Zinde ve sağlıklı bir yaşam sürmek için beslenmeden egzersize daha iyi hissetmemizi sağlayan beslenme ve fitness trendlerini sıraladık.

Ketojenik beslenmek

Karbonhidratı düşük, faydalı yağları yüksek bir beslenme şekli. Bu diyet sayesinde hayatınızdan karbonhidratı çıkardığınız ve tek yönlü beslendiğiniz için hızlı bir şekilde zayıflayabiliyorsunuz. Vücut karbonhidrattan alamadığı enerjiyi yağdan sağlamaya başladığı için hızla yağ kaybederek zayıflamaya başlıyor.

Intermittent fasting diyetini uygulamak

Bu beslenme şekli ile diyet yapmayıp saatleri takip etmeniz gerekiyor. Günlük yemek yeme miktarı ve almanız gereken kalori miktarını kısıtlı bir zaman dilimine sığdırıyorsunuz. Kalan zamanda ise vücudunuz yağ yakımı yapacağı için hızlı bir şekilde zayıflamaya başlıyor. 3 farklı metot ile bu diyeti uygulayabiliyorsunuz; 16/8 metodu, ye-dur-ye metodu ve 5:2 diyeti.

Daha fazlası: Intermittent Fasting 101 (“Aralıklı Oruç Diyeti”)

Boks yapmak

Özellikle Hollywood ünlüleri ve modellerin son gözdesi olması sebebiyle, bu zorlu spor yeniden gündeme gelmeye başladı. Güç ve direnç gerektiren boks ile çok fazla efor sarf ediliyor. Bu yüzden daha hızlı zayıflama ve şekil almayı sağlıyor. Bu zorlu antrenmanın ikinci dersinize gitmek isterseniz tabi 🙂

Takviye gıdalar kullanmak

Ülkemizde az sayıda bulanan takviye gıdaları, önümüzdeki yıllarda daha sık görmeye başlayabiliriz. Amerika ve Avrupa’da birçok kadının alışveriş sepetinde yer alan kolajen takviyesi, özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun kendi kendine üretiminin azalması dolayısıyla kolajeni takviye olarak tüketmekte fayda var. Aynı zamanda tükettiğimiz besinlerden yeteri oranda karşılayamadığımız vitamin ve mineralleri de takviye olarak tüketmekte fayda var.

Daha fazlası: Kolajenin Bilinmeyen Faydaları ve Kolajen Artıran Besinler

Meditasyon yapmak

Son yıllarda önemi daha çok vurgulanan meditasyon, her dönemin trendi olan bir pratik. Sağlıklı bir beden ancak sağlıklı bir zihinde olur. Uykusuzluk, stres, kronik rahatsızlık gibi birçok sorunun çözümünde önemli bir rol oynayan meditasyon düzenli olarak yapıldığında yaşam kalitesini yükseltiyor. Her gün kendinize en az on beş dakika ayırarak bu pratiği hayatınıza adapte etmenizde fayda var.

Daha fazlası: Modern Yaşamda Meditasyon Neden Daha Önemli?

GDO’suz beslenmek

“Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar”, vücut sağlığımıza ve hücrelerimize ciddi zararlar veriyor. Özellikle gelişme çağındaki çocukların GDO’lu besinler ile beslenmesi sonucunda, hücrelerine yerleşen bu zararlı organizmalar dolayısıyla gelişimleri yavaşlıyor ve zayıflayan bağışıklık sistemleri birçok hastalığın ortaya çıkmasına zemin hazırlıyor. Bu nedenle vücut sağlık ve bütünlüğüne zarar veriyor olması gerekçesiyle, GDO’suz beslenme bu yılın trend beslenme alışkanlıkları arasında yerini alıyor.

Temiz beslenmek

Sosyal medyada #cleaneating hashtaginin 37 milyon kez kullanılmasına sebep olan bu çılgın trendin içi zaman zaman boşaltılıp rengarenk bowl’lardan ibaret olarak gösterilse de aslında vurgulanmak istenilen mevsiminden taze sebze/meyveleri tüketmek, işlenmiş gıdalardan uzak surmak, yeşil yapraklı sebzelere ağırlık vermek gibi öneriler barındırıyor.

Daha fazlası: “Temiz Beslenme” Nedir?

Bitkisel sütler tüketmek

Artık çoğumuzun bildiği bir gerçek var ki, süt ve süt ürünlerini sindirim sistemimizi zorluyor ve özellikle bağırsaklarımızda emilimin güç olmamasından dolayı birçok probleme neden oluyor. Bu nedenle, çoğumuz hem hazırladığımız sağlıklı tatlılarda, hem de kahvelerimizde alternatif sütlere ihtiyaç duyuyoruz. Bitkisel sütler tam olarak bu noktada imdadımıza yetişiyor. Hayvansal sütlerden daha sağlıklı olan bu alternatif süt çeşitleri, hayvansal gıdaları tüketmeyi azalttığımız bu dönemlerde çok trend.

Daha fazlası: İçinizi Isıtacak Salep Tarifi: Şekersiz ve Vegan!

BLOOM SHOP