Kahramanmaraş, Gaziantep ve çevre illerde yaşanan şiddetli depremler nedeniyle büyük üzüntü içerisindeyiz. Depremden etkilenen herkese geçmiş olsun. Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara ise acil şifa diliyoruz. Ülke olarak geçtiğimiz bu zorlu dönemde hepimiz depremden etkilenenlere elimizden geldiğince yardımcı olabiliriz. Sizin için güvenilir kaynakları ve bağış kampanyalarını derledik. İlgili başlığın üzerine tıklayarak maddi bağışlarınızı yapabilir, ayni bağışlar hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.


YARDIM DESTEK PLATFORMLARI

Yerel belediyeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeleri başta olmak üzere birçok ilde belediyeler afet yardım kampanyası düzenliyor. Depremden etkilenenlere ulaştırmak üzere çıkardıkları ihtiyaç listelerine Instagram sayfalarından ulaşabilir, yardımlarınızı belirtilen toplama alanlarına götürebilirsiniz.

Ahbap

Ahbap Derneği, ihtiyaç sahibi kişilere ayni ve nakdi olmak üzere her türlü yardımda bulunmak, toplumda yardımlaşma bilincinin güçlenmesini sağlamak amacı ile kurulmuştur. Ahbab derneğine bağışta bulunmak için IBAN’ı kullanabilirsiniz.

Ahbap Derneği İş Bankası TR12 0006 4000 0011 0211 3800 59

Evini terk etmek zorunda kalan kişiler için yayınlanan güvenli haritaya da ilgili linkten ulaşabilirsiniz.

İhtiyaç Haritası

İhtiyaç Haritası ihtiyaç sahiplerini, destek olmak isteyen birey, kurum ve kuruluşlarla buluşturan sosyal bir kooperatiftir. Deprem bölgelerinde tespit edilen ihtiyaçların listelendiği Instagram sayfalarını takip edebilir, desteklerinizi DasDas İstanbul‘a bırakabilirsiniz. Aynı zamanda Afet Haritası üzerinden hasar tespit formu ile hasarlı yerleri ve görselleri paylaşabilir, ihtiyaçların tespit edilmesinde yardımcı olabilirsiniz.

Akut

AKUT Türkiye’nin ilk arama kurtarma derneği olarak 1995 yılından beri doğal afetlerde ilgili resmî kurumlara yardımcı olarak hizmet vermektedir. Akut derneğine bağışta bulunmak için ilgili linke bakabilir veya websitelerinde bulunan IBAN’ları kullanabilirsiniz.

Oxfam

Oxfam, yoksulluğun beraberinde getirdiği adaletsizliklere karşı çalışan uluslararası bir organizasyondur. Türkiye gibi depremden ağır şekilde etkilenen Suriye için de ortak çalışan Oxfam, Euro cinsinden bağış kabul ediyor. Bağış yapmak için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Kızılay Kan Bağışı

Deprem sonrası oluşan kan ihtiyacını karşılamak için sağlık durumunuz el veriyorsa Kızılay’a kan bağışında bulunabilirsiniz. Kanver.org sitesinden kendinize en yakın bağış noktasını öğrenebilirsiniz.

deprem.io

Deprem bölgelerinde oluşan yardım ve destek taleplerini ortak bir veri tabanında toplayarak yetkili kurum ve kuruluşlara aktaran, tüm kurumların bağış sayfalarını tek bir çatıda buluşturan imece platformudur.

depremyardim.com

Enkaz, yıkım, yardım ve destek ihtiyaçlarını şehir ve apartman bazında toplayarak arama kurtarma çalışmalarına destek olan yardım kayıt platformudur.

depremihtiyac.com

Depremden etkilenen kişilerin yakınları tarafından verilen duyuruları, erzak ve ihtiyaç taleplerini tek bir yerde toplayan “dijital pano” görevi görüyor.

afetbilgi.com

Bir grup ODTÜ öğrencisi ve mezunu tarafından kurulmuş, önemli bilgilerin doğrulanarak hem afetzedelere hem de yardımcı olmak isteyenlere ulaştırılması için kurulmuş veri tabanıdır.


BARINMA DESTEĞİ

kalacakyer.org

Depremden etkilenenler için toplanma alanları, tesisler, oteller ve gönüllü evleri gibi kalacak yerleri gösteren dijital bir haritadır.

tmmob.org.tr/barinma

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Derneği tarafından oluşturulmuş, depremden etkilenenlere barınma imkanı sunmak için çalışan dayanışma ağıdır.

Bir Kira Bir Yuva

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İhtiyaç Haritası’nın depremden etkilenenlere kira desteği topladığı, boş durumdaki evini kullanıma açmak isteyenleri buluşturduğu dayanışma kampanyasıdır.

Missafir

Depremden ötürü barınma ihtiyacı doğan bireylere evini açan gönüllü ev sahipleri ile buluşturan ve ulaşım masraflarını üstlenen platform olarak çalışıyor.

Otelz

Türkiye genelinde depremden etkilenenleri misafir eden otel ve konaklama tesislerini listeleyen dijital platform olarak çalışıyor.

Hepsiemlak

Müsait evi veya odası olan kişilerle barınma ihtiyacı olan depremzedeleri buluşturan Hepsiemlak “Dostluk Çatısı” projesi olarak çalışıyor.


HİJYEN SETİ DESTEĞİ

Konuşmamız Gerek Derneği

Konuşmamız Gerek Derneği, 2017 yılından bu yana Türkiye’de regl yoksulluğu ve tabusu ile mücadele ediyor. Afet dönemi sebebiyle daha hızlı hareket edebilmek adına kullanılmamış veya açılmamış menstrüel ürünlerin direkt bağışı yerine maddi bağışlar kabul ediliyor. Bağış yapmak için ilgili linke tıklayabilirsiniz.

Beije

Bağışlanan tüm pedlerin depremden etkilenen bölgelere ulaştırılacağı bir “Askıda Ped” projesi yürütülüyor.

Emekçi Kadınlar Derneği (“EKD”) Acil Hijyen Seti Dayanışması

Deprem bölgesindeki kadınlar ve kız çocukları için temel hijyen ürünleri desteğinde bulunan dayanışma kampanyası yürütülüyor. Kampanya iletişim numaraları aşağıdadır:

 • Ankara: 0541 611 81 95
 • İstanbul: 0543 397 22 34
 • İzmir: 0506 686 66 07

OYUNCAK & KİTAP DESTEĞİ

Tırtıl Kids Mağazaları

Afet bölgesindeki çocuklar için oyuncak bağışları ile konteyner kütüphane ve oyun alanları kuran ayni bağış kampanyası yürütülüyor. Toplama alanları aşağıdaki adresler olarak belirtilmiştir:

 • Tırtıl Kids Erenköy
 • Tırtıl Kids Kanyon AVM
 • Tırtıl Kids Uniq İstanbul AVM
 • Tırtıl Kids Cadde54 AVM

İstanbul Barosu Oyuncak Bağışı Duyurusu

Deprem bölgesindeki çocuklara oyuncak desteği sağlayan ayni bağış kampanyası yürütülüyor. Toplama alanları aşağıdaki adresler olarak belirtilmiştir:

 • İstanbul Anadolu Adliyesi
 • Çağlayan Adliyesi
 • Bakırköy Adliyesi
 • Büyükçekmece Adli Yardım Binası

Ceres Yayınları Kitap Destek Kampanyası

Deprem bölgesindeki çocuklara kitap desteği sağlayan ayni bağış kampanyası yürütülüyor.

 • İstanbul Rami Kütüphanesi
 • Ankara Milli Kütüphane

TEMEL İHTİYAÇ & SOSYAL DESTEKLER

Topraktan Tabağa

Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi’nden satın alınan gıdaların deprem bölgesine gönderildiği kampanyadır.

Askıda Yemek

Askıda yemek sistemi ile deprem bölgesine düzenli olarak hazır yemek gönderimi yapan maddi bağış kampanyasıdır.

Hiwell Psikoloji

Depremden etkilenen bireyler ve yakınları için online psikososyal destek görüşmeleri sunan Hiwell gönüllü uzman psikologlarının bir girişimidir.

misafirogrenci.org

Depremden etkilenen öğrencilerin, 2022-2023 eğitim yılını tam burslu (eğitim, yemek, kitap) olarak tamamlamalarını sağlamak için oluşturulmuş bir sosyal sorumluluk projesidir.

Haytap

Deprem bölgelerinde kurdukları sahra hastaneleriyle hayvanlara yardım eden Hayvan Hakları Federasyonu’nun bağış kampanyasıdır.

Lubunya Deprem Dayanışma 

Depremden etkilenen LGBTQİA+ öznesi ya da yakınları için ihtiyaç ve destek talebi toplayan Lubunya Deprem Dayanışma’nın bağış kampanyasıdır.


Nelere dikkat etmeliyiz?

 • Doğru bilgi paylaştığımızdan emin olarak bilgi kirliliğinin önüne geçebiliriz.
 • Hassas içerikli görsel ve videolar paylaşmamaya özen gösterebiliriz.
 • Deprem bölgelerine gönüllü olarak yardım etmek istiyorsak güvenilir aracı kuruluşlar ile mutlaka eğitim alarak yardımlaşmaya katılabiliriz.
 • Deprem bölgesinde tek bulunan ileri yaş bireylerin Alzheimer hastası olma ihtimalini onlarla konuşarak değerlendirebilir, yetkililerle temasa geçebiliriz.

* Bu içerik 13.02.2023 tarihinde güncellenmiştir.

BLOOM SHOP