28 Ağustos haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


İklim krizi sonucu yaşanan kuraklık küresel taşıma yolu olan Panama Kanalı’nda su kalmamasına neden oldu.

Dünyadaki taşımacılığın yüzde 80’i okyanuslardan gemilerle yapılıyor. Panama Kanalı da bu küresel taşıma ağının önemli bir parçasını oluşturuyor. ABD ile Kuzey Asya arasındaki tüm ithalat ve ihracatın yüzde 40’ını taşıyan Panama Kanalı çok ağır ve büyük gemileri okyanuslar arası geçirmek için tasarlandı. Bu nedenle deniz seviyesinin normal şartlardaki gibi yüksek olması bekleniyor. İklim krizinin neden olduğu aşırı sıcaklık, kuraklık, deniz suyu seviyelerindeki değişim nedeniyle ilk defa Panama Kanalı’nda yeterince su bulunmuyor. Bu da gemilerin kanaldan geçememesine dolayısıyla küresel ihracat ve ithalat ağlarında ciddi gecikmelere yol açıyor. Yüz milyarlarca maliyete neden olan bu durum Türkiye’de yaşayan bizlerin bile süpermarket alışverişinde aradığını bulamamasına yol açabilir.

Kaynak: Reuters

2023 Kadınlar Futbol Kupası kadın futbolunun gelişimini gözler önüne sererek tarihe imza attı.

Erkekler futboluna kıyasla hak ettiği önemi, ilgiyi ve kârı elde edemediği için uzun yıllardır sosyal konulardan birisi haline gelen kadınlar futbol şampiyonalarında bu sene görülmemiş bir başarı yakalandı. Bir önceki senelerle karşılaştırıldığında 2023 Kadınlar Futbol Kupası iki kat daha fazla bilet sattı. Kadın futbolcular ve antrenörler kupa sırasında dünya rekorlarına imza attı. 8 yeni ülke ilk defa kadın futbol takımları ile yarıştı ve maçlar TV’de önceki senelere oranla çok daha fazla kişi tarafından seyredildi! Kupanın galibi ise İngiltere’ye karşı finale çıkan İspanya oldu.

Kaynak: Guardian

Hamilelik sırasında Akdeniz diyetinin tercih edilmesi doğacak çocuğun bilişsel ve sosyal yetilerini arttırıyor.

Çoğunlukla bitki bazlı bir diyet olan Akdeniz beslenmesi kolesterol seviyelerinin dengelenmesi, diyabet, demans hatta depresyon riskinin düşürülmesi ile ilişkilendiriliyor. Sağlıklı yaşam ömrünün uzatılmasında önemli bir etken olan bu beslenme hamileliğin sağlıklı geçmesine hatta doğacak çocuğun becerilerinin gelişmesine de katkıda bulunuyor. Yapılan bir araştırmaya göre anne adayları arasında Akdeniz diyeti izleyenlerin çocukları 2 yaşına bastıklarında diğer yaşıtlarına göre daha yüksek bir sosyal, duygusal ve bilişsel zeka gösteriyor.

Kaynak: CNN

BLOOM SHOP