Birçok açıdan zorlayıcı geçen 2021 senesinin son günlerinde yeni umutlara yelken açmaya hazırlanıyoruz. Yılın son ayında herkesin içinizde yeni yıl ruhunu uyandıracak birçok etkinlik, mekan ve film önerileri şehrin odağına geçiyor. Siz de aralık ayında neler yapabiliriz diyorsanız kendinizi iyi hissettirecek aralık ayı ajandasına göz atın!


Gezin

Beyoğlu’nun 1920 senesinde kurulmuş tarihi sineması Alkazar, 10 sene kapalı kaldıktan sonra Nike’ın katkılarıyla yeni bir çehre kazanıyor. Spordan sanata herkese açık birçok deneyimi tek çatı altında buluşturan HOPE Alkazar kapsayıcı ve eşitlikçi bir duruşla sosyal sorumluluğu, çevre bilincini önceliklendiren bir şehir merkezine dönüşüyor. İçerisinde EK BİÇ YE İÇ’in yerli ve organik üretim gıdalarını kullanan kafeler, spor ve yaratıcılık stüdyoları bulunuyor. Başarılı yeni medya sanatçısı Refik Anadol ve illüstratör Esra Gülmen‘in sergileri ana salonlarda devam ederken aralarında Onaranlar Kulübü ve Sosyalben Vakfı‘nın bulunduğu sosyal örgütlerin etkinlikleri aralık ayı boyunca her hafta düzenleniyor. Eğlencenin hareket boyutunda ise Cihangir Yoga ve Urban Ridersın sanatla birleşen etkinlikleri ile spora yepyeni bir heyecan getiriyor. HOPE Alkazar’ın web sitesi veya Instagram‘ı üzerinden tüm etkinliklerin tarihlerini takip edebilirsiniz.

Keşfedin

Postane İstanbul, Galata’nın göbeğinde eskiden postahane olarak işleyen bir tarihi binada misyonu çevresel, sosyal ve kentsel etki olan bir üretim alanına dönüştürüyor. İçerisinde birçok toplanma alanı; kafeler, kent bostanı, podcast stüdyoları, kütüphane, toplantı odaları ile herkese açık, rezervasyon üzerine hizmet veren Postane İstanbul aynı zamanda birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Aylık etkinlik ajandasını web sitesinden ve Instagram‘dan takip edebilir veya kendi topluluğunuzla buluşmalarınızı Postane İstanbul’a taşıyabilirsiniz.

Dinleyin

R&B yıldızı Alicia Keys‘in sekizinci stüdyo albümü Keys, dinlendirici piyano titreşimlerini bir araya getiren Original ve davullar ile alçalan ve yükselen bir ses aralığına sahip Unlocked versiyonları ile 10 Aralık’ta dinleyicileri ile buluşuyor. Grammy ödüllü müzisyenin, “cumartesi ve pazar” olarak betimlediği albüm, cumartesi gibi harekete geçirirken, pazar gibi de daha soft anlar vadediyor.

Görün

Koleksiyona buradan erişebilirsiniz.

Pera Müzesi tarafından erişime açılan sanal sergi Düşlerin Kenti: İstanbul, ay sonuna kadar ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonundan seçilen eserlerin sunulduğu sergide, 17.yüzyıldan 20.yüzyılın başlarına kadar İstanbul manzaralarına ve bu kadim kentin gündelik yaşamına doğru nostaljik bir yolculuğa çıkacaksınız. Osman Hamdi Bey’in eserlerinden Batılı ressamların İstanbul tasvirlerine kadar geçmiş yüzyıllardaki adetler ve alışkanlıklar hakkında büyüleyici sanat yoluyla bilgilenme şansına erişebilirsiniz.

Ruhunuzu besleyin

1950 yılların ünlü ve yetenekli sopranosu efsanevi Maria Callas‘ın başarılar, kalp kırıklıkları, ihanetlerle geçen hayatı en az onun kadar ünlü İtalyan oyuncu Monica Belluci tarafından tiyatro sahnesinde can buluyor. Tom Wolf’un yazıp yönettiği Maria Callas “Mektuplar & Anılar”, Türkiye’de ilk kez Zorlu PSM sahnesinde, 14-15 Aralık tarihlerinde oynanacak. Tek kişilik bu oyunda Belluci’yi özünde bir kadının kendini olduğu gibi kabul edebilme, sevebilme çabasını verirken izleyeceğiz.

İzleyin

Yönetmenliğini üstlendiği Vice ve The Big Short gibi filmleriyle eleştirmenlerden ve izleyicilerden büyük övgü ve beğeni toplayan Adam McKay‘in Netflix’te yayınlanacak, merakla beklenen yeni filmi Don’t Look Up, 24 Aralık’ta izleyici ile buluşuyor. Jennifer Lawrence, Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Timothée Chalamet, Cate Blanchett ve Jonah Hill gibi önemli isimleri bir araya getiren yıldız ekipli film, Dünya’yı yok edecek bir kuyruklu yıldızın yaklaşmakta olduğunu uyarmak için medya turuna çıkan iki astronumu mercek altına alıyor.

Giyin

HIP + HAPPEN
Weekender Mont
SATIN AL

Son birkaç sezonun arzu nesnesi olan şişme montları, gardırobunuza sürdürülebilir ve etik çizgisiyle tanınan Hip + Happen’ın maksimalist çiçek desenli Weekender Montu ile adapte edin. Su geçirmez ve %100 geri dönüşümlü polyester kumaşı ile hem çevre dostu hem de oldukça işlevsel olan bu zamansız ve şık parça ile kış aylarına sıcak ve konforlu bir giriş yapabilirsiniz.

Tadın

Instagram: @miklarestaurant

2021 Dünyanın En İyi Restoranları listesine 60. sıradan girerek ilk 100 arasındaki tek Türk restoranı olan Mikla, başarılı şef Mehmet Gürs’ün ev sahipliği ile sizleri lezzet yolculuğuna çıkarmaya hazırlanıyor. The Marmara Pera’da konumlanan ve fine dining kavramının önemli temsilcilerinden biri olan Mikla, geniş lezzet yelpazesine ek olarak eşsiz terası ile de Galata, Sultanahmet ve Boğaziçi’ne derin bir bakış sunuyor. Yeni Anadolu Mutfağı olarak yorumladığı lezzetleriyle Şef Mehmet Gürs, geçmişteki zengin mutfak kültürlerinin hem bugün hem de gelecekte var olabilmesi için geleneksele taze bir bakış açısı getiriyor. 3 aşamalı A La Carte menüsünden tercihinize göre seçim yapabileceğiniz Mikla’da mevsimlere göre şekillenen tatlar sizleri bekliyor.


BLOOM SHOP