa köpek sahiplenmemiz gerekmiyor. Tek yapmamız gereken bir arkadaşımızın, komşumuzun hatta rica ile bir yabancının köpeğini sevmek!

Kaynak: NPR

BLOOM SHOP