YAZAN: DİLA ATTEPE

Söz konusu astroloji olduğunda, elbette burçlar hakkında pek çok bilgiye sahibiz. Doğum haritamızda yer alan gezegenlerin ve burç eşleşmelerinin genel karakterimiz ve hayatımız üzerindeki etkilerini de daha önce duymuşsunuzdur. Peki hiç belirli bir burcun özelliklerine biraz daha fazla bağlı olduğunuzu hissettiniz mi? Eğer öyleyse, doğum haritanızda bir stelyum olabilir. Stelyum nedir ve 16-18 Şubat arasındaki Kova stelyumu ne anlama geliyor? Sizler için açıkladık!


Stelyum nedir?

Doğum haritamız bizlere sadece doğduğumuzda Güneş’in hangi burca denk geldiğini değil, doğduğumuz anda gökyüzündeki tüm gezegenlerin konumlarını da verir. Astrolojide stelyum, bir kişinin doğum haritasındaki tek bir burçta veya Ev’de üç veya daha fazla gezegenin hizalanmasını ifade eder. Bu konfigürasyon, söz konusu burç veya Ev’le ilişkili niteliklerin yoğunlaştığı bir odak noktası oluşturur. Haritamızda stelyumların önemli bir yeri vardır çünkü hayatımızda daha fazla odaklanacağımız alanlar ve baskın kişilik özelliklerimiz ile ilgilidir. Yer aldıkları gezegenlere bağlı olarak farklı anlamlara gelebilen stelyum, bazı kişilerin haritasında birden fazla olabilir ya da olmayabilir.

Peki stelyumunuzu nasıl bulabilirsiniz? Öncelikle doğum haritanızı çıkarmanız gerekiyor. İnternette yer alan farklı siteler aracılığıyla doğum tarihinizi ve saatinizi girerek ücretsiz bir şekilde haritanızı çıkarabilirsiniz. Ardından haritanızda, gezegenlerin hangi burçların altına denk geldiğini inceleyebilirsiniz. Bir burçta üç veya daha fazla gezegen varsa, bir stelyuma sahipsiniz demektir.

Haritanızda Kova stelyumuna sahipseniz…

Eğer haritanızda çoğu gezegen Kova burcuna denk geliyorsa Kova burcunun ayırt edici özellikleri karakterinizde baskın veya hayatınızda bu burcun etki ettiği alanlarda etkileşimler yoğun olabilir. Kova burcu için mantık ön plandadır.  Kova burçları genellikle entelektüeldir ve duyguları yerine mantıkları ile hareket ederler. Kova burcundaki stelyum, analitik zeka ve iyi bir hafızanın bir göstergesi olabilir. Bunun yanında Kova burcu sabit burçlardan biridir. Bu yüzden Kova stelyumu olan bir kişi planlarının kafasında karar verdiği gibi gitmesini ister.

Kova burcunun yöneticisi olan Satürn, öz disiplin ve sorumluluk duygusunu ön plana çıkarır. Bu yüzden Kova stelyumuna sahipseniz dünya için veya toplum için yararlı faaliyetler yapmaya eğilimli olabilir, olduğunuz yerde üzerinize düşen sorumluluklarla güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

Yenilikçi düşünme yeteneğine sahip olan bu kişiler, seçtikleri alanlarda öncü olarak durabilir, eksantrik fikirleri ve vizyoner arayışlarıyla geleneğin sınırlarını zorlayabilirler. Özgünlüğe olan düşkünlükleri ile oldukları ortamlarda özgürlüklerini savunurlar ve bireyselliklerine bağlıdırlar.  

Kova stelyumu kolektif açıdan ne anlama gelir?

2024 yılı, Kova burcunun ön planda olacağı bir yıl. Plüton’un Kova burcuna geçmesi ile teknolojik gelişmeler ve toplumsal ayaklanmalar görmeye başladık. 16-18 Şubat arasında ise Güneş, Merkür, Mars, Venüs ve Plüton olmak üzere 5 gezegen de Kova burcunda olacak. Bu farklı gezegenler kolektif olarak bizler için özellikle gelişim ve ilerleme konusunda itici bir güce sahip.

Özgürlükle, bireysellikle, zekayla, ve bağımsızlıkla ilişkilendirilen Kova burcu Güneş’te olduğunda bizi pratik sorunlara yenilikçi çözümler bulmaya ve kalıpları kırmaya, yeni ve farklı bir şeyler denemeye teşvik eder. Özellikle teknoloji açısından yenilikler ve ilerlemeleri bu dönemde görebiliriz. Bunun yanında, Plüton’un da dönüştürücü etkisi ile bazı radikal parçalanmaların yanı sıra bildiğimiz yaşamı değiştirebilecek bazı olağanüstü gelişmelerin de meydana gelmesini bekleyebiliriz. Fütüristik ve ileriyi düşünen Kova burcu ile Plüton birleştiğinde, yeni siyasi ve sosyal gelişmelerden, uçan arabalara kadar her şey bizlere sunulabilir fakat Plüton çok yavaş hareket eden bir gezegen olduğundan bu gelişmelerin sonuçlarını görmemiz biraz zaman alabilir.

Aşk gezegenleri olarak bilinen Venüs ve Mars’ın Kova burcunda hizalanmasıyla, maceracı bir enerji dalgası romantik yaşamlarımıza yayılabilir! Bizi romantik anlamda yeniliği ve keşfetmeyi kucaklamaya teşvik eder. Bekarlar için bu yerleşimler, aşkı bulmak ve doğru sonuçlara götürebilecek cesur adımlar atmak için uygun bir an sunuyor. Venüs ve Mars’taki Kova, farklı aktiviteler için cesaretli olmak, anı yaşamak için bizlere bir yol gösteriyor. İlişkileri olanlar için Kova burcundaki Venüs, çiftleri yakınlığın keşfedilmemiş bölgelerine davet ediyor. Açık iletişimle birlikte romantik ve cinsellik konularında yeni şeyler keşfetmek için harika bir zaman aralığı sizleri bekliyor. Ayrıca paylaştığınız bu deneyimler sayesinde daha derin bağlar oluşturmanıza ve bu bağları güçlendirmenize olanak sağlıyor.

Merkür Kova burcunda olduğunda düşüncelerimiz ve fikirlerimiz daha ilerici hale gelir. Kova burcu sınırları zorlamasıyla bilinir. Bu yüzden bu dönemde yaratıcı ve abartılı fikirlerle öne çıkabiliriz. Bunun yanında duygularımızı bir kenara bırakıp gerçekliğe rasyonel bir mercekle bakmayı tercih edebiliriz. Merkür’ün Kova burcunda olduğu dönemde dikkat edilmesi gereken tek şey başkalarının duygularını incitmemek veya ihmal etmemektir. Duyguların bastırılmasına ve onları rasyonelleştirerek hissedilmesinin zorlaşmasına neden olabilir.Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP