A vitamini eksikliğinin yarattığı sağlık problemleriyle karşı karşıya gelmek istemeyenler için A vitamini nelerde var sorusunu araştırdık. İşte A vitamini içeren 7 sağlıklı besin!


A vitamini nedir?

A vitamini genel sağlığı koruyabilmek için tüketilen besinlerle vücuda ulaştırılması gereken önemli bir vitamindir. İnsan vücudu A vitaminini kendi kendine üretemediği için bu ihtiyacı A vitamini içeren besinler ile karşılamak gerekir.

A vitamini faydaları

  • Bağışıklık sistemi
  • Hücre yenileme
  • Cilt sağlığı
  • Göz sağlığı
  • Doku onarımı
  • Büyüme ve gelişme hormonları

A vitamini eksikliği belirtileri

Cilt ve göz kuruluğu, görüş bozukluğu, gece körlüğü, iyileşmeyen yaralar, akne oluşumu, kısırlık gibi problemler görülebilmektedir. Bu belirtilerin tespitinde bir doktora başvurarak A vitamini eksikliği için neler yapılabileceği danışılabilir ve beslenme rutini A vitamini bakımından zengin yiyeceklerle çeşitlendirilebilir.

A vitamini içeren besinler

1. Balık yağı

Balık yağı, güçlü bir A vitamini kaynağıdır. 1 yemek kaşığı balık yağında günlük A vitamini ihtiyacının %272’si bulunur. İçerdiği yağ asitleriyle enflamasyona karşı savaş açan, kalbi ve organları koruyan balık yağı aynı zamanda D vitamini bakımından da oldukça zengindir.

İlginizi çekebilir: D Vitamini İçeren Besinler

2. Ciğer

A vitamini içeren besinler arasında ciğer en önemli seçenekler arasında yer alır. 3 dilim ciğer, 6,583 mikrogram A vitamini bulundurur. Bu oran, günlük A vitamini ihtiyacının %444’üdür. Faydalı bir protein kaynağı olan ciğer A vitamininin yanı sıra B2 ve B12 vitaminleri bakımından da zengindir.

3. Havuç

Yarım su bardağı çiğ havuç, günlük A vitamini ihtiyacının %184’ünü karşılar. 1 porsiyonu yalnızca 26 kalori olan havucun harika bir atıştırmalık olduğu söylenebilir. Aynı zamanda göz ve diş sağlığı için de oldukça önemli bir besindir.

4. Ispanak

Diğer yeşil yapraklı sebzeler gibi ıspanak da insan sağlığına sağlık katan bir sebzedir. Günlük A vitamini ihtiyacının %229’unu karşılayan yarım kap dolusu haşlanmış ıspanak, içerdiği demir ve magnezyum sayesinde de genel sağlığa pozitif etkilerde bulunur. Kan basıncını düzenlemesinin yanı sıra kalp sağlığını desteklemektedir.

İlginizi çekebilir: Koyu Yeşil Yapraklı Sebzeler

5. Mango

1 bütün mangoda günlük A vitamini ihtiyacının %45’ini karşılayacak oranda A vitamini bulunur. Bol lifli, lezzetli ve C vitamini deposu olan mango, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sistemine katkıda bulunur. Kan şekerini dengeler.

6. Balkabağı

Hem lezzetli hem de A vitamini bakımından zengin bir tatlı arıyorsanız tercihiniz balkabağı turtası olmalı. Günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 249’unu karşılamaya yardımcı olan bir dilim balkabağı turtası, içerdiği balkabağı sayesinde güçlü bir antioksidandır. Genel sağlığın yanı sıra özellikle de göz sağlığına katkı sağlar.

İlginizi çekebilir: Glütensiz Balkabaklı ve Fıstık Ezmeli Turta Tarifi

7. Kuru kayısı

A vitamini içeren kuru meyveler arasından kuru kayısı hem bağışıklık hem de sindirim sistemi için faydalı bir seçenektir. 10 adet küçük kuru kayısı, günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 25’ini karşılar. Lif bakımından zengin olmakla birlikte fazla şeker içerdiği için kalori alımına dikkat etmek adına sınırlı sayıda tüketilmesi tavsiye edilir.

BLOOM SHOP