Cinsel farkındalık kazanmanın giderek daha önemli hale geldiği günümüzde, güvenilir kişiler tarafından yazılmış güncel kitaplar çok değerli bir hale geldi. Biz de Bloom Kitap Kulübü’nün ekim ayı için uzman kişilerin kaleminden bilgilendirici, aydınlatıcı ve eğlenceli birbirinden samimi cinsel sağlık üzerine 6 kitap önerisinde bulunduk. Keyifli okumalar!


Regl Kitabı: Genç Kızların Büyüme Rehberi – Karen Gravelle & Jennifer Gravelle Stratton

Cinsellik eğitimi erken yaşta başlar. Kızlar daha regl olmadan önce onları ne gibi değişimlerin beklediğini, bedenlerinde neler olduğunu, cinselliğin ne demek olduğunu öğrenirlerse cinsel hayatları sağlıklı ve mutlu olur. Tam da bu nedenle ergenlik dönemi kızların merak ettikleri tüm sorulardan yola çıkarak yazılmış Regl Kitabı: Genç Kızların Büyüme Rehberi cinsel sağlık ile tanışılan bu ilk dönemde gerekli fiziksel ve sosyal desteği birçok öneri ile veriyor. Güncellenen kitap cinsellik eğitmeni Rayka Kumru’nun önsözünü ve tavsiyelerini de içeriyor.

Kapsamlı cinsellik bilgisine, erişim bir lüks değil, haktır.


Üç Kadın – Lisa Taddeo

Ünlü Amerikalı gazeteci Lisa Taddeo’nun 3 birbirinden farklı geçmiş ve hayata sahip kadının gerçek hikayelerini derlediği kitabı okuyan herkese yaşadıklarında, hissettiklerinde yalnız olmadığını hatırlatıyor. Cinselliğin etrafında şekillenen savunmasızlık, arzu, travmalar, iyileşme gibi güçlü duyguları kaleme alan Taddeo’nun 3 Kadın’ınında her bir kadın kendini bulabiliyor.

Yüzyıllardır erkeklerin bakışları altında yaşamanın bir mirası da, heteroseksüel kadınların diğer kadınlara bir erkeğin onlara baktığı gibi bakabilmesidir.


Tutsak Cinsellik – Esther Perel

Uzun ömürlü bir ilişkide veya evliliklerde cinsel arzuyu korumanın yollarını araştıran dünyaca ünlü psikoterapist Esther Perel 20 yıllık evlilik terapisti geçmişinden öğrendiklerini kitabında paylaşıyor. Daha mutlu, tatmin edici bir cinsel yaşam için tavsiyeler sunan Perel aynı zamanda çiftlerin yüzleşmekten kaçtığı zorlu sorulara da yanıtlar arıyor.

Partnerimizin cinselliği bize ait değildir. Bu sadece bizim için ve bizim hakkımızda da değildir. Haklı olarak bizim yetki alanımıza girdiğini de varsayamayız.


Vajina Kitabı: Vulva ve Vajina Mitleri – Dr. Jen Gunter

Vulvovajinal bozukluklar konusunda uzman olan Jinekolog Dr. Jen Gunter tarafından ele alınan Vajina Kitabı, cinselliğin kapalı kapılar arkasında bile konuşulmaya çekinilmesinden dolayı zihnimize yerleşmiş ama sormaktan çekinebildiğimiz birçok soruya cevap veriyor. HPV aşısından mantar enfeksiyonuna ve vulvovajinal bakıma kadar kadar cinsel sağlık hakkında zamansız bir başucu kitabı olan Vajina Kitabı, kadın cinselliği hakkındaki birçok miti de çürütüyor. Kadın bedeninin nasıl işlediğine dair eğitici bir eser olan Vajina Kitabı, tamamen bilime dayalı bakış açısı ile kadınlar için yaşam boyu önemli bir kaynak olmaya aday.

Klitorisin tek bir amacı vardır: Cinsel zevk. İnsan vücudunda sadece zevk için tasarlanmış tek yapıdır.


Tantra, Spiritüellik ve Cinsellik – Osho

Tüm zamanların en değerli spiritüel yol göstergecilerinden olan Osho, tantrayı bir devrim olarak adlandırıyor bir solukta okuyacağınız kitabı Tantra, Spiritüellik ve Cinsellik’te. Varoluşu, doğum ve ölüm, cinsellik ve paylaşım ve aşk ve meditasyonla bir araya getirdiği eserinde tantranın kapılarını aralıyor ve daha kozmik bir orgazmın mümkün olabileceğinden bahsediyor. Tantra ile vücudumuzdaki enerjiyi ve ruhumuzu dengelerken manevi aşka da tamamen uyanık olduğumuzda ulaşabileceğimizden bahsediyor.

Eğer yanlış bir şey varsa, bu her zaman mutsuzluğundadır, çünkü mutsuz bir kişi çevresinde mutsuzluk dalgaları yaratır. Mutlu ol! Ve cinsel eylem, aşk, mutluluğa ulaşılan en derin yollardan biridir.


Yaşasın Orgazm: Kadınlar İçin Sıradışı Bir Rehber – Marshall Miller & Dorian Solot

İster ilk orgazmınız ister on bininci olsun fark etmez diyor seks eğitmenleri Marshall Miller ve Dorian Solot, kitapları Yaşasın Orgazm’da: Hepimiz orgazm olmayı seviyoruz. Orgazm olma yolculuğunda bir el kitabı niteliğinde olan eser, seks oyuncaklarından kadın ejekulasyonuna kadar birçok soruya da yanıt veriyor. Farklı cinsel yönelimler ve cinsiyet kimliklerine sahip binlerce kişi ile yaptıkları anketlerden elde ettikleri ilgi çekici bilgileri de Yaşasın Orgazm’da paylaşan Miller ve Solot, kendimizi “yapmam gerek, orgazm olmalıyım baskısından” nasıl kurtaracağımızı da oldukça şeffaf bir şekilde açıklıyorlar.

Partnerinizle orgazmın tadını çıkarmadan önce kendinize bir tane vermek için biraz fazladan zaman ayırın. Doruğa ulaşmadan hemen önce dikkatinizi bedeninize ve zihninize verin.

BLOOM SHOP