Kökeni Hindistan’a dayanan, bütünsel ve kadim bir sağlık bilimi olan Ayurveda’nın, Ayurveda beden tipleri ile uyumlu olan aktivitelerini hafta sonunuzu daha dengeli geçirebilmeniz için araştırdık!

Ayurveda beden tipleri ile kendi doshanızı keşfetmek için “Test: Ayurveda’ya Göre Hangi Tip Dosha’sın?” testimizi çözebilir, testte çıkan sonuca göre pazar ritüelinizi planlayabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Test: Ayurveda’ya Göre Hangi Tip Dosha’sın?

Ayurvedik pazar ritüeli

Ayurveda beden tipi uzmanı Sarah Kucera, “The Ayurvedic Self Care Handbook” adlı kitabında pazar günlerinin kendimizi iyi hissetmek ve haftanın stresinden arınmak için tüm gün dinlenme esaslı harika bir fırsat olduğunu anlatıyor.

Pazar günü yapmak istediklerinizi o gün gelmeden planlamanızı tavsiye eden Kucera, cuma gününden pazar gününün planını yaptığınız durumda “kararsızlık tutulması” yaşamayacağınızı söylüyor. Çünkü herhangi bir program yapmadığınızda gününüz çeşitli fikir ayrımları ve kararsızlık aşamalarıyla bölünerek verimsiz geçebiliyor.

Bu hafta sonu sahip olduğunuz beden tipini dikkate alarak, kararsızlık tutulmasına yakalanmadan, bedeninize ve ruhunuza iyi gelecek bir pazar aktivitesiyle haftanın gerginliğinden kurtulabilirsiniz.

Vata dosha: Sakinleştirici ev aktiviteleri

Kucera’ya göre; enerji dolu, sosyal ve üretken Vatalar, hafta sonu geldiğinde genellikle son derece mutlu ve hareket dolu olmaya devam ederler ancak pazar günleri gelecek haftanın sorumluluklarının verdiği endişeyle huzursuzluğa kapılırlar.

Bu negatif duygulardan uzaklaşabilmek ve pazar günlerini daha verimli geçirebilmek için Vatalar, gelecek haftaki işlerin planını pazar gününe bırakmadan vakitlice yapmayı tercih edebilirler. Daha planlı olarak, geç saatlere kadar uyumaktansa erken uyanarak, günü yapmak istedikleri aktiviteler için saatlere bölerek pazar sakinliğinden tam verim alabilirler.

Vatalar için önerilen pazar ritüeli; tüm haftanın aktifliğinin ardından evde geçirilecek sakin bir güne erken uyanmakla başlayabilir. Hafif bir kahvaltının ardından keyifli bir tempolu yürüyüş, gelecek haftanın market alışverişi, eve dönüşte ise sağlıklı bir smoothie ile Vatalar kendilerini haftaya hazır ve dinlenmiş bir şekilde hazırlayabilirler. Kişisel bakım, meditasyon, kitap okuma, film izleme, pasta yapma gibi keyif ve huzur verici bireysel aktivitelerle de pazar günü ritüellerini tamamlayabilirler.

İlginizi çekebilir: 6 Malzemeli Pratik Smoothie Tarifi

Pitta dosha: Spontane pazar gezileri

Detaycı ve programlı Pittalar, hafta sonu geldiğinde hafta içinin iş ciddiyetini kolay kolay bırakmazlar. Çamaşır yıkayacakları gün, arkadaşlarıyla buluşacakları saat, yemek yiyecekleri restoran genellikle belirlidir. Kucera’ya göre, risk almaktan hoşlanmayan ve garanticilik duygusuyla hayatın spontane yönünden zaman zaman geri kalan Pittalar, pazar günlerini kalıplarının dışına çıkarak geçirebilir.

Pittalar için önerilen pazar ritüeli; haftanın son gününün sakinleştirici ambiyansına kendilerini bırakmayı deneyerek başlayabilir. Biraz kontrolü elden bırakarak, arkadaşlarının ani davetlerine dahil olmayı, sinemaya gitmeyi, daha önce hiç gitmedikleri bir parka gidip pazar keyfi yapmayı tercih edebilirler. Spontane günübirlik seyahatler Pittaların rahatlamaları ve zihinlerini boşaltmaları için harika bir seçenek olabilir. Akşam yemeği için kusursuz bir masa kurmak veya eksiksiz bir menüyle misafir ağırlamaktansa daha rahat davranarak yemeği dışarıda yemeyi veya arkadaşlarıyla yardımlaşarak hazırlamayı deneyebilirler.

Kapha dosha: Sosyal ortamlar

Kucera’ya göre, genellikle bireysel hareket etmeyi seven Kaphalar, pazar günlerini en sevdikleri dizileri izleyerek, yemek yiyerek ve bilgisayar oyunu oynayarak geçirmeyi tercih ederler. Kalabalıktan ve gürültüden pek hoşlanmayan Kaphalar için pazar günü tam bir “uyku” günü olabilir. Pazar günlerini biraz sosyalleşip pozitif enerji depolayarak geçirmeyi denerlerse belki de çok hoşlarına gideceğini fark edebilirler.

Kaphalar için önerilen pazar ritüeli; erken kalkıp enerji verici bir kahvaltı hazırlamakla başlayabilir. Kahvaltının ardından bisiklet turuna çıkabilir, eski arkadaşlarıyla buluşabilir, bir sergi veya müzeyi ziyaret edebilirler. Ev ortamından biraz uzaklaşarak arkadaşlarına gitmek, ev partilerine katılmak, şehir dışına çıkıp geceyi bir otelde geçirmek Kaphaların bireysel kurallarını esnetmelerine yardımcı olarak mutlu olmalarını sağlayabilir.Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP