Kendine has bir tadı, kokusu ve rengi olan sumak yemekleriniz için sadece bir lezzet arttırıcı olmakla kalmayıp sağlıklı bir beden için de gerekli olan pek çok şifalı özelliğe sahiptir. Yemeklerinizin üzerinde baharat olarak kullanabileceğiniz, Türk mutfağının vazgeçilmezi sumağın faydalarını sizler için araştırdık.

Güçlü bir antioksidandır

Tıpkı tarçın ve kekik gibi çok güçlü bir antioksidan olup pek çok meyve ve sebzeye oranla çok daha fazla antioksidan içerir. 2014 yılında yapılan “Journal of Food Biochemistry” adlı bir araştırmaya göre karabiber, kırmızı biber, Hindistan cevizi, kakule, sarıçalı ve defne çeşnileriyle karşılaştırıldığında aralarında en güçlü antioksidan özelliğe sahip olan baharat seçilmiştir. Antioksidan özelliği sayesinde de kalp rahatsızlıkları, kanser ve damar tıkanıklığı risklerini en aza indirir. Aynı zamanda yaşlanma karşıtı bir baharat olarak bilinmektedir.

Kan şekerini düşürür, kolesterol seviyelerini düzenler

Diyabetik özelliğiyle kan şekerini düşüren ve iyi kolesterolü arttıran sumak, kronik rahatsızlıkların engellenmesinde de büyük rol oynamaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, 3 aylık bir süreçte her gün 3 gram civarlarında sumak tüketen bir grup insanın kan şekerlerinde ve kötü kolesterollerinde düşüş saptanmıştır. Bunun yanı sıra TAC (toplam antioksidan kapasitesi) değerlerinde artış gözlemlenmiştir.

C vitamini bakımından zengindir

Yapılan araştırmalarda, sumak suyunun düzenli kullanıldığında soğuk algınlığına ve ateşe iyi geldiği ortaya çıkarılmıştır. C vitamini içeriği oldukça kuvvetli olup bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklardan da korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda kas zedelenmelerine iyi gelerek kas onarımını hızlandırır.

Sumağın bolca kullanıldığı yiyecek ve içecekler

Genellikle Kuzey Amerika’da bolca bulunan sumak baharatı, çeşitli şekillerde tüketilebilir. Örneğin, suyun içinde bıraktığınız taneleri zamanla içindeki esansını suya bırakır. Sumak suyu da limonataya benzer bir tada sahiptir. 

Bunun haricinde toz halinde, diğer baharatlarla karıştırılarak kullanılabilir. Zeytinyağıyla harmanlanan sumak baharatı pek çok yemeğe, özellikle de sebzelere oldukça yakışmaktadır. Karnabahar yemeğiyle bolca tercih edilmektedir. Humus ve mantı gibi Türk mutfağının sevilen yemeklerinde de sıklıkla tercih edilip, gıda sektöründe doğal renklendirici olarak da kullanılmaktadır.

Ayrıca şurup haline getirilerek çeşitli tatlılarda, jölelerde, serinletici yaz içeceklerinde ve aromatik sodalarda kullanılabilir. Kış aylarında daha dirençli bir bünyeye sahip olmak için bu baharatı yemeklerinizde daha sık kullanabilir, lezzetli aromasının yanı sıra sumağın faydaları ile vücudunuz üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Healwithfood.org, Lifetimedaily.com, Seriouseats.com 

BLOOM SHOP