YAZAN: BURCU ERBAŞ / Od Urla


Kendini iyi hissetmenin ilk ve belki de en kolay adımı işlenmemiş, taze, organik gıdalarla yapılmış, emek, zaman ve düşünce verilerek hazırlanmış lezzetli yemekleri bedenine sokmaktır. Topraktan tabağa konulan sezonluk meyve ve sebzeler, saygı gösterilerek hazırlanan az ve öz hayvansal gıdalar, israfı önleyen, atık miktarını azaltan akılcı çözümler ve şeflerinin sınırsız yaratıcılığı bir mekanı hem bizler hem de çevremiz için sağlıklıklı kılar. Gastronomi şehri Urla ve Çeşme’nin en sağlıklı restoranları listemizde!


Asma Yaprağı

Asma Yaprağı kurucusu Ayşe Nur’un geleneksel aile tariflerini yeniden yorumlandığı tam bir Ege restoranı. Kullanılan tüm içerikler taze, yerel ve sezona göre seçiliyor. Vegan, vejeteryan ve glütensiz beslenenler için uygun yemekler bolca mevcut.


Bom Dia

Alaçatı’nın en ünlü kahvaltı mekanlarından biri olan Bom Dia, tüm gün kahvaltı servisi veriyor. Menüsünde sağlıklı kahvaltı alternatiflerine; avokado tost, smoothie bowl, juice, kambucha ve shotlara yer veriyor.


Bitkisel Mutfak

Urla’nın tek %100 vegan restoranı Bitkisel Mutfak, hayvansal ürünler kullanılarak yapılan çoğu yemeğe; köfte, kıyma, sucuk, yoğurt ve daha nicesine bitki bazlı alternatifler sunuyor. Menüsünde aynı zamanda vegan ve raw tatlılar da bulunduruyor.


Çeşmeköy

Bir sürdürülebilir yaşam projesi olan Çeşmeköy’ün restoranında kendi tarlalarında yetişen ve yerel üreticilerden tedarik edilen içerikler kullanılıyor. Topraktan sofraya felsefesini Ege’ye özgü yemeklerin yanı sıra vegan ve Ayurvedik seçenekleri ile yaşatıyor. İçerisinde yoga merkezi de bulunan Çeşmeköy iyi yaşamın her alanını destekleyen bütüncül bir mekan olarak öne çıkıyor.


Eflatun

Alaçatı’nın en klasikleşmiş mekanlardan Eflatun daha önceden hiç adını duymadığınız sebzeleri, otları ve yöresel reçeteleri sofraya taşıyor. Taze içeriklerle oluşturulan zengin meze menüsü ile vegan, vejeteryan ve glütensiz beslenenler için uygun.


FomilkBar

FomilkBar Çeşme ve Alaçatı civarında gezen bir otobüsten ibaret! Menüsünde hayvansal sütten yapılan birçok ürüne bitkisel alternatif sunan Fomilk markasının ürünleri ile hazırlanmış vegan tost, smoothie bowl, yulaf ezmesi gibi ürünler bulunuyor.


Hiç Urla

“Yenilebilir Orman” felsefesi ile öne çıkan Hiç Urla kendi zeytin ormanlarından topladıkları, yetiştirdikleri organik içeriklerini mevsime göre değişen lezzetli reçeteleri ile sofraya taşıyor. Katkısız, temiz ve iyi gıda kullanımına gösterdikleri özen şarküteri ürünlerini bile kendilerinin üretmelerinden anlaşılabiliyor.


Evliyagil by Katre Otel

Serpme kahvaltı seven fakat vegan alternatif bulamayanlara çare olan Katre Otel, vegan sucuk ve peynir gibi ürünler bulunduran kahvaltıları ile öne çıkıyor. Mutfağı aynı zamanda tüm gün vegan, vejeteryan ve glütensiz beslenenlere uygun yemekler de hazırlıyor.


Manej Urla

Urla’nın içerisinde bir aile çiftiliğinin yetiştirdikleri meyve, sebze ve hayvansal gıdaları kullandıkları, yetmediği yerde yerel üreticilerden tedarik sağladıkları “topraktan sofraya” restoranları Manej, olabildiğince doğal ve sağlıklı yemekler hazırlamayı hedefliyor.


OD Urla

Doğanın ilham verdiği reçeteleri ile her ay menüsü güncellenen Od Urla, Türkiye’de tarladan sofraya felsefesini sunan ilk fine-dining restoranlardan birisi olarak öne çıkıyor. Kendi tarlalarında yetişen ürünlere ek olarak yerel üreticiden temin ettikleri içerikleri odun ateşini kullanarak yenilikçi tabaklara çeviriyor. Tam anlamıyla bir gastronomi deneyimi yaşamak isteyenler mutlaka uğramalı!


Ortaya

Hem Urla’da hem de Alaçatı’da bulunan Ortaya’nın menüsünü, adı üzerinde ortaya söylenen, tadı paylaştıkça güzelleşen mezeler oluşturuyor. Taze meyve, sebze ve otların kullanıldığı mezeleri kendilerine özgü dokunuşları ile öne çıkıyor.


Roka Bahçe

7 senedir Alaçatı’da yer alan Roka Bahçe klasikleşen Ege restoranlarının başında geliyor. Menüsünde taze, sezonluk içerikler kullanılarak yaratılmış yaratıcı mezeler bulunuyor.


Tarla

Tarla’nın kahvaltı ve brunch menüsünü kendi bahçelerinde yetiştirdikleri meyve, sebze ve hayvansal ürünler besliyor. Akşam servisi için adı Nada’ya dönüşen bu bahçenin organik ve taze ürünleri tüm gün misafirlerine sağlıklı yemekler sunuyor.


YayaRaw

İzmir’in Alsancak mahallesinde ve Alaçatı’da bulunan YayaRaw, tamamen bitkisel bazlı bir menüye sahip. Rafine şeker içermeyen, raw tatlıları, tuzlu bowlları ve taze juiceları ile vegan, paleo ve glütensiz beslenen herkes için uygun lezzetli yemekler sunuyor.
Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP