Evlerde ada çayı yakmak veya demlemek pek çoğumuz için yeni bir adet değil. Latince kelime kökeni “kurtarmak” ve “iyileştirmek” anlamına gelen ada çayı, yaşadığımız toplumda ve birçok farklı kültürde uzun zamandır kötü enerjileri ve olumsuzluğu temizlemek için yakılarak kullanılıyor. Mısırlılardan, Romalılara ve Yunanlılara kadar ilaç ve manevi iyileşme alanında kullanılan ada çayının bilmediğiniz olumlu etkileriyle tanışmaya hazır mısınız?


Ada çayı nedir?

Ada çayı (Salvia officinalis), genellikle kurutulan ve mutfak bitkisi olarak kullanılan aromatik bir bitkidir. Yüzyıllar boyunca ada çayı hem Doğu hem de Batı kültürlerinde şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır. Bir çay kaşığı ada çayının içinde erişkin bir bireyin günlük olarak tüketmesi gereken K vitaminin yüzde 10’u mevcuttur. Ayrıca küçük miktarlarda magnezyum ve A vitamini de barındırır.

Ada çayı faydaları nelerdir?

Ada çayının demlenerek içildiği zaman 5 farklı alanda yarattığı mucizevi etkilerini araştırdık.

1. Antioksidan

Serbest radikallerle savaşan ve bizi istenmeyen pek çok hastalığa karşı koruyan antioksidan yönünden oldukça zengin olan bitki, enflamasyon karşıtı bir içeriğe sahip. Ayrıca yapılan bilimsel çalışmalar günde 1 bardak (240 ml) ada çayı tüketmenin kötü kolesterolü düşürdüğünü ve iyi kolesterolü yükselttiğini de göstermiştir.

2. Menopoz

Östrojen seviyelerinde azalma; sıcak basmaları, terleme, vajinal kuruluk ve huzursuzluk gibi semptomlara neden oluyor. Bu mucizevi bitki menopozla artış gösteren östrojen dengesizliğini ve istenmeyen menopoz semptomlarını yumuşatmaya yardımcı olur.

3. Beyin ve hafıza

Beyin ve hafızayı pek çok farklı şekilde destekliyor. Zengin içeriği beyindeki defans sistemini güçlendirirken, Alzheimer hastalığını önlemeye de yardımcı oluyor. Ayrıca beyindeki analitik düşünme merkezini ve problem çözebilme yetilerini de destekliyor.

4. Antimikrobik

Yoğun aromasıyla orantılı olarak yoğun bir antimikrobik özelliğe de sahip olan ada çayını farklı şekillerde mikrop kırmak için kullanabilirsiniz. Esans yağı deodorant olarak, yaralara müdahale amaçlı veya deri enfeksiyonlarına karşı kullanılabiliyor.

Ada çayı yakma geleneği

Özellikle Amerikan yerlilerinin ritüellerinde ve geleneklerinde kendini gösteren ada çayı yakmak bilindiği kadarıyla ruhsal iyileşme amaçlı yapılıyormuş. Günümüz bilimi ise tütsü olarak yakılan ve havaya karışan ada çayının bakterileri yüzde 94 oranında öldürdüğünü ortaya koyuyor. Farklı türleri bulunan ada çayının tütsü olarak kullanılmaya uygun olan çeşidi ise beyaz olanı.

Öksürük, astım, solunum yolları hastalıkları, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk, akciğer hastalıkları ve kalp problemlerine iyi geldiği bilinen ada çayı kapalı alanlarda tütsü olarak kullanıldığı zamanlarda kötü kokuları da yok ediyor.

İlginizi çekebilir: İçtikleriniz Şifanız Olsun: Birçok Soruna İyi Gelecek 9 Bitki Çayı Tarifi

** Bu içerik bilgilendirme amaçlıdır. Profesyonel tıbbi tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini almaz veya olması amaçlanmamıştır. Bir sağlık sorununuz varsa veya böyle bir sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. 

BLOOM SHOP