Sevginin en saf, en tutkulu, en hazin veya en cesur hallerini bulabileceğiniz en iyi 8 romantik kitap önerisi içinizdeki sevgiyi ortaya çıkarmanızda size yol gösterecek. İşte bu ayın önerileri!

İlginizi çekebilir: En İyi Romantik Film Önerileri

Seyir – Piraye

Aşkın en sancılı kısmı olan ayrılıkları ele alan Seyir, bir kadının kendini bulma, sevgiyi keşfetme ve yaşadıkları sonucu daha iyi bir versiyonuna dönüşmesini ele alıyor. Zihin ve nefes koçluğu yapan Piraye Erdoğan, evlenmek üzereyken partnerine karşı hiçbir duygu hissetmediğini fark eden, evliliği nihai amaç olarak gören ama mutsuzluktan kaçamayan bir kadının hikayesini anlatıyor.

Arkadaşlarla Sohbetler – Sally Rooney

2020 senesinin belki de en romantik, en gerçek aşk hikayelerinden birini konu alan aynı isimli kitap ve dizi serisi Normal İnsanlar‘ın yazarı Sally Rooney’in ikinci kitabı, aşkın eğlenceli ama bir o kadar da karmaşık olabileceğini hatırlatıyor. Bir üniversite öğrencisinin kendisinden yaşça büyük, evli bir aktörle yaşadığı ilişkiyi konu alırken aynı zamanda arkadaşlığı, kadınlığı ve yaş sorunsalını ve genç bir kadının büyüme hikayesini işliyor.

İmkansızın Şarkısı – Haruki Murakami

Ünlü yazar Murakami’nin büyülü ve melankolik dünyasından çıkan İmkansızın Şarkısı, 37 yaşında ansızın işittiği bir şarkı ile gençlik zamanlarını hatırlayan bir adamın, ilk ve son defa aşık olma hikayesini anlatıyor. En yakın arkadaşının intiharı sonucu onun sevgilisiyle giderek yakınlaşmalarını, sancılı ilişkilerini, gençlik dönemlerinde ağır basan amaçsızlık duygusunu, cinselliğin keşfini sıcak bir dille anlatan kitap size ilk aşkınızı hatırlatacak. 

Ela Gözlü Pars Celile – Osman Balcıgil

Osman Balcıgil’in kaleminden Ela Gözlü Pars Celile, Nazım Hikmet’in annesi, Yahya Kemal’in “Ela gözlü pars” diyerek şiirler yazdığı sevgilisi, Osmanlı tarihinin ilk nü ressamı olan Celile’nin gerçek yaşam hikayesini anlatıyor. Evli olduğu sırada kendinden küçük Yahya Kemal’le ilişkisi olan, zamanın en cesur ve romantik insanlarından biri olan Celile hayatta hep kendi istediklerinizin peşinde gitmenizde ilham olacak. 

Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri – Irvin D. Yalom 

Ünlü psikoterapist Yalom’un birbirinden ilginç, gerçek doktor-danışan öykülerinden yola çıkarak kaleme aldığı Aşkın Celladı ve Diğer Psikoterapi Öyküleri; aşk, kıskançlık ve ayrılık korkusu gibi çok temel ve kaçınılamaz insani duyguların kişilere neler yaptırabileceğini, hissettirebileceğini veya ne gibi başka durumlara yol açabileceğini yaşanmış hikayelerle anlatıyor.

Aşk Köpekliktir – Ahmet Ümit

Aşkın imkansız olduğu zaman gerçek olduğuna inanan talihsiz romantiklerin bir çırpıda okuyacağı Aşk Köpekliktir on farklı öyküde aşkın en güzelinden en yıpratan, en zarar veren haline kadar her versiyonu gözler önüne seriyor. Eminiz Ahmet Ümit’in basit anlatımlı, abartısız hikayelerinde herkes kendi yaşantısına, ilişkilerine ve duygularına dair izler bulacak.

Aşk Dersleri – Alain de Botton

Aşk hikayelerinin her daim iki kişinin tanışması, sevgili olmaları ve en sonunda evlenmeleri ile sonlandığı günümüz dünyasında aslında gerçek hikaye evlendikten sonra başlar. Bu nedenle Botton’un Aşk Dersleri kitabı evlilik sonrası bir çiftin ilişkisini inceliyor. Romantik ilk zamanların ardından yaşanan o büyük kavgaları, hayal kırıklıklarını, gerçekleşmeyen istekleri, ortaya konulamayan duyguları, yani kısacası evliliğin en çetrefilli hallerini gerçek bir dilde kaleme alıyor. 

 Huzursuzluk – Zülfü Livaneli

Livaneli bu romanında Ortadoğu’nun acı gerçekleri, hüzünlü yaşam hikayeleri arasında yeşermiş saf bir çocukluk aşkının yeniden yeşermesini kaleme alıyor. Çocukluk arkadaşının ölümü sonucu İstanbul’dan memleketi Mardin’e dönen İbrahim’in çocukken aşık olduğu kızı yeniden hatırlaması ve onu tekrardan görebilmek için çıktığı uzun yolculuğu okuyoruz. 

İlginizi çekebilir: Sevgililer Günü Burçları: 14 Şubat’ın En Romantik ÜçlüsüBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP