Her sabah kahve içmeden güne başlayamıyor ya da kendinizi enerjik hissedemiyor musunuz?

Çeşitli seçenekleriyle damak zevkinize hitap eden kahvenin, stres hormonu olan kortizolu arttırdığını, hormon dengesi için önem taşıyan magnezyum ve B vitamini değerlerini de azalttığını söylesek. Kafein tüketimini azaltmak isteyip sizi dinç tutacak, enerji verecek, sabahları güne başlamanızı kolaylaştıracak yeni bir şeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız sizler için yepyeni bir önerimiz var: Karahindiba çayı ile tanışın!

Neden karahindiba çayı?

Belki adını daha önce duymamış olduğunuz bu egzotik çay, vücudunuzda oldukça sağlıklı etkiler yaratmak konusunda iddialı! Kafeinsiz bir çay olmasına rağmen kafein tüketiminizi azaltmanıza yardımcı olacak ve aslında kafein tüketmeden de ne derece enerjik olduğunuzu görmenizi sağlayacak.

Kafein adenosin adı verilen nörotransmiterin, vücudunuza yorgun olduğunuzu göstermesini önler. Kafein içermeyen bir içecekle güne başladığınızda ise vücudunuz, sinir sisteminizi uyarmak için günlük kahve dozunuza güvenmek yerine kendi enerjisini üretmeyi öğrenir. 

Karahindiba çayının faydaları

  • 17. yüz yıldan bu yana, pek çok hastalığın tedavisinde, yüksek ateşte, göz problemlerinde, karaciğer rahatsızlıklarında ve deri problemlerinde etkili olduğu gözlemlenmiştir(*).
  • Sindirime iyi gelir ve kahvede olduğu gibi idrar söktürücü özelliği vardır.
  • Vücutta herhangi bir alışkanlık geliştirmeden, doğal yöntemlerle, içerdiği A, C, D ve K vitaminleriyle sizi zinde tutar ve gününüze enerji katar.
  • Çinko, demir, magnezyum, nikotinik asit ve türlü minerallere sahiptir.
  • Yüksek oranda kalp hücrelerini korumaya yarayan potasyum içerir.
  • Kilo vermenize yardımcı olur.
  • Cildi güzelleştirir, saçlarınızın parlak ve sağlıklı görünmesini sağlar.
  • Kemik ve sinir sistemini kuvvetlendirir.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir ve böbrekleri temizler.
  • Bağırsak sendromlarının tedavisinde etkili bir bitkidir.

Karahindiba çayının biraz acı ve baharatlı olduğunu söylemek gerek. Sabah uyandığınızda karşılaşmayı umduğunuz ilk tat bu olmayabilir elbette ancak çayınızı tatlandırmak sizin elinizde. Örneğin, karahindiba çayınızın içine vanilya özütü veya karanfil ekleyebilir ya da çayın tadını meyvelerle yumuşatabilirsiniz.

Karahindiba çayı nasıl yapılır?

Aktarlardan alabileceğiniz kurutulmuş karahindiba kökünü su içerisinde 20-25 dakika kadar kaynatın. Kaynamış suyun üzerine kuru karahindiba yapraklarını ekleyerek 20 dakika kadar kendi buharında demlenmesi için bekleyin. Fazla bekletmeden tüketin.

İlginizi çekebilir!

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5341965/

BLOOM SHOP