Cinsel hayatınıza heyecan katmak istiyor ama ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi tam olarak bilmiyor musunuz? Enneagram kişilik tipiniz yatak odasında aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir. Enneagram, kökeni milattan önceye dayanan spiritüel bilgileri kullanarak, tüm insanları temel özelliklerine, yani egolarına göre 9 kategoride sınıflandıran bir karakter analiz sistemi. Kişilerin ana motivasyonlarına, sosyal ve iş hayatlarında ne istediklerine, kısacası iç dünyalarına ışık tutarken, aynı zamanda cinsellikte ne aradıklarını, gizli tutkularını, fantezilerini de ortaya çıkarmada yardımcı olabilir. Siz de Enneagram kişilik tipinize göre cinsellikte ne istediğinizi keşfetmek istiyorsanız bu yazıya mutlaka bir göz atın!

İlginizi çekebilir: Enneagram Kişilik Tipleri ile Karakter Özelliklerini Keşfet

Tip 1/ İdealist : Cesaret ve Kontrolsüzlük

Tip 1’ler genellikle tutkularının peşinde koşma konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu durum en derin arzularını genellikle “kötü”, “edepsiz” veya “anormal” olarak değerlendirmelerinden kaynaklanır. Bu tarz düşüncelere sahip olmalarından ötürü, utanıp isteklerini dillendirmeyebilir, zihinlerinin en diplerine gömebilirler. Sürekli olarak kendilerinin veya toplumun yargı sistemine göre yaşamak, kontrolü kaybetmemek yatak odasında tam ters bir etki yaratabilir. Zihinlerinde cinselliği yeniden konumlandırmak ve odaklarına zevk almayı koymak arzularının gerçekliğe dönüşmesinde ilk adımı oluşturur. Cinsel hayatlarında tamamen kendilerini bırakmak, kontrolü partnerlerine teslim etmek idealistler için heyecan verici bir deneyim olacaktır! Bu fanteziyi cinsel hayatlarında güvenli bir şekilde BDSM’i deneyerek veya seks oyuncaklarını yatak odalarına taşıyarak bir üst seviyeye çıkarabilirler. 

Tip 2/ Yardımsever: İlginin tek odağı 

Yardımseverler partnerlerini baştan çıkarma konusunda oldukça başarıdırlar. Kendilerini karşı tarafa tamamen adamaya ve vermeye alışkın olan Tip 2’ler, aynı ilgi, sevgi ve samimiyet karşı taraftan geldiği zaman kendilerini bencilmiş gibi hissedip rahatsız olabilirler. Bu durum cinsel hayatlarında yeteri kadar baştan çıkamamalarına ve kendilerini ana kaptıramamalarına neden olur. Mükemmel bir partner olma çabası içinde kendilerini kaybedebilir ve arzularını hiçbir zaman yaşayamayabilirler. Cinsel hayatlarında partnerleri tarafından hem duygusal hem de fiziksel olarak şımartılmak, ilgi odağı olmak onlar için heyecan verici olacaktır. Partnerlerinin yatakta sadece kendilerine hizmet etmesi, hatta BDSM’in güvenli sınırlarında itaat etmesi, en dip arzularının tatmin olmasına yardımcı olabilir. 

İlginizi çekebilir: Enneagram Kişilik Tiplerine Göre Ruh Eşi Nasıl Bulunur?

Tip 3/ Çalışan: Tantrik seksin keşfi

İlişkilerini her daim mutlu tutmak için tartışma yaratabileceğini düşündükleri duyguları ve düşünceleri göz ardı etmeye, dillendirmemeye uğraşan Çalışkanlar bu duygusal sınırları cinsel hayatlarına da taşırlar. Partnerleri ile derin duygusal bağlar kurmaktan kaçınabilir, savunmasız kalmaktan korktukları için kendilerini kapatabilirler. Bu durum cinsellik sırasında fiziksel olarak oradayken zihinsel ve duygusal olarak anda kalamamalarına yol açar. Cinsel hayatlarında kimseyi etkilemek zorunda kalmadıkları, sadece kendilerini rahat bırakabildikleri ve her açıdan mevcut olabildikleri zaman seksin tadını çıkarmaya başlayabilirler. Zihin beden arasında yeniden bağ kurabilmek için tantrik seksi deneyebilirler. Tüm duyuların uyarılması aracılığıyla cinselliği farkındalık, kişisel güçlenme ve haz alma perspektiflerinden yeniden keşfedebilir, zihinsel ve ruhsal olarak da tadını çıkarmaya başlayabilirler. 

İlginizi çekebilir: Tantra ve İlişkiler: Tantra Ne Değildir?

Tip 4/ Hassas: Baştan çıkarıcı ortamlar   

Hassaslar ilişkilerinde her daim samimiyeti, karşılıklı sevgiyi arayan romantik ve şehvetli insanlardır. Buna karşın hem romantik hem de cinsel hayatlarında sürekli olarak ilişkilerinde yanlış giden veya eksik olanlara takılıp başka kişilerin, bağların, ilişkilerin özlemini çekebilirler. Kendi hisleri konusunda yüksek farkındalığa sahip olan Tip 4’ler çoğu zaman cinsel istekleri ve fantezileri konusunda da bilinçli olurlar. Hassaların yatak odalarında mutlu olmaları, kendileri gibi istekleri konusunda açık partnerlerle beraber istendikleri, kendilerini iyi ve özgüvenli hissettikleri deneyimlerle gerçekleşir. Ortamı mumlar, kokular, güzel hisli kumaşlar ve iç çamaşırları ile süslemek iyi bir adım olacaktır. Aynı zamanda birliktelik anıda daha çok göz kontağı kurmak, yumuşak dokunuşlar, sarılmalar katmak hassasların özlemini çektikleri samimiyeti derinleştirecektir. 

Tip 5/ Araştırmacı: Rol yapma  

Araştırmacılar çok derin bir iç dünyaya sahip, meraklı ve bilgili kişilerdir. Tüm enerjilerini yeni bilgiler öğrenmeye adayabilirken, cinsel hayatlarında bedenlerini zihinleri kadar aktif tutmakta zorlanabilirler. Kendi beyinlerinin içinde hissettikleri rahatlığı bedenlerinde hissetmeyebilir ve duygularını karşı tarafa geçirmekte zorlanabilirler. Araştırmacı ruhları sayesinde yenilikçi cinsel deneyimlere oldukça açık olan Tip 5’ler, fiziksel olduğu kadar zihinsel fantezileri deneyerek cinsel hayatlarında daha “mevcut” hissedebilirler. Partnerleri tarafından kabul gördükleri ve yargılanmadıkları bir durumda geniş hayal güçlerini ortaya çıkarabilecekleri rol yapma oyunu heyecan verici olacaktır.

Tip 6/ Garantici: Kirli konuşma 

İlişkilerinde her zaman sadık ve kendini adamış olan Garanticiler güvenilir, dengeli ve mantıklı insanlardır. Hayatlarında sorumluluk almaya, iyi sonuç vereceğine emin oldukları yollarda ilerleyemeye alışkan olan Tip 6’lar ilişkilerinde de bu tavırlarını dengesiz hareketlerden kaçınarak, duygularından emin olarak ve partnerlerine hem fiziksel hem de ruhsal olarak hissettirerek gösterirler. Güven verdikleri kadar güven duymayı arzulayan Garanticiler, cinsel hayatlarında da güvende hissetmek ve partnerleriyle istekleri konusunda açık diyaloga sahip olmak isterler. Bu yönelimlerini partnerleriyle yapacakları kirli konuşma çevirmek cinsel yaşamlarına heyecan katmanın en eğlenceli yolu olacaktır. 

Tip 7/ Maceracı: Sınırların dışında

Deneysellikleri ve hayata karşı genel anlamda pozitif tutumları Maceracıları cinsellikte de haz duymanın yeni yollarını araştırmaya, denemeye ve sürekli olarak değişmeye itecektir. Rutinden kolayca sıkılan Tip 7’ler kendileri gibi yeni deneyimler yaşamaya ve arzularını, fantezilerini keşfetmeye hatta sınırları zorlamaya açık olan partnerlerle uyumlu olurlar. Kendi arzuları dahil kimseyi yargılamamaya çalışan kabul edici tavırları hedonizmin grup seks, cinsel rollerle oynama gibi uçlarını keşfetmelerini sağlar. 

Tip 8/ Korumacı: Canlandırıcı ve güçlendirici 

Tutkulu, direkt ve kendilerinden emin tavırlarıyla ilgi çekici Korumacılar, yüksek özgüvenleri ve hayattan ne istediklerini bilmeleri sayesinde cinsellikte de ne aradıklarını, neyi sevip neyi sevmediklerini zaten bilirler. Güçlü karakterleri sayesinde bu hislerini partnerlerine de aktarabilen Tip 8’ler için cinsellik, güçlendirici ve canlılık vericidir. Tüm tipler içerisinde partnerleri ile yaşayacakları bir kavganın sonucunda seks yapma şansı en yüksek olanının Korumacılar olması tam da bundan kaynaklanır. Tip 8’in cinsel hayatına heyecan katması partneri ile güvenli bir biçimde paylaşacağı güç oyunu, bir başka dille dominant-itaatkar ilişkisi ile gerçekleşebilir. Sürekli canlı ve dinamik tutulan bir cinsel hayat Korumacıları oldukça tatmin edecektir. 

Tip 9/ Barışçıl: Rutinin verdiği rahatlık

İlişkilerinde vermekten çok alan ve onaylayan tarafta bulunan Barışçıllar konforu ve sakinliği yaşamlarında her daim ön plana çıkarmak isterler. Bu durum yatak odasına da yansır. Kendilerini iyi hissettikleri pozisyonları değiştirme ihtiyacı duymazlar. Oturmuş bir rutin ikili ilişkilerinde aradıkları bir kalitedir. Yeni deneyimler yaşamaya hevesli olsalar bile ilk adımı kendileri atmadıkları, atmak da istemedikleri için onları kabuklarından çıkaracak, yenilikçi bir partnerle beraber olmak heyecan verici olacaktır. Kendi arzularını başka birinin ön plana çıkarması, gerçekleştirmesi Tip 9’ları mutlu edecektir. 

İlginizi çekebilir: Enneagram Kişilik Tipinize Göre En Uygun Gündelik Rutinler

Kaynak: Mind Body Green

BLOOM SHOP