9 Haziran 2018 Cumartesi günü Global Wellness Day (“GWD”) yedinci defa kutlanacak ve bu kutlamalar dördüncü defa dünya çapında gerçekleşecek.

GWD kurucusu Belgin Aksoy Berkin’in, “Bir gün tüm yaşamınızı değiştirebilir” sloganıyla uluslararası bir ağa ilham vererek bu yıl 100’den fazla ülkede ve 4 binden fazla noktada ücretsiz iyi yaşam etkinlikleri düzenlenmesine destek olmaktadır (GWD ekibi 86 küresel iyi yaşam elçisi, 3 danışman ve 23 ana destekçiden oluşmaktadır). Belgin Aksoy Berkin kanseri yenmiş biri olarak GWD’nin başlangıç fikrini, iyi yaşamın bir lüks değil, her bireyin doğuştan sahip olması gereken bir hak olması gerektiği üzerine kurdu.

GWD ailesi bu nedenle bu etkinliklerin hiçbir zaman ticari olmamasını ücretsiz olarak halka açık kalmasını hedeflemekte.

GWD Çocuklar Projesi

Global Wellness Day ayrıca “GWD Çocuklar Projesi” ile dünya ölçeğinde depresyonu, obezite oranını ve hatta suç sayılarını azaltmayı hedeflemekte. 

Aksoy Berkin, “Artık iki yaşından itibaren okula gidiyoruz, eğitim sisteminin bizi geleceğimiz için hazırlayacağını umuyoruz, ancak hiç kimse bize nasıl yaşayacağımızı, nasıl nefes alacağımızı, nasıl farkında olacağımızı ve kendimizi nasıl seveceğimizi öğretmiyor, oysa gelecekte mutlu birer yetişkin olabilmemiz için önemli olan bunlardır.” diyor.

Bu projenin amacını özetlerken “Çocuklar okullarda hiçbir zaman, insanların önce kendilerini sevmeden başkalarını sevemeyeceği gerçeğini öğrenmiyorlar. Bu kadar erken bir yaşta bedensel ve zihinsel iyiliğe, yani wellness’e odaklanmak o kadar önemli ki, dünya çapındaki depresyon ve obezite oranlarını ve hatta suç işleme sayılarını bile azaltmaya yardımcı olabilir.” diyerek devam ediyor.

Belgin Aksoy Berkin bu amaçla 10 Ekim 2017 günü ABD’nin Florida eyaletindeki Palm Beach’te 42 ülkeden 600 delegenin katılımıyla GWD Çocuklar Projesini (“GWD Kids Project”) açıkladı.

Saygın üniversiteler, klinikler ve uluslararası iyi yaşam liderleri ile danışılarak oluşturulan proje eğitim programı 2018/2019 öğretim yılında uygulanacak ve daha sonraki yıllarda da okul öncesinde her sabah 5 dakika iyi yaşam egzersizi ve ilköğretim okullarında haftada 1 saat iyi yaşam dersi içerecek.

GWD Çocuklar Projesi, kendini sevmek, nefes almak ve farkındalık olmak üzere üç önemli konuya odaklanacak.

GWD etkinliği nerede gerçekleşecek?

İstanbul’daki Küçükçiftlik Park’ta gerçekleşecek etkinlikte yoga, pilates, zumba atölye çalışmaları, çok satan kitap yazarlarının sağlıklı yaşam seminerleri ve basketbol, zumba, resim gibi çocuk aktivitelerine yer verilecek. Geçen sene 7 bin kişinin katıldığı etkinliğe bu sene daha fazla katılım olması bekleniyor.

9 Haziran’da dünyanın bir ucundan diğerine neler olup bittiğini görmek için #GlobalWellnessDay etiketini takip edebilirsiniz.

BLOOM SHOP