Diş ağrısı problemi yaşam kalitesini düşüren özellikle akşam saatlerinde nükseden ve şiddetlendiğinde kişiye zor anlar yaşatan bir durumdur. Diş ağrısı problemini çözmenin en doğru yolu bir uzmana görünerek gerekli tedaviye başlamaktır. Ancak tedaviye başlamadan önce evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ile ağrıyı hafifletmek mümkündür. İşte diş ağrısına iyi gelen 5 doğal yöntemi araştırdık!  

Önce diş ağrısına neden olabilecek problemlere bakalım…

 • Diş çürümesi
 • Gömülü dişlerin oluşumu
 • Çene yapısında bozukluk
 • Ameliyat sonrası travma
 • Uyurken diş sıkma 
 • Diş eti çekilmesi
 • Dolgu kaybı
 • Sinüzit
 • Diş arasına yabancı madde sıkışması

İlginizi çekebilir: Diş Sıkma Sendromu Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Diş ağrısını ortadan kaldırmak için yapılacak ilk iş problemin kaynağını bulmaktır. Her problemin tedavi yöntemi farklı olup çoğu diş probleminde medikal yardıma başvurulması gerekir. 

İlaç desteği yetersiz kaldığında ağrınızı hafifletip uykunuza veya günlük rutininize geri dönebilmek için evde uygulayabileceğiniz doğal yöntemlere başvurmak isteyebilirsiniz. Peki, diş ağrısına ne iyi gelir? İşte ağrınızı hafifletmeye yardımcı olacak yöntemler!

1. Tuzlu su

Diş ağrısında ilk akla gelen yöntemlerden biri tuzlu suyla gargara yapmaktır. Tuz, ağızdaki iltihabı temizlemeye yardımcı olarak diş sağlığınız için daha güvenli bir ortam yaratmaya yardımcı olur. Tuzlu suyla gargara yapmak diş eti problemlerine, enfeksiyonlara ve ağız içi yaralarına iyi gelir diş arasında kalan artıkları da temizlemeye yardımcı olur.

1 su bardağı ılık içme suyunun içerisine 1 çay kaşığı tuz katıp karıştırarak tuzlu su gargarasını uygulayabilirsiniz.

2. Nane aromalı çay 

Nane aromalı çay, antibakteriyel ve antioksidan içeriklere sahiptir. Aynı zamanda bu çayların poşet şeklinde satılanları, hassas diş üzerine konulduğunda ağrıyı uyuşturan bir etkiye de sahiptir. Nanede bulunan mentol, acıyı hafifletme özelliği taşır.

Hem mikrobu öldüren hem de ağrı yapan dişin uyuşmasını sağlayan nane aromalı çay poşetlerini, çayı içtikten sonra soğutarak ağrıyan bölgeye kompres yaparak kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Antioksidan Bitkiler ile Yiyeceklerinizin Şifasını Arttırın

3. Sarımsak

Sarımsak, binlerce yıldır bağışıklık güçlendiren ve enflamasyonla savaşan süper bir gıda olarak çeşitli şekillerde kullanılır. Diş ağrısında da ağızdaki bakteriyel tabakayı temizleyen sarımsak, antibakteriyel gücü ve acıyı hafifletme özelliğiyle birçok kişi tarafından diş ağrısı tedavisinde tercih edilir. 

4. Soğuk kompres

Çoğu ağrıya iyi gelen soğuk kompres yöntemi, kan damarlarının büzüşmesine neden olarak bölgedeki kan akışının seyrini değiştirir. Bu yöntem acının hafiflemesine yardımcı olur. Buz torbaları veya temiz bir örtü içerisine yerleştirdiğiniz buz kalıplarıyla çenenize ve yanaklarınıza soğuk kompres uygulaması yapabilirsiniz.

5. Karanfil

Yapılan araştırmalar, karanfilde bulunan öjenolün diş ağrısına iyi geldiği ve enfeksiyon halini azalttığını saptamıştır. Anestezik bir görev gören öjenol, ağızın uyuşmasını sağlayarak acıyı hafifletir. Bu nedenle ağızda karanfil gezdirmek, diş macununa karanfil tozu katmak, boş çay poşetlerine karanfil koyup ağrıyan bölgeye kompres uygulamak diş ağrısını hafifletmeye yardımcıdır.

Bu önerilere ek olarak:

 • Uyku esnasında: Diş ağrısı sırasında yattığınız yastığın yüksekliğini ayarlayarak kafanızın vücudunuzdan daha yüksekte kalmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemle, kan kafada birikmeyerek vücutta dolaşmaya devam eder. Kan dolaşımını hızlandırmak ağrının azalmasına yardımcı olur.
 • Beslenme şekli: Dişlerinizin hassasiyet gösterdiği dönemlerde, çok soğuk veya çok sıcak yiyecekler tüketmek, çok sert gıdaları çiğnemeye çalışmak ve vücudunuza asidik besinler almak diş ağrınızın başlamasına ya da artmasına neden olur. Ilık ve yumuşak yiyecekler tüketip alkali beslenerek bu ağrıların azalmasını sağlayabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Alkali Diyet: Sağlıklı Tariflerle Dengeyi Keşfedin

Kaynak: Medical News Today, Webmd, HealthlineLive to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP