YAZAN: RANA MENGÜ

“Yalnızlık veya yalnız kalma durumu, bir insanın boşluk duygusuyla karışık kendini dünyadan kopmuş hissetme duygusudur.” şeklinde tanımlansa da yalnızlığın yarattığı boşluk aslında kopan parçaların yerini bulabilmemiz için bize alan açabilir. Peki gerçekte kendi puzzle’ınızı tamamlayabilmenizi sağlayan yalnızlık nedir?


Yalnızlık nedir? Bu duygu ile barışmanızı sağlayacak 10 ipucu

Bahsedilecek ipuçları hayatınızı bir gecede değiştirmeyebilir ancak yalnız kalma konusunda daha rahat olmanıza yardımcı olacaktır. Bazıları tam da duymaya ihtiyacınız olan şeyler olabilir. Diğerleriyse sizin için anlamlı olmayabilir. Bunları basamak taşı olarak kullanmayı deneyebilirsiniz. Eklemeler yapmak, yol boyunca kendi yaşam tarzınıza ve kişiliğinize uyacak şekilde biçim vermek sunulanı daha iyi bir versiyona getirmenizi sağlayabilir.

1. Kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kaçının

Bunu söylemek yapmaktan daha kolaydır ancak sosyal hayatınızı başkalarınınkiyle kıyaslamaktan kaçınmak ilk adım. Önemli olan sahip olduğunuz arkadaş sayısı veya sosyal seyahatlerinizin sıklığı değil, sizin için neyin işe yaradığıdır.

2. Sosyal medyadan bir adım geri çekilin

Sosyal medya doğası gereği kötü veya sorunlu değildir ancak akışlarınız arasında gezinmek sizi dışlanmış ve stresli hissettiriyorsa, birkaç adım geri atmakta fayda var. Yayımlanan akış tüm hikayeyi anlatmayabilir. Bir deneme yapıp 48 saat boyunca sosyal medyadan uzak durmayı deneyin. Bu bir fark yaratırsa, kendinize günlük 10 ila 15 dakikalık bir sınır koymayı deneyebilirsiniz. 

3. Zihninize düşünmek için zaman ayırın

Hiçbir şey yapmama düşüncesi sizi tedirgin mi ediyor? Muhtemelen bunun nedeni, kendinize sadece var olmak için izin vermeyeli uzun zaman geçmiş olması.

Oturmak veya uzanmak için rahat bir yer bulun. İsterseniz gözlerinizi kapatın, odayı karartın veya pencereden dışarı bakın. Zihninize izin verin ve sizi nereye götürdüğüne bakın. Başlangıçta sizi çok uzağa götürmezse cesaretiniz kırılmasın. Zamanla zihniniz bu yeni özgürlüğe alışacaktır.

4. Kendinizle randevulaşın

Kulağa klişe gelebilir ancak kendi kendinizle çıktığınız randevular yalnızken nasıl mutlu olunacağını öğrenmek için güçlü bir araç olabilir. İlk başta biraz tuhaf gelebilir ama büyük olasılıkla en azından birkaç kişinin tek başına yemek yediğini veya bir kişilik sinema bileti satın aldığını göreceksiniz. Eğer daha küçük adımlarla başlamak isterseniz bir kafede sadece 10 dakika oturarak küçük bir başlangıç yapabilirsiniz. Gözlemci olun ve çevrenizi iyice inceleyin. Bu konuda rahat olduğunuzda, tek başınıza dışarı çıkmak artık o kadar da sıra dışı görünmeyecektir.

5. Hareket edin

Egzersiz, beyninizde sizi daha mutlu hissettirebilecek nörotransmitterler olan endorfin salgılanmasına yardımcı olur. Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız, sadece sabah esneme hareketleri olsa bile günde birkaç dakika ile başlayın. Aktivitenizi her gün 1 veya 2 dakika artırın. Güven kazandıkça ağırlık antrenmanı, aerobik veya spor yapmayı deneyebilirsiniz.

6. Gönüllü olun

Başkalarına yardım etmek için gönüllü olarak zaman ayırmanın pek çok yolu vardır. Şahsen gönüllü olabilir veya uzaktan yardım edebilirsiniz. Her iki durumda da başkalarına yardım etmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Ayrıca bu, kaliteli bir yalnızlık geçirirken başkalarına bağlı hissetmenize alan açacaktır. Çevrenizdeki gönüllü fırsatlarını araştırın. Size doğru geleni bulmak en önemli adımdır. Süreklilik için ihtiyaçlarınızın istekli olduğunuz ve yapabileceğiniz şeylere uygun olduğundan emin olmakta fayda var.

7. Minnettar olduğunuz şeyleri kabul edin

Araştırmalar, minnettarlığın mutluluk ve umut duygularını artırabildiğini gösteriyor.

Günlük yaşamdam her şeyi hafife almaka kolaylaştı. Minnettar olduğunuz şeyler üzerine düşünmek için biraz zaman ayırabilirsiniz. Hayatınızda takdir ettiğiniz şeylerin bir listesini yapmak iyi bir başlangıç olabilir. Böylece bir dahaki sefere yalnız kaldığınızda ve kendinizi kötü hissettiğinizde, kendinize sahip olduğunuz her şeyi hatırlatmak için bu listeyi kullanabilirsiniz.

8. Kendinize birinci sınıf bir yemek hazırlayın

Yalnız yemek, televizyon karşısında hazır paketlenmiş yiyecekleri yemek anlamına gelmek zorunda değil. Tek kişilik muhteşem bir yemek hazırlayabilirsiniz. Masayı hazırlayın, bez peçete kullanın, bir mum yakın ve bir akşam yemeği daveti veriyor olsaydınız yapabileceğiniz ne varsa onu yapın. Tek başınıza buna fazlasıyla değersiniz.

9. Yaratıcı bir çıkış noktası bulun

Her zaman yapmayı hayal ettiğiniz ama ertelediğiniz şey nedir? Eğer bu işte iyi değilseniz endişelenmeyin. Önemli olan yeni ve farklı bir şey denemek, yani konfor alanınızın dışına bir adım atmak.

10. Yalnız geziler için planlar yapın

Yapacak ilginç şeyler bulun ve bunları takviminize ekleyin. Kendinize dört gözle bekleyeceğiniz bir şeyler sunun. Beklemek, eğlenmenin ilk adımıdır. Ayrıca, bunu takviminizde görmek, gerçekleştirmenize de yardımcı olabilir.

BLOOM SHOP