YAZAN: RANA MENGÜ

Hiç tanımadığım ama beni çok iyi bilen biri seyahatimi planlasa rotada nereler olurdu? Bir yeri tavsiye edebilmek için oraya gitmek, orada bulunmak şart mı? İyi tavsiye nedir? Kimler kimlere tavsiye vermelidir?Yaşamlarımızın gittikçe sanal bir dünyaya entegre olduğu bu günlerde yapay zekanın sosyoetik sonuçları çok fazla tartışılıyor. İleride yaşanması muhtemel istihdam krizlerinden insani ihtiyaçların karşılanmasına kadar birçok farklı sorgulama kapısı açan bu yeni teknoloji, şimdilerde seyahat kültürünün de odaklarından olmaya hazırlanıyor. ChatGPT nedir? Nasıl kullanılır? Tatilinizi planlamada size yardımcı olabilir mi? Merak ettik, araştırdıklarımızı sizin için derledik.


ChatGPT nedir?

ChatPGT, San Francisco merkezli araştırma laboratuvarı OpenAI tarafından tasarlanan bir yapay zeka dil modeli. Diyalog konusunda uzmanlaşmış bir yapay zeka sohbet robotu olan ChatGPT’nin en yeni ve en iddialı versiyonu olan GPT-3 ise, soruları konuşma tarzında yanıtlama konusunda insani bir yetenek sergiliyor. Siz onunla ne kadar etkileşime geçerseniz, o da yanıtlarını o kadar kişiselleştiriyor. 

ChatGPT seyahatini kurgulayabilir mi?

İnsanlar için olabilecek en iyi senaryoda, seyahat acenteleri, tur rehberleri, otel konsiyerjleri ve seyahat yazarlarının 5 yıl içinde (veya daha kısa sürede) işsiz kalabileceği kulaktan kulağa yayılıyor. Soru sordukça cevapları hafızasında saklayan chatbot zamanla elde ettiği verilerle sizi daha iyi tanımaya başlıyor. 

Gitmek istediğiniz ülkeyi yazdıktan sonra size yönelttiği çeşitli sorularla kişisel zevkiniz hakkında ipucu toplayan ChatGPT’nin seyahat etme şeklimizle ilgili her şeyi radikal bir biçimde iyileştirmeye hazırlandığı konuşuluyor. Ömrünün ortalama 3’te 1’ini internette harcayan bizler için ChatGPT’nin bir arkadaş olarak benimsenmesi ise çok olası. 

Yapay zeka tarafından oluşturulan seyahatini iyileştirmek için ne yapabilirsin?

1. Kendini tanıt

ChatGPT, sizin ve arkadaşlarınızın uygulama içinde sorduğunuz soruların geçmişine dayanarak sizin için özel tasarlanmış bir grup gezisinin ana hatlarını çizebiliyor. Bu yüzden sürekli iletişim halinde olmak, bütçenizi iletmek, daha önce keyif aldığınız lokasyonlardan ve hatta kaldığınız otellerden bahsetmek size sunulacak listenin iyileştirilmesinde yardımcı olacaktır. Bu sayede o da size en uygun oteli bulup otomatik olarak rezervasyon yaparak arkadaşlarınıza bilgilendirici mail iletebilecektir.

2. İsteklerini önceden belirle

Chatbot ile konuşmadan önce isteklerinizi kendi içinizde kararlaştırmak süreci hızlandıracaktır. Uygulama net sorulara çok daha kapsamlı cevap veriyor. Mümkün olduğunca kısa ve birbirini takip eden sorular yöneltmek ulaşılacak cevabın tatminini artırabilir. Örneğin tek bir şehir üzerinden öneri listelemesi bir ülke üzerinden öneri listelemesinden daha detaylı olacaktır. Deneyimlenecek aktiviteler, gidilecek restoranlar, kullanılacak toplu taşımalar, görülmesi istenen manzaralar ekip içinde karar verilirse ChatGPT tarafından hazırlanacak rota da bir o kadar isteklerinize yakın olacaktır. Bir arkadaş gibi yaklaşmak, sürekliliği canlı tutmak bu aşamanın en önemli noktalarından. 

3. Sorgula

Yine de tüm verileri doğru analiz edebilen bir yapay zeka, yetenekli bir seyahat planlayıcısının bağlamsal bilgisine karşı ne kadar dayanabilir? Her ne kadar gün geçtikçe kendini geliştirse de şu anda bu sohbet robotları insan deneyiminin yerini alacak yeteneklere sahip değil. Anı biriktirme, duygusal çözümleme, damak tadı ve benzeri insani özellikler barındırmadığı ve yakın bir gelecekte de barındıramayacağı aşikar. Ancak tüm dünya tarafında şimdiden bir alışkanlık haline gelmiş olan ChatGPT gerçeği, insanların onları geniş ölçekte kullanmayacağı ya da yolculuk planlama bilgilerini çevrim içi olarak alma şeklimizi dönüştürmek için büyük bir potansiyele sahip olmadıkları anlamına gelmiyor. Gelecek nasıl şekillenirse şekillensin, var olduğumuz ilk günden beri bir yerlere gitme ve keşfetme hevesinde olan bizler için en iyiye ulaşmak adına sormak ve sorgulamak öncelikli adım olarak kalacaktır. 

BLOOM SHOP