4 Eylül haftası wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. 


C vitamininden 172 kat daha güçlü bir molekül olan C60 Nobel Ödülü aldı.

“Serbest radikal süngeri” olarak anılan C60 molekülü aynı C vitamini gibi bedende çok güçlü bir antioksidan olarak görev alıyor. Tek farkı ise C60, C vitamininden 172 kat daha etkili çalışıyor! Uzun ve sağlıklı yaşam çalışmaları içerisinde adını duyurmaya başlayan C60 molekülünün gelecek yıllarda önemli tıbbi gelişmeler kazandıracağı umuluyor. Şimdilerde yavaş yavaş kendini bazı takviyelerin içerisinde göstermeye başlayan C60’ın yükselen bir wellness trendi olması bekleniyor. Molekül üzerinde yapılan araştırmalar halen devam ediyor.

Kaynak: Forbes

Mercan resifleri okyanusların artan sıcaklığına karşı dayanıklılık geliştirdi!

Çok zengin bir biyoçeşitliliğe ev sahipliği yapan mercan resifleri okyanus sularındaki sıcaklık artışı ve kirlilik sonucu şiddetle azalıyor, renkleri kırmızıdan beyaza dönüyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Pasifik Palau Ada Ülkesi’de yapılan bir araştırmada mercanların yüksek sıcaklıklara rağmen hayatta kalabildikleri gözlemlendi. Bu umut ışığı mercanların sıcaklıklara karşı dayanıklılık geliştirebilecekleri, böylelikle hem kendilerini hem de biyoçeşitliliği koruyabilecekleri bir geleceğe göz kırpıyor. Doğadan gelen iklim direncinin de en güzel örneklerinden birisini veriyor.

Kaynak: Phys

İklim krizi Türkiye’nin arıcılık faaliyetlerine büyük zarar veriyor.

Çin’den sonra dünyadaki en büyük ikinci bal üreticisi olan Türkiye’nin arıcılık faaliyetleri iklim krizi nedeniyle zarar görüyor. Çok önemli 8 arı türüne ev sahipliği yapan ülkemiz aşırı sıcaklıklar, nem, dalgalı yağışlar nedeniyle tehdit altına girdi. Bu da kendini bal üretiminde ciddi bir azalma ile gösteriyor. İklim krizinin etkileri ilk Ege’de kendini gösterirken şimdilerde Doğu Karadeniz’de de çam balı üretiminde zorluklar yaşanıyor.

Kaynak: Oksijen Gazetesi

BLOOM SHOP