Basit ve etkili önlemlerle bağışıklık sistemimizi destekleyebilir vücudumuzun gizli koruma kalkanını devreye sokabiliriz. Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir, Uzman Diyetisyen Ayça Alara Aycan 5 önerisini paylaştı!

İlginizi çekebilir: Mevsim Geçişlerinde Bağışıklık Sistemini Güçlendirmenin Yolları

Bağışıklık sistemi nedir?

Bağışıklık sistemi çeşitli organlar, dokular, akyuvar hücreleri, protein ve kimyasallardan oluşan bedenimizin geniş savunma sistemi ağıdır. Bizi enfeksiyona sebep olan yabancı dış etmenler; bakteri, virüs, mantar, parazitten korumak için çalışır. İçeri girdikleri zamanlarda da bırakılan hasarın minimal düzeyde tutulması için uğraşır. Kısaca bizi hastalıklardan koruyarak bütünsel sağlığımızın desteklenmesini sağlar.

Bağışıklık sistemi nasıl güçlenir?

Bedendeki her sistem gibi bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için de yeterli ve sağlıklı beslenmeye, kaliteli uyku uyumaya ve zararlı çevresel etmenlerden mümkün olduğunca uzak kalmaya ihtiyacımız var. Bu doğrultuda yapılacak yaşam tarzı değişimleri ile bağışıklık sistemini güçlendirmek, hastalıkları önlemek mümkün olabiliyor. Aşağıdaki 5 temel öneri ile daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak mümkün!

1. Yeterli miktarda su içmek

Hava kirliliği, tarım ilaçları, sigara dumanı, alüminyum, paraben gibi pek çok toksik maddeye gün içinde maruz kalıyoruz. Bu maddeleri karaciğerimizde daha zararsız hale getiriyor, böbreklerimizden süzüyor; idrar, safra, ter şeklinde de dışarı atıyoruz. 

Kısaca karaciğer ve böbreklerimize çok iş düşüyor. Onlara yardımcı olmak için dengeli, doğru beslenmeli ve yeterli miktarda su içmeliyiz. “Kg x 30-35 ml” formülü ile ne kadar su içmemiz gerektiğini hesaplayabiliriz. 

2. Yerel ve mevsiminde meyve ve sebzeleri tüketmek

Yerel ve mevsiminde yetişen meyve ve sebzeler, vitamin ve mineral bakımından en üst seviyededir. Böylelikle hem başta C vitamini olmak üzere birçok vitamini alabilir hem de lif bakımından zengin beslenmiş olabiliriz. 

3. Bağırsaklarımıza iyi bakmak

Bildiğiniz üzere bağırsaklar artık ikinci beyin olarak geçiyor ve bağışıklık sistemi denildiğinde akla mutlaka onlar da geliyor. Bağırsak mikrobiyotamız ne kadar sağlıklı olursa bağışıklığımız da o denli güçlenir. 

Bağırsaklarımızı desteklemek için:

  • Lif yönünden zengin beslenmeli.
  • Mevsim sebze ve meyveleri tüketmeli.
  • Yoğurt, kefir gibi probiyotik besinleri beslenme rutine eklemeli. 
  • Hem çok iyi bir lif hem de beta glukan kaynağı olması sebebiyle yulaf tüketmeli.

Beta glukan; bağışıklık sistemimizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak, bağışıklık sistemini aktive etmesinden dolayı bu sistemi koruyan doğal bir besin desteğidir.

Eğer bağırsak sorunlarımız devam ediyorsa, o zaman bir uzman kontrolünde probiyotik takviyesi de alabiliriz. 

İlginizi çekebilir: Mide ve Bağırsak Sağlığını Destekleyen Beslenme Önerileri

4. Bitkilerin gücünü keşfetmek

Prof. Dr. Erdem Yeşilada hocamı anmadan olmaz. Derslerimizde bağışıklığı güçlendirmek için 1 çay kaşığı çörekotu tohumunu 1 tatlı kaşığı kestane balı ile karıştırıp aç karna tüketilmesini önerirdi.  

Bitkileri ve bitki çaylarının desteğini de unutmamak gerek. Günde 2-3 fincan ıhlamur, zencefil, adaçayı ya da kuşburnu çayı içmek bağışıklığımızı güçlendirmede yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, ıhlamur flavonoitlerinin iltihap giderici ve ağrı kesici etki gösterdiğini ortaya koymaktadır. Ayrıca bazı bileşenleri boğazı yumuşatarak soğuk algınlığı şikayetlerini hafifletir. 

Adaçayı yaprakları da içeriğindeki uçucu bileşenler sayesinde ağız ve boğaz iltihaplarını (farenjit, jinjivit gibi) gidermeye yardımcı oluyor. Erdem hocamız çay şeklinde (kaynatmadan) hazırlanan adaçayının gargara olarak kullanılmasının da faydalı olduğunu derslerimizde hatırlatırdı. 

Bir de geleneksel bir karışımımız vardır: “Bal + zencefil + karanfil + karabiber + limon” işte onun da tam zamanı! Kahvaltıda ıhlamur çayı tercih edip içerisine yukarıdaki karışımı ekleyerek güne savunma kalkanınızla başlayabilirsiniz.

5. Kaliteli uyumak, dinlenmeye zaman ayırmak

Yorgunluk, uykusuzluk ve hatta stres de bağışıklık sistemimizi olumsuz etkiler. Uykusunu almış, dinlenmiş bir vücut tüm yaşamsal faaliyetlerini daha kolay gerçekleştirir. O yüzden özellikle salgınlardan bu denli yoğun bahsettiğimiz dönemde biz de vücudumuzu dinlendirmeye özen gösterelim.

Gördüğünüz gibi daha güçlü bir bağışıklık sistemi için dikkat etmemiz gerekenler çok basit. Tüm bunların yanında bir de kişisel hijyenimize dikkat etmeliyiz. Ellerimizi sık sık yıkamayı unutmayalım. Dışarıdayken mümkünse yüzümüze dokunmayalım. Çantamızda dezenfektan sprey/jel ya da mendil taşımak da bize yardımcı olacaktır.

Son olarak C vitamininden zengin gripsavar içeceği tarifini de veriyorum. Kendinize iyi bakmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir: Uyku Kalitesini Artırmanın 6 Etkili Yolu

Bağışıklık sistemi güçlendiren içecek tarifi

Malzemeler (1 kişilik)

  • 1 adet orta boy portakal
  • 1 tatlı kaşığı kadar taze zerdeçal rendesi (zencefil de olur)
  • 1/2 limon suyu
  • 1 tatlı kaşığı bal

Tüm malzemeleri blenderdan çekiyoruz ve işte içeceğimiz hazır. Şifa olsun!

İlginizi çekebilir: Kimler Corona Virüsü Tehditi Altında?Uzman Dyt. Ayça Alara Aycan

1995 yılında Bursa’da doğan Ayça, 2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden yüksek onur derecesiyle, 2018 yılında da Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde yan dal programından ve Fitoterapi yüksek lisansından mezun oldu. Müzik en sevdiği aktiviteler arasında olup, Yeditepe Üniversitesi Çok Sesli Korosu’nda Alto olarak yer almakta ve ş̧an,...BLOOM SHOP