Ne kadar iyi anlaşırsanız anlaşın, evlendikten sonra zaman zaman ilişkinizi sorgulamanız, karşınızdaki kişiyi tanımadığınızı veya yeterince anlaşılmadığınızı düşünmeniz kaçınılmaz. Peki uzun vadede evlilik, aşk ve seksi bir arada yürütmek ve bu denklemi tutturmak ne kadar mümkün?

İlişki Uzmanı ve Seksolog Maureen McGrath’in, evlilikte aşk ve cinselliği anlattığı 19 milyon izlenen TedX konuşmasını sizin için derledik!

Evlilik aşkı öldürür mü?

McGrath, “Bir daha seks yapmak istemiyorsanız evlenmenizi söylerler.” stereotipiyle konuşmasına başlarken seksin, ilişkide ekonomik sorunlardan sonra en önemli yere sahip olan konu olduğunu da vurguluyor.

Dünya üzerinde mutlu bir evlilik sürdüren ancak düzenli bir cinsel hayata sahip olmayan birçok çift bulunuyor. Sorun, bu iki kişiden herhangi biri cinsellik istemeye başladığında ortaya çıkıyor.

Yapılan araştırmalar, 10.000 kişilik bir araştırma grubunun yüzde 50’sinin cinsellikte tatminsizlik yaşadığını gösteriyor. McGrath’a göre, evli çiftlerin sadece yüzde 7’si “ilk günkü gibi” bir seks hayatına sahipken evliliğin ilk on yılından sonra çoğu çift, haftada 1 kez seks yapmayı tercih ediyor. Bu oranın yılda yaklaşık olarak 58 kez seks yapmaya eşit olduğunu belirten McGrath, bazı çiftlerin yılda 10 defadan daha az cinsel ilişkide bulunduğunu da dile getiriyor.

Beyindeki PEA kimyasalı cinsel hayatı nasıl etkiliyor?

Heyecan ve mutluluk hissinden sorumlu olan PEA kimyasalı, biriyle tanıştığınızda onu cinsel yoldan çekici bulmanıza neden olan kimyasaldır. Kana karışarak tüm damarlarınızda dolaşır ve kendinizi inanılmaz derecede mutlu, enerjik ve heyecanlı hissetmenize neden olur.

Tanıştığınız bu kişiyle 2 yıl geçirdikten sonra bu kimyasalın aktivitesi azalmaya başlar. Yaşadığınız bir sorun, herhangi bir iletişim problemi, tartışmalar ve yanlış anlaşılmalar bu kimyasalın aktivitesinin azalmasında önemli rol oynar. Bu nedenle ilişkilerde doğru iletişim, sağlıklı bir seks hayatının da anahtar öğesidir.

Seks eğitimi, kendini keşfetme ve özgüven cinselliği pozitif yönde etkiliyor

Küçükken seksin korkutucu, tehlikeli, hastalık bulaştırma riski yüksek bir eylem olduğu görüşüyle karşılaştıysanız ileride içgüdüsel olarak cinselliğe karşı tavırlı ve isteksiz olabilirsiniz. McGrath, sağlıklı bir cinsel yaşam için seks eğitiminin şart olduğunu söylüyor. Geçmişten gelen kaygılar, sorunlar veya travmalar atlatılamadığında bu er ya da geç seks hayatınıza dahil oluyor ve ilişkilerinizi zedeleyebiliyor.

McGrath’ın verilerine göre çiftlerin yüzde 10’u seks sırasında cep telefonuyla ilgileniyor, yüzde 35’i ise seks biter bitmez telefonuna sarılıyor. Bu enteresan araştırma ise bazılarının seks eyleminden keyif almadığının bir göstergesi olduğunu ortaya koyuyor. Peki sekste kişinin kendine keyif veren detayları öğrenmesinin en doğru yolu ne olabilir? Kendini keşfetme ve mastürbasyon!

İlginizi çekebilir: Bir Tabu Olarak Bilinen Seks Oyuncakları

Mahremiyetin ve kendini tanımanın cinsellikte önemli bir yere sahip olduğunu belirten McGrath, öncelikli olarak kendi isteklerinizi veya problemlerinizi iyi tanıdığınız durumlarda karşınızdakileri de anlayabileceğinizi belirtiyor.

Cinsellikte dış faktörler

McGrath çoğu insanın anneliği ve aktif cinselliği aynı kategoriye koyamadığını söylüyor. Kadınlar anne olduklarında bebekle ilgilenmek durumunda olduğu için kendine ve eşine vakit ayıramayabiliyor. Anneler cinsel dürtülerinden uzaklaşarak libido eksikliği durumuyla karşı karşıya gelebiliyorlar.

İlginizi çekebilir: Cinsel İçgüdünü Keşfet: Libido Eksikliği Nelere Bağlıdır?

Aynı durum erkeklerin yaşa bağlı olarak erekte olma problemi yaşamalarında da ortaya çıkabiliyor. Erekte olma kaygısı yaşayan erkekler, cinsellikten uzaklaşmak ve bu konunun konuşulmadığı aktivitelerde bulunmak isteyebiliyorlar.

Birbirini anlayamayan çiftler sosyal hayatlarında aktiflerse konu aldatma ve aldatılmalara yönelebiliyor. Teknolojinin herkesi “aldatabilir” hale getirdiğini söyleyen McGrath, evliliklerde yaşanan kaçamakların kişileri cinsellikten daha da soğuttuğunu ve bu durumun bir döngü haline gelebildiğini anlatıyor.

Tüm bu problemlerin çözüm kaynağının doğru ve açık iletişim olduğunun altını çizen McGrath, ilişkideki her türlü sorunun karşılıklı olarak dürüst ve net olunduğunda çözülebileceğini söylüyor.

Maureen McGrath’tan aşk, evlilik ve seks tavsiyeleri:

  • Cinsel hayatınızı sekteye uğratıp evliliğinizi zedeleyecek problemlerinizi karşınızdaki kişi veya kişilerle açıkça konuşarak özgürleşebileceğinizi unutmayın.
  • Telefonunuza değil partnerinize odaklanın.
  • Yatak odanızda daha fazla vakit geçirin.
  • Evlilik sorunlarınızı ertelemeden çözün.
  • Yatağa aynı saatte aynı anda girmeye gayret edin.
  • Evliliğinize ve ilişkinize kimsenin müdahale etmesine izin vermeyin (evlilik terapistleri hariç).
  • Fantazilere vakit ayırın ve hayal gücünüzü kullanmaktan çekinmeyin.

BLOOM SHOP