Türkçe’ye “sadece şimdilik” ve “ömür boyu bir kez” olarak geçen Ichigo Ichie, her anın kendine has bir güzelliği olduğu ve asla aynı şekilde tekrarlanamayacağını savunan felsefenin adı. Aşina olduğumuz mindfulness ‘u anımsatan Ichigo Ichie, tadını çıkarmadan geçmesine izin verdiğimiz her anın sonsuza kadar kaybedildiğinin farkına varmamızı istiyor ve “her an bir kere yaşanır” diyor.

Dünyada geçirdiğimiz eşsiz anların tadını çıkarmamızı isteyen Ichigo Ichie tüm ilgimizi ve odağımızı şu ana davet ediyor. Geçmişin pişmanlıklarından ve geleceğin kaygılarından arınmış olarak şu anı fark edip, daha dolu ve daha mutlu yaşamanın sırrını veren Ichigo Ichie’yi daha yakından tanımak ister misiniz? İşte 10 ilkeyle Ichigo Ichie’nin bizlere söyledikleri!

İlginizi çekebilir: Kalpte Yaşamak: Kendi Zamanınızda Yaşamayı Öğrenin

Özel anları erteleme.

Her fırsat sadece 1 kere var olur. Fırsatın varken onu kucakla, yoksa sonsuza kadar kaybedersin. Hayat tek bir soru sorar: Şimdi mi, hiç mi?

Şimdide var ol.

Geçmişe ve geleceğe yapılan seyahatler genellikle can yakıcı ve işe yaramazdır. Geçmişte yaşanmışlıkları değiştiremezsin, gelecekte ne yaşanacağını da bilemezsin. Fakat “şimdi” dünya üstündeki bütün olasılıklar canlıdır.

Daha önce hiç yapmadığın bir şey yap.

Einstein’ın da dediği gibi “Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçlar beklemek.”. Unutulmaz anları yaşamanın bir diğer yolu da kendini tamamen “an”a teslim etmek ve içinde bir çiçeğin açmasına izin vermektir.

Meditasyon yap.

Sadece otur ve etrafınıdaki mucizeleri gözlemle. Günlük hayatın koşturmacası ve yoğunlundan bir adım uzaklaşmak sana iyi olma halinin kapılarını açar.

5 duyunla “an”da var ol.

Kendini dinlemek, izlemek, dokunmak, tatmak ve koklamak konusunda eğitmen, algını zenginleştirir. Bu şekilde başkaları hakkında farkındalığın, empati yeteneğin ve etki gücün artar.

Tesadüfleri fark et.

Tesadüfleri fark etmek, evrenin yolladığı mesajları daha rahat anlamana yardım eder. “An”ları not ettiğin bir günlük gerçeğin görünmez izlerini takip etmene yardımcı olur.

Her buluşmayı bir parti haline getir.

Olağanüstü şeyler deneyimlemek için doğru şartları bekleme. Doğru bir perspektifle her gün bir kutlama olabilir.

Durumdan mutlu değilsen yeni bir şey dene.

İnsanoğlu doğası gereği dönüşür ve dönüştürür. İçinde yaşadığın durumdan ve realitenden şikayetçiysen yenisini yarat.

Özel anların peşinde ol.

Her ne yapıyor olursan ol, özel anların peşinde olmayı ne kadar fazla pratik edersen o kadar fazla çoğalırlar.

Sadece 1 defa yaşayacağını unutma.

Hayattaki her şey sadece bir defaya mahsus var olur. Sevdiğin insanlara bir kere merhaba ve bir kere hoşça kal deme şansın olur.

İlginizi çekebilir: Meditasyona Başlama Rehberi

BLOOM SHOP