YAZAN: DİLA ATTEPE
FOTOĞRAF: LANSERHOF LANS

9 Ekim haftasında wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik.


Headspace Meta Quest 3’e üç boyutlu VR deneyimi getiriyor!

Meta’nın Geliştirici İlişkileri Başkanı Melissa Brown, Meta Connect’te yaptığı açıklamada kişisel gelişim uygulaması Headspace’in Meta ve Nexus Studios ortaklığıyla yakında Meta Quest 3 VR başlığına geleceğini duyurdu. Zihnimiz için sanal bir oyun alanı olan Headspace, deneyimler sonucu kazanılan değerleri günlük yaşama entegre etmeyi amaçlıyor. Headspace, zihnin ve bedenin günlük üretkenliği desteklemeye ve VR’dan gerçek dünyaya geçiş yapmaya yardımcı olmaya odaklanan deneyimler sunacak. Headspace, karma gerçeklikle gelen bu VR deneyiminin insanlar için zihinsel kaynakları genişletme ve uygulamanın sunduklarını daha erişilebilir hale getirme fırsatı olduğunun altını çiziyor.

Kaynak: TechCrunch

Universal Music Group kişisel gelişim uygulamasını duyurdu.

UMG kısa süre önce bilişsel işlevi, rahatlamayı ve uykuyu iyileştirmek için tasarlanan, müzik merkezli sağlıklı yaşam uygulaması Sollos’u duyurdu. Bu uygulama ile UMG, insanların müziğin zihinsel sağlık, uyku, Alzheimer, demans ve anksiyete bozuklukları gibi kronik durumlar üzerinde iyileştirici yanlarını deneyimlemesine fırsat sunuyor. Uygulama için yapay zekâ destekli ses sağlığı şirketi Endel, odaklanma, uyku ve rahatlamaya işlevsel bir ortam sağlamak için UMG ile iş birliği yaptı. soundBrilliance ise duygusal denge, ağrı kontrolü ve kondisyon iyileştirici klinik deneyler için UMG’nin kataloğunu lisansladı. Ayrıca MedRhythms, felç ve bilişsel hastalıkla baş eden insanların tekrar yürümesine yardımcı olacak UMG kayıtları ve hareket takipli giyilebilir cihazlar üzerinde çalışıyor.

Kaynak: Fitt Insider

Lanserhof İspanya’daki ilk sağlık tesisini 2026’da açacak!

Avusturya merkezli tıbbi sağlıklı yaşam tesisi işletmecisi Lanserhof Group, İspanya’nın Marbella yakınlarında yeni bir sağlık merkezi açma planını açıkladı. Avusturya ve Almanya’daki üç lokasyondan sonra İspanya’da konumlanacak tesis, işletmenin dördüncüsü olacak. Lanserhof ‘un yeni lokasyonu, ödüllü bir otel ve golf sahası bulunun Finca Cortesin tesisi içinde bulunacak. 24.000 metrekarelik tesiste 70 oda, öne çıkan sağlıklı yaşam merkezleri, tıbbi ekipman ve olanaklar sunacak. Lanserhof ayrıca hizmetlerini en yüksek sürdürülebilirlik seviyelerinde yürütmeye çalışacak.

Kaynak: Spa Business

The New York Times, haber bölümü Well’e daha çok yatırım yapacağını açıkladı.

Lori Leibovich’in yönettiği The New York Times’ın kişisel gelişim odaklı haber bölümü Well, ilgili, eğlenceli ve yararlı içerikleri en iyi şekilde sunuyor. Well, beslenme, fitness, uyku, zihinsel sağlık, ilişkiler, kadın sağlığı, cinsiyet, kronik durumlar ve çok daha fazlasını kapsayan geniş kitleye sahip bir platform. Well’in haber kapsamını genişletmek amacıyla şirkete daha fazla yatırım yaptıklarını duyuran The New York Times çok sayıda muhabir, editör ve fotoğraf gazetecisini Well ekibine katacağını açıkladı. Gelecek yılın başında Well’in %50’den fazla büyümesi amaçlanıyor. 

Kaynak: The New York Times

BLOOM SHOP