İyi bir gece uykusu, sağlığımız ve mutluluğumuz için son derece önemli. En rahat yatakta bile huzurlu bir uykuya dalabilmek için yatmadan önce zihni ve bedeni rahatlatmak gerekiyor. İşte bu noktada esansiyel yağlar devreye giriyor!

Esansiyel yağlar binlerce yıldır fiziksel, duygusal ve ruhsal sağlığı iyileştirmek ve desteklemek için kullanılmakta. Bu yağların şifalarını yatak odanıza taşımanız ise son derece kolay. Tek ihtiyacınız olan şey, bir difüzör ve tercihe bağlı olarak seçeceğiniz yağın birkaç damlası. Böylece doğal yoldan rahatlayarak bedeninizi uykunun en güzel haline hazırlayabilirsiniz. 

Keyifli bir uyku için esansiyel yağ önerileri

Daha önce yağ difüzörü kullanmayanlar için ufak bir bilgi; yağ difüzörleri yerleştirdiğiniz odaya aromaterapi buharları yayarlar ve etkileri uzun süre devam eder. Yani yatmadan önce çalıştırdığınız takdirde sabah uyanana dek o çok sevdiğiniz koku odaya yayılmaya devam edecektir.

Yağ difüzörlerinde kullanılan her esansiyel yağ karışımı kendine has özelliklere sahiptir. İster tek ister birkaçını karıştırarak kullanabilir, üzerinizdeki etkisini test ettikten sonra tercihinize karar verebilirsiniz. Karışımı kendiniz yapmak istemezseniz uçucu yağ satan yerlerden hazır karışımlara da ulaşabilirsiniz. Başlangıç olarak size önerimiz olan 6 yağı deneyebilirsiniz.

Lavanta yağı

Lavanta yağı neredeyse her türlü rahatsızlığa karşı kullanıldığı için esansiyel yağların baş tacı diyebiliriz. Lavanta; anksiyete, depresyon ve uyku ile ilgili sorunları azalttığı kanıtlanan bir bitkidir. Bunların dışında en bilindik özelliği ise sahip olduğu eşsiz kokudur.

Ylang ylang ve adaçayı karışımı

Bu ikili insanı deşarj etmek için birebirdir. Adaçayının zihni arındırarak uykusuzlukla savaştığına inanılır. Adaçayı tütsüsü evi arındırmak için kullanılırken, bu ikili karışım da etrafa yaydığı aroma ile uykunuz süresince sizi rahatlatacaktır.

Bergamot yağı

Bergamot, uyku getirici özelliklere sahip az bilinen ama çok değerli olan bir meyvedir. Yağı kabuklarından gelir ve aynı anda hem ferahlatıcı hem de sakinleştirici etkiye sahiptir. Ayrıca duyguları dengelemek konusunda da oldukça faydalı olduğu bilinir.

Nane ve okaliptüs karışımı

Bu yağlar uyarıcı olarak kabul edilirken burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığına karşı nefes almayı kolaylaştırdığı için tavsiye edilirler. Uyku esnasında burun tıkanıklığının önüne geçerek sizi horlamadan kurtarırlar.

Sığla yağı

Canlandırıcı ve topraksı aromasıyla bu esansiyel yağ, yüzyıllardır uykusuzlukla savaşmakta kullanılıyor. Her ne kadar eski olsa da değerinden hiçbir şey kaybetmeyen bu aroma günümüzde de fazlasıyla faydalarından yararlanabileceğimiz bir mucize.

Siz de ister uykusuzluktan kurtulmak ister evinize farklı bir aura katmak için kullanabileceğiniz bu esansiyel yağları aktarlardan bulabilir ve zevkinize göre yeni karışımlar oluşturabilirsiniz. Yalnızca birkaç damla yağ ile evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP