YAZAN: DİLA ATTEPE

Astrolojiye göre her biri farklı enerjiye ve özelliğe sahip olan 12 burç, yaşamımız boyunca bizleri etkiler ve yönlendirir. Bütünsel ruh ve beden sağlığımızı destekleme yolunda yaptığımız pratiklerin burcumuza göre uyumu da önem taşır. Burçların farklı karakteristik özelliklerine göre değişkenlik gösteren bu pratikler, her birimizin iyi olma haline daha da yakınlaşma imkanı sunar. Burçlar ve şifalanma pratiklerini sizler için araştırdık!


Neden şifalanma pratiklerini burcumuza göre yapmalıyız?

Astroloji, her burcun zihin, beden ve ruh sağlığına nasıl özen göstermesi gerektiğini ve kendini iyileştirmesi için neye ihtiyacı olduğunu belirleyebilecek bir rehberlik sunar. Bütünsel sağlığımızı destekleyen şifa ritüellerini hayatımıza dahil etmek, iyileşmek ve gelişmek için bir anahtar olarak ortaya çıkar. Burcumuzun yapısını anlayıp kendimize uygun pratikleri uyguladığımızda içsel dünyamıza yaklaşarak iyi olma haline ulaşabiliriz. Şifa pratiklerinin, sadece farklı öğretilere dayanan uygulamalar olmasına gerek yoktur. Sizleri daha iyi hissettiren günlük rutinler ve basit uygulamalar da bir yardımcı niteliğindedir.

Astrolojideki 12 burç, 4 elemente ayrılır ve farklı özellikler gösterir. Astrolojik haritanızdaki Güneş, fiziksel sağlığı sürdürmek için gerekenleri simgeler, çocukluk doğasındaki temel ihtiyaçlara dayanır. Yükselen, daha iyi bir yaşam için gerekli gördüğünüz şeyleri yansıtır, olgunluğun özünü ve kişisel büyüme yolunu içerir. Özellikle Güneş burcumuzun yapısını anlamak fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığımızı korumakta rehberlik eden kıymetli bir pusula olabilir.

Öncelikle elementleri anlayın

Astroloji aracılığıyla kendini keşfetme yolculuğuna başlamak için ilk adım, burcunuzu temsil eden elementi tanımaktır.

  • Ateş (Koç, Aslan ve Yay): Arayış içeren ve dönüştürücü niteliklere sahip Ateş elementini temsil eder. Bu element, sadece içsel bir çekicilik değil, aynı zamanda dinamik bir şekilde değiştirme yeteneği sağlar.
  • Su (Yengeç, Akrep ve Balık): Bu burçlar suyun akıcı ve şekillendirici özelliklerini benimser. Bu manyetik element, derin bir sezgi kazandırarak söylenmemiş detayları anlamaya yardımcı olur.
  • Hava (İkizler, Terazi ve Kova): Bu elementin burçları, havanın dağıtan, genişleten ve taşıyan özelliğinde kendilerini bulurlar. Bu element, onlara parlak yaratıcılık ve imkansızı hayal etme yeteneği kazandırır.
  • Toprak (Boğa, Başak ve Oğlak): Bu burçlar Toprak elementinin sıkıştırıcı, bağlayıcı ve sağlamlaştırıcı özelliklerini benimser. Bu temel element, onlara direnç ve isteklerini inşa etme, gerçekleştirme yeteneği verir.

Koç burcu

Ateş grubundan olan canlı ve enerjik Koç burcu, dinamik aktivitelerde iyileştirici etki bulabilir. Doğuştan bir lider olan Koç burçları, kendisini öne çıkaracak, hareket etmesini sağlayacak pratiklerle şifalanabilir. Zirveye ulaşma hedefi ile çıkılan bir dağ yürüyüşü, Koç burcunda olanların içindeki başarı duygusunu besleyerek iyi olma halini destekler. Bunun yanında dans etmek gibi enerji atacakları, bedenlerini harekete geçiren aktivitelerle de gevşemek ve bedenleriyle yeniden bağ kurmalarına yardımcı olmak bütünsel sağlıklarını dengelemekte yardımcı olabilir.

Boğa burcu

Yavaş doğası ile öne çıkan Boğa burcu Toprak burçlarından biridir. Sessizlik ve dinginlik arayan Boğa burcunun yapabileceği iyileştirici pratiklerden biri meditasyondur. Pozitif hislere odaklanmalarına yardımcı olacak ve anda kalmalarına yardımcı olacak meditasyon, öz sevgilerini geliştirmelerine de yardımcı olur. Sessizliği dolduran bir meditasyon seansı ile daha mutlu ve huzurlu hissetmelerini sağlayabilir. Bunun yanında Boğa burçları için doğa ile etkileşime geçtikleri etkinlikler de şifa niteliğindedir. Bitkilere bakım yapmak, bahçe düzenlemesi ile uğraşmak da onlar için iyileştirici olabilir.

İkizler burcu

İkizler burçları kendilerini özgürce ifade edebildiği ortamları severler. Hava grubundaki İkizler burcunda olanlar konuşkan tavırları ile ilgi çekerler ve bu özelliklerini iyileşmek için kullanabilirler. Akıllarında çok fazla fikir olduğunda bunları dışarı aktarmak için meditasyon yapmak veya günlük yazmak İkizler için birebir bir pratiktir. Günlük yazarak kendilerini rahatsız eden düşünceleri kağıda döktüklerinde daha hafiflemiş hissedebilirler. Bunun yanında yüksek sesle şarkı dinlemek ve söylemek de olumsuzluklardan uzaklaşmak için destekleyici olabilir.

Yengeç burcu

Duygusal ve hassas olan Yengeç burçları hislerini rahatça yaşayabildikleri ortamları ve hislerini paylaşabildikleri insanları severler. Su grubundan olan Yengeç burçları için ruhları ile etkileşime geçtikleri aktiviteler iyileştirici etkiye sahip olabilir. Yoga, beden ve zihin iletişimlerini güçlendirerek onlar için pozitif bir deneyim sunabilir. Hislerini düzenleyebildikleri ve kontrol altına alabildikleri bir ortam oluşturan yoga, Yengeç burçları için birebirdir.

Aslan burcu

İlgi görmekten hoşlanan Aslan burçları kendilerini gösterebildikleri aktiviteler yapmayı severler. Spor salonuna gitmek ve toplu derslere katılmak bedenlerini harekete geçirerek iyi olma halini bulmalarına yardımcı olur. Ayrıca Güneş tarafından yönetilen Aslanlar için kalp çakralarını açık tutmalarını sağlayan bazı yoga duruşları da şifa bulmalarına yardımcı olabilir.

Başak burcu

Başak burçları detaylara dikkat etmeleri, onları öne çıkaran özelliklerinden biridir. Zihin, beden ve ruh arasındaki dengeyi sağlıklarına yararlı olacak pratikler ile destekleyebilirler. Vücuda enerji veren beslenme ise Toprak elementi tarafından yönetilen Başak burçları için önemlidir. Detaylı beslenme planları yapmak ve uygulamak, organik yiyecekler tüketmek iyileşmelerine katkı sağlar.

Terazi burcu

Zodyak’ın adaleti sağlayan burcu Terazi, sanattan beslenir. Hava burcu olan Terazi artistik tarafını, duygularını ve düşüncelerini dışa vurmak için kullanabilir. İyi olma haline yaratıcılık kullanarak erişmek Terazi burçları için önem taşır. El işleri, resim yapmak, yaratıcı yazarlık gibi sanat odaklı pratiklerini iyileşmek için kullanabilirler. Aynı zamanda günlük yazarak akıllarındaki huzursuz düşünceleri dışa vurabilir ve huzur bulabilirler.

Akrep burcu

Tutkulu ve sıcak havaları olan Akrep burçlarının içsel duygularını sonuna kadar hissetmelerini sağlayacak pratikler yapmaları huzurlarını sağlamakta büyük rol oynar. Su elementi tarafından yönetilen Akrep burçları için gölge çalışması, içsel dünyalarının dışa vurumu için harika bir yol olabilir. Zorlu bir ritüel olan gölge çalışması Akrep burçlarının hislerini harekete geçirecek ve kendilerini daha çok anlamalarını sağlayacak bir pratiktir. Gelişen anlayışları sayesinde kendileri ile daha barışık bir ilişki kurabilirler.

Yay burcu

Ateş elementi grubundan olan Yay burçlarında keşfetme arzusu fazladır. Yeni yerlere gitmek, bilgiler öğrenmek ve öğretmek onlar için mutlu olmanın bir yoludur. Oldukça hareketli olan Yay burçları, huzuru orman banyosu yaparak bulabilirler. Yürüyüş yaparak hem bedenlerini harekete geçirebilir hem de ormanın beklenmedik yanlarını keşfederek yoğun hislerini harekete geçirebilirler. Açık görüşlü yapıları onları yeni beceriler öğrenmeye de teşvik eder. Yeni bilgiler öğrendikleri konferanslara katılmak, beceriler geliştirdikleri workshop’larda yer almak Yay burçları için iyileştirici olabilir.

Oğlak burcu

Mantıkları ön planda olan Oğlak burçlarının stabil egzersizler yapması iyileşmelerine yardımcı olabilir. Ateş elementinin yönettiği Oğlak burçları için sessizlik ve enerjileri ile iletişime geçmek daha dengeli bir hale erişmelerine olanak sağlayabilir. Reiki, Tai Chi veya Çakra Dengeleme Meditasyonu uygulamak, içsel dünyalarına yaklaşarak huzurlu olmalarını teşvik eder.

Kova burcu

Yenilikçi yapıları ile dikkat çeken Kova burçları, pratik çözümler ve fikirleriyle öne çıkarlar. Hava elementi tarafından yönetilen Kova burçlarının, tahmine dayalı aktiviteler yapmaları, duygularını ve hislerini dengelemelerine yardımcı olur. Tarot okuması yaptırmak, kristal yatak deneyimlemek ve ses terapisi yapmak Kova burçları için iyileştirici etkilerini en çok görecekleri pratiklerdir.

Balık burcu

Su elementi tarafından yönetilen Balık burçları, oldukça duygusal ve sezgiseldir. Şifalanmak için su kenarında bulunmaları etkili olabilir. İzolasyon tankı gibi deneyimler, Balık burçlarının fazla hislerinden arınmaları için iyi bir yol olabilir. Deniz kenarında yürümek ya da yüzmek de Balık burçları için basit ama etkili şifa araçlarıdır.Dila Attepe

1999 yılında Ankara’da doğan Dila, lisans eğitimini Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde tamamladı. Bitirme tezini kadınlarda beden algısı üzerine yazdıktan sonra kişisel gelişim ve psikoloji alanına yöneldi. Dila, beden algısı ve zihinsel sağlığı geliştirme konusundaki farkındalığı sayesinde sağlıklı yaşam camiasına ilham olacak içerikler üretmeyi amaçlıyor....BLOOM SHOP