YAZAN: BURCU ERBAŞ

Enneagram sistemine göre her insan hayatın işleyişine dair 9 temel inanıştan bir tanesine sahip ve bu inanış onun kişilik tipini; en derin motivasyonlarını, isteklerini, korkularını, aksiyonlarını şekillendiriyor. Bu temel inançlar kişinin kendisine, çevresine ve tüm dünyaya bakış açısını oluşturuyor. Enneagram tipimizi öğrenmek de duygu, düşünce, tepki ve aksiyonlarımıza anlam katmamıza, perspektifimizi genişletmemize yardımcı oluyor. Günlük rutin önerileri, ideal partneri seçimi, cinsel yaşam önerileri ile hayatın her alanında bize yol gösterebilen Enneagram sistemi, spiritüel yönümüzü en iyi nasıl besleyebileceğimizi anlamamızda da yardımcı olabilir. Doğadaki en etkileyici döngülerden Ay’ın başlangıçları müjdeleyen Yeni Ay enerjisini Enneagram kişilik tipinize göre yeni ay ritüelleri ile en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Enneagram kişilik tipinizi öğrenmek için buraya tıklayabilir ve size en uygun Yeni Ay ritüelini keşfedebilirsiniz.


Tip 1

Tip 1 yani İdealistler prensipleri ve belirgin hayat amaçları olan, oto-kontrol mekanizmaları yüksek, mükemmeliyetçi kişilerdir. Kendi üzerilerinde ciddi bir baskı oluşturabilen bu yapıları özellikle yenilikler karşısında aksiyona geçebilme yetilerini köreltebilir. Yeni başlangıçlar ile simgeleşen Yeni Ay fazında da yüksek farkındalıklarını bir kenara bırakıp içgüdülerine ve bilinçaltlarına yer açmak iyi gelecektir. Hayat amaçları ve motivasyonları ile paralel bir rehberli meditasyon pratiği yapmak yeni tohumlar atmalarında yol gösterici olabilir.

Tip 2

Tip 2 yani Yardımseverler, cömert, verici, sevgi dolu mizaçları ile en büyük hazzı sevdiklerini memnun ettiklerinde alırlar. Çevrelerine maddi manevi her tür yardımı yapmaktan çekinmeyen, duygusal destek veren Tip 2’ler aynı ilgiyi kendilerine göstermekte zorluk çekebilir. Yeni Ay’da da odaklarına kendilerini koymak; öz sevgiyi arttıran olumlamalar söylemek, çevreleriyle paylaştıkları motivasyon cümlelerini bu kez kendilere bir kağıda yazarak söylemek güzel bir değişiklik olacaktır.

Tip 3

Odaklarında başarı, kendi imajları ve hedefleri olan Tip 3 yani Çalışkanlar yaptıkları her işte başarı kazanmak için didinen, yetenekli, adapte olma yeteneği yüksek, motive kişilerdir. Hayatın sadece verimlilik üzerine kurulu olmadığını hatırlatacak ritüeller Tip 3’ün yeni bir aya hazırlıklı girmesini sağlayacaktır. Deneysel bir yoga çeşidi olan kahkaha yogası yapmak veya Yeni Ay günü komik bir film izlemek içlerinde gizlenmiş çocuğu ortaya çıkarmaya, duygularını kontrolsüzce hissedebilmelerine yarayacaktır.

Tip 4

Hassas olarak da bilinen Tip 4’ler adeta bir sanatçının ruhuna; dramatik, duygu ve düşüncelerinin oldukça farkında olan derin bir ruha sahiptir. Odaklarında çevreleri değil, kendi iç dünyaları olan Tip 4’ler duygu ve düşüncelerini analiz etmeye, bu sebeple de kendilerini çevrelerine kapatmaya yatkın olurlar. Sadece kendi zihinlerinde ve kalplerinde kalmak ancak dışarıya yansıtarak çözülebilecek durumların içlerinde sıkışıp kalmasına yol açabileceği için bu Yeni Ay’da güvendikleri birkaç kişi ile ay çemberi ritüeli yapmayı ve hislerini paylaşmayı deneyebilirler.

Tip 5

Tip 5 yani Araştırmacıların odağında bilgiye erişmek, onu en iyi şekilde değerlendirmek ve alanlarında uzmanlaşmak vardır. Dünyanın işleyişinin farkında olan, yenilikçi fakat içine kapanık Tip 5’ler diğer herkes ile bağlantıda fakat kendi dünyalarının sakinliğinde bir yaşam sürmek isterler. Düşünce ve mantığın ağır bastığı hayatlarına Yeni Ay döneminde duygularını ve sezgilerini de katmak için sanatla temasa geçmeyi; müzeye gitmeyi, müzik dinlemeyi deneyebilirler.

Tip 6

Tip 6’ların hayatta en önem verdikleri unsur güvendir. Tüm seçimlerimin arkasında kendilerini ve sevdiklerini güvende tutmak yatan Garanticiler, sorumluluk duygusu ve kavrama yetisi yüksek fakat endişe duymaya yatkın kişilerdir. Kendi zihinleri ve hayatın sorumluluklarında sıkışabilen Tip 6’ların Yeni Ay fazında masum bir risk almaları, örneğin deneysel bir nefes pratiği veya spor kolu denemeleri, özgürleştirici olabilir.

Tip 7

Tip 7 yani Maceracı, yeniliği seven, esnek, kolaylıkla uyum sağlayabilen yüksek enerjili kişilerdir. Kalabalık ortamlarda keyifli vakit geçirmeyi birinci önceliğine koyan Tip 7’ler tüm negatif duygularından kaçmak için zihinlerinde yoğun bir uğraş verirler. Yeni Ay’da bu uğraşı biraz olsun hafifletmek için Mindfulness pratiklerine yönelmek, özellikle hareketi dahil eden yürüme meditasyonu yapmak Maceracılara hissedebilmeleri için güvenli bir alan sunacaktır.

Tip 8

Hayatının teması güç olan Tip 8 yani Korumacılar özgüvenli, kararlı, yüzleşmekten kaçınmayan, güçlü fikirlere sahip kişilerdir. Baskın karakterleri ile hayatlarına sert çizgiler çizebilen Korumacıların Yeni Ay’da yumuşak yanlarını ortaya çıkarak aktivitelerle uğraşabilirler. Dişil Yin enerjisini arttıracak bir yoga pratiği yapmayı, resim çizmeyi, seramikle uğraşmayı veya sadece duygularını filtresiz şekilde bir günlüğe aktarmayı deneyebilirler.

Tip 9

Anlayışlı, güven verici, uyumlu ve yüzleşmelerden kaçınan Tip 9; Barışçıllar hayatlarını konfor alanlarının içinde sürerler. Yeni başlangıçların ve değişimlerin zamanı Yeni Ay’da da topraklanmış ve güvende hissetmeye ihtiyaç duyabilen Tip 9’lar kök çakraları kuvvetlendirecek ritüeller; dans etme, ayak tabanlarını doğaya basma veya kök çakra meditasyonu yapabilirler.Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP