YAZAN: HİLDA ÇERÇİ ÖZKAN

Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Doktoru Dr. Hilda Çerçi Özkan her yaşta bağışıklık güçlendirme yollarını, bağışıklık güçlendirici besinleri ve çocuk beslenmesi üzerine tavsiyelerini paylaştı.


Başta koronavirüs ve gribal enfeksiyonlar olmak üzere, mevsim geçişlerinde artan ve kolayca bulaşan hastalıklardan korunmanın yolu mikroplara karşı adeta kalkan görevi üstlenen bağışıklık sistemlerini güçlendirmektir.

Her yaşta bağışıklık sisteminin güçlü olması için olmazsa olmaz kurallar ise:

  • Çocuğumuzun aşılarını ve sağlık kontrollerini eksiksiz olarak yaptırmak,
  • Beslenmenin yeterli ve dengeli olduğundan emin olmak,
  • Uyku düzenine önem vermek,
  • Sağlıklı çevre koşullarını sağlamak,
  • Açık havada yeterli zaman geçirmek ve
  • Çocuklarımızı sigara dumanından uzak tutmaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarayan özel besinler var mıdır?

Vücudun doğal direncini artırmak için alınabilecek en kolay önlem, taze meyve ve sebze tüketmektir. Sebze ve meyveyi yeterli miktarda yiyen kişilerde, içerdikleri C vitamini, karoten, likopen, antioksidanlar ve lifler sayesinde hem bağışıklık sistemi daha kuvvetlidir hem de kalp-damar hastalıkları daha az görülür.

C vitamini içeren besinlerin düzenli tüketilmesi hastalıklardan korunmamıza yardımcıdır. Turunçgiller, özellikle portakal, mandalina ve diğer taze meyveler C vitamininden zengindir.

Havuç, bal kabağı, domates, greyfurt, karpuz, şeftali gibi sarı-turuncu-kırmızı renkli meyve ve sebzeler karoten ve likopen denilen pigmentleri içerir. Bunlar vücutta A vitaminine dönüşür ve antioksidan etkileriyle bağışıklığı güçlendirir.

Ceviz, badem gibi kuruyemişler; et, balık, yumurta gibi hayvansal gıdalar ve deniz ürünleri, bağışıklığı destekleyen çinko bakımından zengin besinlerdir.

Balık ve deniz ürünleriyle alınan Omega-3 gibi sağlıklı yağlar, kalp ve damar sağlığı açısından sağladıkları faydaların yanı sıra enfeksiyonların yarattığı yangısal reaksiyonları da engeller. Özellikle çocukların haftada en az 2 kez balık yemesini desteklemek gerekir.

Sarımsakla ilgili yapılan bilimsel çalışmalar, sarımsağın içerdiği organosülfür bileşiklerin toksinlerle savaştığını, kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi birçok hastalıkta önleyici etkiye sahip olduğunu gösterir. Sarımsak aynı zamanda hem antibakteriyel hem de antiviral etkiye sahiptir. Soğuk algınlığı, nezle, grip gibi bu mevsim en sık görülen hastalıklara karşı koruyuculuk sağlıyor. Maksimum fayda sağlamak için sarımsağın ezerek ve çiğ olarak yenilmesi önerilir.

Ayrıca hastalık dönemlerinde özellikle çocuklara ıhlamur, zencefil, bal, limon, elma çayı gibi bitki çayları hazırlayarak, hem boğazdaki tahrişin azalmasına yardımcı olabilir hem de sıvı alımını destekleyebilirsiniz.

BLOOM SHOP