YAZAN: BURCU ERBAŞ
İLLÜSTRASYON: ALLURE

Regl döneminde cinsel ilişkiye girmek hakkında ne düşünüyorsunuz? Toplumun yarısı regl döneminde seks yapmanın çok doğal ve güzel olduğunu düşünürken diğer yarısı bunu rahatsız edici buluyor. Günün sonunda doğru cevap tamamen partnerlerin kişisel tercihlerine bağlı olsa da regl döneminde cinsel ilişkiye girmenin ne bir zararı bulunuyor ne de yanlış veya utanılacak bir isteği oluşturuyor. Aksine regl döneminde cinsel ilişki her iki partner için de daha keyif verici geçebiliyor ve regl döneminde yaşanan ağrı, acı ve hassasiyeti hafifletebiliyor. Bu deneyimde -özellikle ilk defa yapacaksanız- tabii ki dikkat edilmesi gereken birkaç küçük detay da bulunuyor. Sizin için en merak edilen soruların cevaplarını ve deneyiminizi daha konforlu kılacak önerileri regl döneminde cinsel ilişki rehberimizde derledik!


Regl döneminde cinsel ilişki olur mu?

Bu sorunun en kısa cevabı, evet! Regl döneminde cinsel ilişkiye girmenin güvenli seks pratikleri uygulandığı zaman herhangi bir zararı veya riski bulunmuyor. Nitekim bir kişinin veya partnerinin bu dönemde cinsel ilişkiye girmek istememesi de oldukça normal ve saygı duyulması gereken bir karar!

Regl döneminde cinsel ilişki faydalı mı?

Regl döneminde yaşanan hormonal değişimler libidonun yani cinsel ilişkiye girme isteğinin artmasını sağlıyor. Bu hem cinsel ilişkiyi daha tutkulu bir hale getirebilirken hem de cinsel ilişkiden alınan hazzı katlayabiliyor. Hatta çoğu kadın için en şiddetli orgazmlar regl dönemlerinde yaşanıyor çünkü regl döneminde östrojen ve testesteron seviyesi yüksek, vajinal kaslar ise daha rahat olduğu için penetrasyon daha sorunsuz ve keyif verici oluyor.

Regl döneminde seks yapmak regl gören kişinin menstrüel kramplarının dindirilmesine de yardımcı olabiliyor. Orgazm olmak pelvik kaslarının kasılıp gevşemesine neden olduğu için o bölgede hissedilen rahatsızlığın da hafiflemesini sağlıyor. Aynı zamanda bir kişi ile yakın fiziksel temasta bulunmak oksitosin, dopamin ve enforfin hormonlarının salgılanmasını sağlayarak kişinin kendini daha iyi ve mutlu hissetmesine katkıda bulunuyor. Aynı zamanda bu hormonlar bedenin “doğal ağrı kesicileri” olarak çalışıyor.

Regl döneminde daha rahat bir cinsel ilişki için öneriler

Regl döneminde cinsel ilişki yaşamaya karar verdiyseniz aşağıdaki öneriler size rehberlik edebilir!

1. Yatağınızı koruyun

İlk olarak kabul etmeniz gereken regl döneminde cinsel ilişkinin dağınık olduğu olmalı! Regl olan bir kişinin yaşamında kan ne denli normal ve doğalsa, cinsel ilişki sırasında da biraz kan görmek doğal ve beklenebilir bir durum oluyor. Nitekim bu durumun can sıkıcı olmasına veya istenmeyen bir dağınıklığa sebep olmasına gerek yok. Yatağa sereceğiniz kalın bir havlu, örtü veya bir koruyucu kılıf özgürlüğünüzü kısıtlamadan cinselliğinizi yaşamanıza yardımcı olacaktır. Eğer yine de çarşaflar lekelenirse hemen soğuk su ve leke çıkarıcı uygulayıp çamaşır makinesine atarsanız tüm lekeler çıkacaktır!

2. Pozisyonunuzu değiştirin

Cinsel ilişki sırasında dağınıklığı minimize etmek için en iyi pozisyonlar regl olan partnerin sırt üstü veya yatakta yattığı pozisyonlar oluyor. Ayakta durulan pozisyonlar içinse dağınıklığı önlemek için duşu deneyebilirsiniz!

3. Prezervatif kullanın

Regl döneminde cinsel yolla aktarılan hastalıklara (STI) karşı biraz daha hassas olunuyor. Bu durum rahim ağzının diğer zamanlara göre daha açık olmasından kaynaklanıyor. Bu durum aynı diğer cinsel ilişkiler için olduğu gibi güvenli seks pratikleri, prezervatif ve düzenli STI kontrolü ile önlenebiliyor.

4. Menstrüel disklere şans verin

Tampon veya menstrüel kaplardan farklı olarak menstrüel diskler penetratif cinsel ilişki sırasında takılmaya devam edilebiliyor. Yapısal olarak yuvarlak ve esneyebilen bu diskler vajina boşluğuna aynı kap ve tampon takılır gibi yerleştiriliyor fakat diğerlerine oranla daha derine itiliyor. Bu derinlik sayesinde de penetratif seks herhangi bir dağınıklığa neden olmadan yapılabiliyor.

5. Farklı tür cinsel deneyimlere açık olun

Cinsellik penetratif seks ile sınırlı değil. Eğer regl döneminde penetratif ilişkiye girmek istemiyor yine de cinselliğinizi deneyimlemek istiyorsanız partnerizle karşılıklı mastürbasyon yapabilir, birbirinize erotik masajlar verebilir, ön sevişme sürecini uzun ve tutkulu kılabilirsiniz. Regl döneminde partnerlerin birbirlerine oral seks yapmasında da herhangi bir zarar veya engel bulunmuyor. Oral seks sırasında kullanılabilen tampon ve menstürel kap, kan ile temasın da önüne geçiyor. Günün sonunda tabii ki tercih partnerlerin istek ve sınırlarına bağlanıyor.

Regl döneminde cinsel ilişki hamileliğe yol açabilir mi?

Regl döneminde girilen cinsel ilişki sonucu bir döllenme olması çok zor olsa da imkansız değil. Vücudun içinde, yumurtalıkların olgunluğa eriştikten sonra düştüğü fallop tüpünde 3-7 gün boyunca kalabilen spermler, regl döneminin bitimine yakın yumurtalıklar erkenden oluşmaya başlarsa istenmeyen gebeliklere yol açabilir. Bu nedenle gebe kalma gibi bir isteği olmayan partnerlerin regl esnasında da doğum kontrol yöntemlerini devam ettirmesi öneriliyor.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP