YAZAN: GÖZDE ARAL OCAK

Beslenme düzeni diğerlerinden farklı olanların maruz kaldığı gastronomik ötekileştirme, hayatın her alanında varlığını hissettirse de, sağlıklı beslenmeye çalışanların en çok zorlandığı kısım davetlerdir. Özellikle kutlama sofraları sizi her yiyecekten tatmaya zorlayan emrivakilerle bezenmiş mahalle baskısının beşiğidir.


Yılbaşı sofraları için çoktan menüler hazırlandı, malzeme listeleri yapıldı. Savulun, 2019 geliyor! İşte karbonhidrat ve şekerle bezenmiş yılbaşı sofralarından sağ çıkabilmek için cankurtaran tüyolar:

  • Gündüz, özellikle de yemekten yarım saat öncesinde bol bol su (mümkünse limonlu) için ki, dehidrasyon sinyallerini açlık sinyalleriyle karıştırıp her şeyden bol bol yeme gafletine düşmeyin.
  • Tüm gün bir şey yememiş bir halde görselliğiyle göz kamaştıran bir sofraya oturmak zorlayıcı olabilir. Davetlere gitmeden önce çok aç olmamak bunu engeller.
  • Ev sahibi sizseniz işiniz kolay, kendinize sağlıklı alternatifler oluşturabilirsiniz. Eğer misafirliğe gidecekseniz, eliniz boş gitmeyin. Genel beğeniye de hitap edebilecek bir tür ev yapımı abur cubur (ayva cipsi gibi) veya nispeten sağlıklı bir tatlı alternatifi götürmek, geceye 1-0 önde başlamanızı sağlayabilir.
  • Salatalar ve sebze temelli mezeler bu tür sofraların olmazsa olmazı, sağlıklı beslenme neferlerinin de fırtınada sığındıkları limanlardır. Tabağınızı ve midenizi çiğ sebze ağırlıklı salatalarla ve mezelerle doldurduktan sonra içiniz rahat olsun. Gözünüz ve karnınız doymuş, tabağınıza odaklanmış meraklı gözler de devrilmiş olacağından gecenin devamında rahat edebilirsiniz.
  • Kutlamalar rutinin kırıldığı vakitler olduğundan dolayı böyle günlerde ipin ucunu biraz kaçırmak -çok abartılmadıkça- büyük bir sorun teşkil etmeyecektir. 1 Ocak bizimdir, bizim kalacak! Yeni yılın ilk gününü limonlu suyla karşılamak, gün boyu bol su, mümkünse 1-2 bardak sebze suyu içmek; akşam öğününü hafif bir çorbayla geçirmek dizginleri yeniden ele almanıza yardımcı olacaktır.

Yılbaşında geceyi evde geçireceklerin ya da misafirliğe elim boş gitmeyeyim diye düşünenlerin kurtarıcısı olacak basit ayva cipsi tarifi; hem lezzetli hem de çıtır çıtır haliyle iyi bir cips ikamesi.

Ayva cipsi tarifi

Mandolin dilimleyiciyle, kabak soyacağıyla veya çok keskin bir bıçakla ayvayı enine incecik (2 mm kadar) kesin.

Dilimleri limon suyuyla ıslatıp pişirme kağıdı üzerine birbirine değmeyecek şekilde dizin.

Üzerine biraz değirmende öğütülmüş tuz gezdirip, fırında düşük ısıda (70-90 derece) çıtır çıtır olana kadar tutun. Geriye afiyetle yemek kalıyor.

Afiyet olsun!

İlginizi çekebilir!

BLOOM SHOP