Fotoğraf: sheknows.com

Kahve kültürünün yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımıza pek çok farklı kahve çeşidi girdi. Aralarından kendinize en uygun olanı seçmekte zorlanıyorsanız yalnız değilsiniz. Özellikle havaların ısınmasıyla daha sık tercih ettiğimiz ve yaz aylarının favorisi olan soğuk kahveler arasında tercih yaparken işinize yarayabilecek birkaç bilgiye ne dersiniz? İşte kahve tercihinizi yaparken buzlu kahve ve cold brew olarak bildiğimiz soğuk demlenmiş kahve hakkında bilmeniz gerekenler!

İlginizi çekebilir: Kahve Halsizlik Hissini Tetikliyor Olabilir Mi?

Buzlu kahve ve cold brew kahve arasındaki fark nedir?

Buzlu kahve tam olarak duyulduğu gibidir. Uzun zamandır alıştığımız gibi, en ideal şekliyle 93 derecede sıcak demlenen kahvenin buzla soğutularak servis edilmesi anlamına gelir. Hızlı ve kolay hazırlanır. Genellikle espresso gibi ağır kahvelerle tercih edilir ve soğuk sütle yumuşatılır.

Soğuk demleme (cold brew) ise kendine has bir demleme metoduyla yapılır. Çekirdekler özlerini ve aromalarını suya ısı aracılığıyla değil zaman içinde bırakır. Soğuk demleme metodu için en az 12 saat en fazla 24 saat çekirdeklerin 20-22 derece arasında değişen oda sıcaklığındaki suda beklemesi gerekir. Isı kullanılarak demlenen kahvelere göre daha az acılık ve asit oranına sahip olsa da kafein oranı daha yüksektir.

İlginizi çekebilir: Ölçülü Miktarda Tüketilen Kafeinin Faydaları

Hangisi daha sağlıklı?

Genellikle reflü benzeri mide problemleri olan bireyler düşük asit değeri nedeniyle cold brew yani soğuk demlenmiş kahveyi tercih etseler de yapılan bilimsel araştırmalar bu iki kahve arasındaki farkın çok da fazla olmadığını ortaya koyuyor. Midemizin pH değeri 1.5 ve 3.5 arasında değişirken soğuk ve sıcak demlenmiş kahvelerin pH değerleri 4.85 ve 5.13 olarak belirleniyor.

Asit seviyeleri pek farklı olmasa da içeriklerindeki kafein miktarları oldukça farklı. Sıcak demlenen kahvelere oranla kat kat daha fazla kafein barındıran soğuk demleme kahvelerin kafein oranları kendi içinde de farklılık gösteriyor. Demlenme süreleriyle orantılı olarak artan kafein oranları ortalama bir bireyi rahatsız edebilecek seviyelere ulaşıyor.

Evde soğuk demleme kahve nasıl yapılır?

Soğuk demleme kahveyi evlerimizde de yapabilmek mümkün. İşte cold brew (soğuk demleme kahve) tarifi!

Malzemeler:

  • 100-150 gram iri çekilmiş kahve çekirdeği
  • 1 litre oda sıcaklığında su

Yapılışı:

1 kabın içinde kahve çekirdeklerini ve suyu karıştırın. 12-16 saat boyunca oda sıcaklığında bekletin. Ardından bir tülbent veya kahve filtresi yardımıyla kahve konsantresini süzün ve 1:1 oranında veya damak tadınıza göre suyla karıştırın ve buz ekleyin. İsteğe göre süt de eklenebilir.

İlginizi çekebilir: Açlık Ataklarını Bastırmanın 10 Bilimsel Yolu

BLOOM SHOP