Yeni haftaya girerken wellness sektöründe yaşanan gelişmeleri, öne çıkan trendleri ve ilgi çeken haberleri sizler için derledik. Siz de dünyadaki gelişmelerden ilham alarak, hayatınıza wellness kavramını katmak istiyorsanız bu haberlere mutlaka göz atın! İşte 8 Şubat haftası için seçtiğimiz sağlıktan ekolojiye, kişisel gelişimden beslenmeye hayatın içinden wellness haber ve trendleri!

Dünyanın ilk portatif metabolizma ölçme cihazı Lumen piyasaya çıktı.

Tek bir nefesle metabolizmanın nasıl çalıştığını ölçümleyebilen ve bu verilere göre egzersiz, beslenme ve hayat tarzı önerilerinde bulunan Lumen, İngiltere’de satışa çıktı. İçinde bulunan CO2 detektörü sayesinde bedenin enerji kaynağını tespit edebilen bu cihaz, metabolik fleksibilite sağlamak, kilo vermek, yağ yakmak, performans arttırmak ve daha pek çok amaca yönelik önerilerde bulunuyor. Normal şartlarda hastane ve kliniklerde ölçümlenebilen değerleri ölçen ve telefon uygulamasında görüntülenebilen bu cihaz oldukça fazla talep gördü.

Kaynak: Businesswire

2021 yılında Türkiye’deki tüm Starbucks’larda kâğıt pipet kullanılmaya başlandı.

Sürdürülebilir kimliği ve çevre dostu politikaları doğrultusunda, 2021 Ocak ayı itibarıyla plastik pipetlerini kağıt olanlarla değiştiren Starbucks, aynı zamanda kendi termosunu getiren müşterilerine indirim de yapıyor. Karbon salınımlarını azaltmak istediklerini belirten Starbucks yetkilileri, tek kullanımlık bardak ve plastiklerde tasarrufa önem verdiklerini ve bu kapsamda pek çok ürünlerinde pipetsiz kapaklara geçtiklerini açıkladı.

Kaynak: Türkiye Günlüğü

Mücadeleciler regl olmanın hala bir tabu olarak görüldüğü Sri Lanka’da okul çağındaki kızların ücretsiz adet ürünlerine ulaşması için savaşıyor. Hükümet ise ilk kez aksiyona geçeceğini duyurdu. 

Unicef’in 2015 senesinde Sri Lanka’da yaptığı bir çalışmaya göre, okul çağındaki kızların yüzde 50’sinden fazlası regl günlerinde okula gitmiyor. Bu duruma adet ürünlerine ulaşımları olmadığı için kıyafetlerine kan bulaştırma korkusu, ağrılı PMS dönemi veya utanç neden oluyor. Yurt dışından ithal edilen adet ürünleri yüksek vergilere tabi tutulduğu için lüks ürün kategorisine giriyor. Şu an Sri Lanka’da kadınların sadece yüzde 30’unun adet ürünlerine rahat ulaşımı söz konusu. Mücadelecilerin yıllar süren uğraşıları sonucu geçtiğimiz günlerde Sri Lanka hükümeti kırsal alanlarda yaşayan 80,000 okul çağındaki kıza lokal olarak üretilen adet ürünleri dağıtacağını açıkladı. 

Kaynak: The Guardian

Apple, elektrikli araba üretimi için Kia ile anlaşma imzalayacak.

Kia Motors’a 3,6 milyar dolarlık bir yatırım yapmak için kolları sıvayan Apple, Georgia’da elektrikli araba üretimine geçmeye hazırlanıyor. Bu yatırım sonucunda Amerika’ya gitmeyi ve yılda ortalama 100 bin araç üretmeyi planlayan Kia Motors ve Apple arasındaki resmi anlaşmanın 17 Şubat tarihinde imzalanması planlanıyor. Apple’ın, Kia Motors iş birliğiyle üreteceği elektrikli aracın ise 2024 yılında piyasaya çıkması öngörülüyor.

Kaynak: t24

IBM’in yaptığı bir araştırmaya göre Alzheimer hastalığı yazı testi sonucunda öngörülebiliyor.

Alzheimer hastalığı ve daha pek çok zihinsel hastalığın tespit edilmesinde konuşma ve yazma kalıplarının yol gösterici olduğu ortaya çıktı. Alzheimer hastalığı olmayan 80 kişilik grup üzerinde yapılan bir deneyde, daha sonradan Alzheimer hastalığı geliştiren kişilerin birbirine benzerlik gösteren yazım ve anlam hataları yaptığı, yapay zeka tarafından tespit edildi. Yüzde 75 oranında doğru sonuç veren bu araştırma literatüre geçti.

Kaynak: The New York Times

İlginizi çekebilir: 1 Şubat Haftası Bloom News & Trends

BLOOM SHOP