Regl döneminde kadınlar olarak pek çok farklı fiziksel ve psikolojik etkiyle karşılaşabiliyoruz. Sırt ve bel bölgesinde ağrılar, kramplar, halsizlik, mide bulantısı, baş ağrısı ve psikolojik gelgitler regl öncesinde ve regl esnasında bizleri tesiri altına alabiliyor.

Tüm bu negatif etkenlerin yanı sıra zaman zaman tahmin etmediğimiz bazı içgüdüsel duygular da karşımıza çıkabiliyor. Sarılmak, şefkat ve ilgi beklemek, duygusallaşmak, çılgınlar gibi çikolata yemek gibi eğilimlerin yanında bazı kadınlarda regl döneminde libido artışının gözlemlenebilmesi de bu içgüdüsel yönelimler arasında!

28 günlük menstrual döngüde libido ne zaman artış gösterir?

Regl döneminin ilk gününden itibaren yavaş yavaş artış gösteren östrojen seviyesi, en yüksek seviyesine ovülasyon (yumurtalama) döneminde ulaşır. Bu nedenle aslında libidonun en yüksek olduğu dönem yumurtlama dönemi olarak bilinmektedir.

Virginia Üniversite’sinde yürütülen bir araştırmada, yaşları 23 ila 45 yaş arası seyreden 115 kadına yönetilen sorular neticesinde, diğer dönemlere kıyasla yumurtlama döneminde cinsel isteğin ve orgazm derecesinin en yüksek seviyede olduğu tespit edilmiştir.

Aynı şekilde Kanada’da yürütülen bir video çalışmasında, 19 kadın arasından yumurtlama döneminde olan kadınların daha cazibeli ve seksi tavırlar içerisinde olduğu gözlemlenmiştir.

Arizona Üniversitesi araştırmacıları, 236 kadının günlüklerini incelediğinde yumurtlama dönemlerinde cinsellik motivasyonlarının yüksekliğiyle ilgili olarak pek çok detay keşfetmiştir.

Peki, yumurtlama döneminde döllenme olayını gerçekleştirebilmek adına kendini hazırlayan vücut, regl döneminde libido açısından ne gibi değişimler yaşıyor?

Regl libidosu

PMS, yani regl öncesi dönem olarak adlandırılan süreçte, östrojen ve progesteron seviyelerinde düşüş yaşanır. Bu düşüş sonucunda ruh halinde değişiklik, sinir, endişe, huzursuzluk, şişkinlik gibi sorunlar ortaya çıkar. Regl sürecinin başlamasıyla birlikte diplerde olan kadınlık hormonları yavaş yavaş artış göstermeye başlar.

Bu ufak artışlarla birlikte kadınlar regl esnasında kendilerini PMS (regl öncesi) dönemine kıyasla daha sakin, daha huzurlu ve daha sevgi dolu hissedebilirler. Aynı şekilde, regl döneminde yaşanan kramplar ve ağrılar kişiyi hassaslaştırarak oksitosin (sevgi) hormonuna olan ihtiyacı arttırabilir. Seks esnasında tavan yapan oksitosin hormonu da regl döneminde ihtiyaç duyulan cinsellik isteğinin cevabı olabilir.

Ayrıca, vajinal bölgede kan akışı hızlandığında ve kanama süreci başladığında kadınlarda vajinal hassasiyet artar. Bu da regl döneminde yaşanılan cinsel temasların veya orgazmın daha şiddetli olma ihtimalini arttırır.

Regl dönemindeki sancılar veya kanama şiddeti nedeniyle pek çok kadın regl esnasında cinsel ilişkiden kaçınmaktadır. Ancak, regl öncesi dönemde düşüş yaşayan kadınlık hormonlarının reglin başlamasıyla artış göstermeye başlaması, içgüdüsel olarak sekse yönelim gösterme ihtiyacını doğurmaktadır.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP