YAZAN: UZM. KL. PSK. ZEYNEP TERLEMEZ

Yeni bir bebeğiniz oldu ve siz hem heyecanla hem de sevgiyle onunla ilgilenirken, çocuğunuzun size olan davranışları değişmeye başladı. Yeni doğan bebeğinizin ilginize çok ihtiyacı olsa da çocuğunuzun da size olan ihtiyacı devam ediyor, hem de artarak. Çünkü artık daha az sevildiğini düşünüyor. Ebeveynlerin kardeş kıskançlığı ile nasıl başa çıkabileceğini merak ediyorsanız, yazının devamını okuyabilirsiniz.


“Kardeş istemiyorum”, “Bu evden gitsin”, “Onu sevmiyorum, geri götürün.” Bunlar yeni bir bebeğiniz olduğunda çocuğunuzdan duyabileceğiniz, kardeş kıskançlığının sinyali olan muhtemel cümleler. Özellikle çocuklar arasında yaş farkı az olduğunda kardeş kıskançlığı kontrol edilmesi zor bir durum haline gelebiliyor.

Kardeş kıskançlığı ile baş edebilmek için anne-babalar neler yapabilir?

Öncelikle kardeş kıskançlığı yaşayan çocuğunuzun duygularını kabul etmelisiniz. Çünkü duyguları yönlendiremezsiniz veya yok edemezsiniz. Ancak duygularını kontrol etmeyi öğretebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, çocuğunuzun kardeşine zarar vermesini engellemek. Bu konuda yapabileceğiniz şey, çocuğunuzu kardeşiyle yalnız bırakmak konusunda dikkatli olmak. 

Daha sonra çocuğunuza kardeşiyle neden zaman geçirdiğinizi açıklamalısınız. Onu anladığınızı belirtmelisiniz. Kardeşini daha çok sevdiğiniz için değil, şu anda size ihtiyacı olduğu için onunla çok zaman geçirdiğinizi anlatabilirsiniz. Ayrıca bu durumun çocuğunuza olan sevginizi azaltmadığını veya değiştirmediğini söylemelisiniz. Ona olan sevginizi ona anlatarak, oyun oynayarak veya sarılarak gösterebilirsiniz. 

Ek olarak; çocuğunuzla hem yalnız vakit geçirmeli hem de aile olarak kardeşiyle birlikte de zaman geçirmesini sağlamalısınız. Böylece çocuğunuz hem ihmal edilmediğini düşünür hem de aile olmak ve kardeş olmak duygusunu öğrenmeye başlar. 

Kardeş kıskançlığı ile başa çıkarken ebeveynler neler yapmaktan kaçınmalı?

Çocuğunuz kardeşini kıskandığında onu suçlamamalısınız. Onu, ablalık/ağabeylik yapması için zorlamamalısınız. Unutmayın, çocuklarınızın sorumlulukları sizindir, diğer çocuğunuzun değil. Tabii, kendisi istediği ölçüde kardeşine yardımcı olabilir. Bazı zamanlarda küçük çocuğunuzla geçirmeniz gereken vakte diğer çocuğunuzu da dahil ederek bunu bir oyun haline getirebilirsiniz. 

Kardeş kıskançlığı yaşayan çocuğunuzda size karşı öfke olabilir, ki bu da normaldir. Bu konuda da çocuğunuzu suçlamamalı, onu anladığınızı söylemeli ve ona olan sevginizi göstermelisiniz. Belli sınırlar içinde öfkesini göstermesine izin vermelisiniz.

Yine de unutmamalısınız ki, kardeş kıskançlığı tamamen yok olacak bir şey olmayabilir. Ancak çocuğunuz kardeşine zarar vermediği ve ihmal edilmediği sürece oldukça normal bir duygudur. Live To Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...BLOOM SHOP