YAZAN: BAHAR BUZACIOĞLU

Oniki Adalar’ın en kuzeyinde bulunan ve UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Patmos, özgün mimarisi, yıllara meydan okuyan tarihi yapısı, harika denizi ve leziz yemekleriyle adalar topluluğunun en bilinenlerinden biri. Beyaz evleri, mavi kepenkleri, sakin suları ve yıllardır bozulmayan mimarisi içinde kaybolacağınız Patmos’ta mutlaka deneyimlemeniz gereken yerleri sizler için yazdık, işte Patmos seyahat rehberi!


Patmos Adası

Kutsal Ada olarak da bilinen Patmos, Tanrı’nın Hz. İsa’nın 12 havarilerinden biri olan Yuhanna’ya göründüğü iddia edilen ve İncil’in yazıldığı Apokalipsis Mağarası’na ev sahipliği yapan bir ada. Bu nedenle de Hristiyanlığın 7 hac merkezinden biri kabul ediliyor ve manevi bir öneme sahip. 36 kilometrekarelik küçük bir alana yayılmış olan Patmos’un ara sokaklarında keşfedilecek bir sürü nokta var.

Gezi Rehberi

Skala

Patmos Adası’nın merkezi ve en canlı yeri olan ve Yunanca iskele anlamına gelen Skala, aynı zamanda adaya gelen feribotların yanaştığı yer. Bir sürü hediyelik eşya dükkanı, şirin kafe ve restoranların bulunduğu Skala’da hem gündüz hem gece keşfedilecek bir sürü yer var. Gündüz daracık sokakları, mavi kepenkli beyaz kireç evleri arasında dolaşıp akşamda leziz yemeklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Chora

Skala’dan 3 km yukarıda bulunan ve tarihi bir köy olan Chora’yı da mutlaka ziyaret etmelisiniz. Daracık sokaklardan geçerek tarihi 16. yüzyıla kadar uzanan yapıları karşısında büyülenmemek imkansız. Gün batmaya başladığında adanın girişinde bulunan ve mükemmel bir manzaraya sahip yel değirmenlerini mutlaka gezmelisiniz.

St. John Manastırı

Chora’nın en tepesinde bulunan ve UNESCO koruması altında olan Saint John Manastırı adanın en önemli tarihi yapısı. İçeri girmek için yanınızda bir şal bulundurmayı ve çıkışta etraftaki hediyelik eşya dükkanlarına uğrayarak size burayı hatırlatacak küçük parçalar almayı unutmayın.

Apokalipsis Mağarası

Chora’dan Skala’ya doğru inerken mutlaka görmeniz gereken Apokalipsis Mağarası karşınıza çıkıyor. Adanın önemli bir hac merkezi haline gelmesinin sebebi olan bu mağarada St. John’un İncil’in bir bölümünü yazdığına inanılıyor.

Grikos Koyu

Berrak denizi ve kumlu plajıyla teknelerin de en çok tercih ettiği yer olan Grikos Koyu’nda mutlaka denize girmelisiniz. Buradaki otel ve işletmelerden yararlanabileceğiniz gibi havlunuzu alıp dilediğiniz yere uzanarak deniz ve güneşin tadını da çıkarabilirsiniz.

Kambos Plajı

Skala’dan 5.5 km uzakta bulunan Kambos plajı, Patmos’ta denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden biri, o nedenle rezervasyon yaptırmayı unutmamanız gerekiyor. Plajın en güzel ve iyi hizmet veren işletmelerinden biri olan Sea n Sun‘da denizin ve güneşin keyfini çıkarmayı unutmayın.

Yeme-içme Rehberi

Pantelis Restaurant

Skala’da bulunan ve adanın en bilinen restoranı olmanın hakkını veren Pantelis Restaurant’ın lezzetli yemeklerini gün batımı eşliğinde deneyimleyebilirsiniz. Sadece favalı karamelize ahtapot için bile gitmeye değer.

BENETOS

Gündüz Chora’yı gezdikten sonra adanın meşhur restoranı BENETOS’ta birbirinden lezzetli deniz ürünlerinin keyfine varabilirsiniz. Deniz kestaneli spagettisi ve kiraz domatesli pilavını tatmadan dönmemenizi öneririz.

Jimmy’s Balcony

Yine Chora’da bulunan ve yemekleri için olmasa da manzarası için uğranacak yerlerden Jimmy’s Balcony’de de bir şeyler içip gün batımını izlemeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Sea n Sun

Kambos Plajı’nın içinde yer alan küçük bir işletme olan Sea n Sun‘da denize girdikten sonra kendilerine özgü yaptıkları patates kızartmasının ve karidesli makarnasının tadına bakmadan dönmeyin deriz.

Konaklama Rehberi

Patmos Aktis Suites & Spa

Adaya geldiğinizde konaklama için birçok seçenek olsa da bizim favorimiz kesinlikle Patmos Aktis Suites. Grikos Koyunda yer alan ve size her anlamda harika bir deneyim sunacak bir otel. Lezzetli bir kahvaltıyla güne başlayıp, plajında deniz ve güneşin keyfini çıkarıp akşam da otelin bünyesinde olan iki restorandan birinde yemek yiyebilirsiniz. Otelde konaklamayanların bile sık sık tercih ettiği Plefsis restoran geleneksel taverna kültüründen lezzetler sunarken, kumsalın üzerinde batan güneşi izlemek için mükemmel bir tercih. Otelin ikinci restoranı Cielo E Mare ise, Grikos Koyu’nun manzarası eşliğinde İtalya’nın gurme lezzetlerini deneyimlemenize olanak sağlıyor.

HIP+HAPPEN
Mora Kısa Kahve Kimono
KEŞFET
BULDAN’S
Rin Peştemal
KEŞFET
RYDER ACT
Coastline Bikini
KEŞFET
LİSALİNA
Serrento Sarı Kadın Altın Küpe KEŞFET
BLOOM SHOP