Fibromiyalji sendromu nedir, belirtileri nelerdir, nasıl tedavi edilebilir sorularını sizin için araştırdık!

Fibromiyalji sendromu nedir?

Fibromiyalji sendromu (yumuşak doku romatizması) hastalığının neden geliştiği henüz tam olarak bilinmemekle birlikte teşhisinin konulması da pek kolay sayılmaz. Genellikle belirtileri kaslarda güçsüzlük, vücutta halsizlik ya da sürekli bir acı ve ağrı hali olarak tanımlanmaktadır.

Fibromiyalji sendromunu teşhis etmek üzere yapılan testlerde hiçbir anormal belirtinin ortaya çıkmaması, sendromun psikolojik bir rahatsızlık olduğu yanılgısını oluşturabilir. Hissedilen acının dayanılmaz olması ise hastaya bunun psikolojik olamayacağını düşündürtebilir. Ancak psikolojik rahatsızlıklar da kasları, eklemleri, deriyi hatta parmak uçlarını bile etkileyerek fiziksel acıya sebebiyet verebilirler.

Fibromiyalji sendromu neden olur?

  • Uyku kalitesinin azalması, 
  • Ağrı algılama bozukluğu,
  • Viral enfeksiyon durumu,
  • Sinir sistemi ve hormonal sistem bozukluğu, 
  • Kas ve kas işlevlerinde bozukluk,
  • Anksiyete,
  • Depresyon,
  • Kronik baş ağrısı ve
  • Adet döngüsü problemleri gibi.

Fibromiyalji sendromu belirtileri

1. Acı ve ağrı hissi

Sırtta, boyunda, omuzlarda, bacaklarda ya da kalçada olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde acı ve ağrı baş gösteriyor olabilir. Fibromiyalji sendromunda ufacık bir dokunuş bile çok sert bir yumruk olarak algılanabilir ve kişinin çok büyük reaksiyonlar göstermesine sebep olabilir.

2. Halsizlik hali

Acı ve ağrının hemen ardından gelen en büyük semptom halsizliktir. Kişi yeterince uyuduğu halde kendini enerjisiz ve mutsuz hissediyorsa, fibromiyalji sendromuna sahip olma ihtimali düşünülebilir. Bu sendromdan, etkilenen bazı insanlar sürekli olarak kendilerini grip olmuşlar gibi yorgun ve bitkin hissettiklerini söylerler.

3. Uyku problemleri

Yukarıdaki problemlerle bağlantılı olarak fibromiyalji sendromuna sahip olan insanlar REM uykusuna geçişle ilgili sorun yaşarlar. Derin uykuyla dinlenemeyen zihin ve beden, her daim kendini yorgun hisseder. Uyku problemlerinin bir sonucu olarak ruh hali değişiklikleri de meydana gelebilir.

Fibromiyalji sendromu tedavi yöntemleri

Henüz tıp dünyasında fibromiyalji sendromuna, bir çare bulunamadığı için tedavi yöntemleri hakkında konuşmak pek mümkün değildir. Michigan Üniversitesi’nde fibromiyalji uzmanı olan Daniel Clauw, olumsuz etkileri en aza indirme yolunun uygun bir ilaç tedavisi ile düzenli bir hayat tarzının kombinasyonu olduğunu vurgulamaktadır. 

Sağlıklı bir diyet programı, düzenli egzersiz, yeterli uyku, stresten korunmak, yeterli miktarda vitamin almak ve vücudu zorlayacak aktivitelerden kaçınmak sıralanan tavsiyeler arasındadır. Sürdürülebilir bir tedavi ile olduğunuz durumdan çok daha iyi bir noktaya ulaşmanız mümkündür.

İlginizi çekebilir!

Kaynak: Harvard Medical School, WebMd, Memorial Hastanesi 

BLOOM SHOP