Modern ilişkilerde ilk görüşme kavramı çok önemli. Arkadaş ortamındaki kısa bir tanışma veya online flört sitelerinden kurulan iletişim sonrası her şeyin bu ilk buluşmadaki enerjiye bağlı olduğu düşünülüyor. İlk görüşmede elektrik almak gerçekten şart mı? Karnımızda kelebekler uçmasa da karşımızdakinin yalnızca nazik ve hoş biri olduğunu düşünerek onunla görüşmeye devam edemez miyiz?

İlk görüşmenin flört üzerinde yarattığı algıyı ve elektrik alma konusunu araştırdık.

İlginizi çekebilir: Kış Mevsiminde Aşk: Soğuk Hava İlişkileri Nasıl Etkiliyor?

Uzmanlar elektrik alma koşulunun abartıldığını söylüyor!

Bir arkadaşınızın doğum günü partisinde, ilginizi çekebilecek türden hoş biriyle tanıştınız. İlk görüşmeniz, hatta ikinci ve üçüncü buluşmalar da oldukça iyi ve olması gerektiği gibi geçti. Birbirinizi tanıdınız, karakterlerinize ve hayatınıza dair sohbetler ettiniz, yemek yediniz, sizi eve kadar bıraktı, karşılıklı ufak flörtler ve jestlerle tekrar görüşmek üzere ayrıldınız. 

Onun kesinlikle çok hoş, kibar ve iyi biri olduğunu düşünüyorsunuz. Ancak içinizde en ufak bir kıpırtı yok! İlişki uzmanı ve aile terapisti Anita A. Chlipala, bu konuyla ilgili olarak ilk görüşmede elektrik alma beklentisinin abartıldığını söylüyor. Elektrik almanın her zaman doğru sonuçlara yol açmayacağını, içinizin ilk buluşmada kıpır kıpır olduğu biriyle daha sonrasında uzun ve uyumlu bir ilişki yakalayabileceğinizin garantisinin olmadığını ekliyor. 

İlgi duymanın ve bağ hissetmenin önemli olduğunu kabul eden Chlipala ayrıca anksiyete ve güvensizlik hissi birçok duygunun ilk görüşmeleri etkilediğini de belirtiyor. Karşısındakine karşı savunmasız hisseden kişiler, görüşmenin seyrine kendini rahatlıkla bırakamayarak gergin hissedebiliyor. Bu nedenle belki de tüm uygun kriterlere rağmen bu kişiyle karşı herhangi bir heyecan duygusu yakalayamıyor.

Peki elektriği ne zaman hissedeceğiz?

Yapılan araştırmalar, duygusal ilişkideki ilginin zamanla büyüyüp gelişebildiğini ortaya koyuyor. Başlarda nötr hissettiğiniz bir durum, zaman içerisinde bağ kurma ve tanıdık olmanın yardımıyla pozitif bir duruma erişebiliyor. Bu nedenle birçok romantik hikayeye konu olan “ilk görüşte aşk” faktörüne çok fazla bel bağlamamak gerekiyor. Birinci buluşmada elde edemediğiniz heyecan, birkaç buluşma sonrası çok daha yoğun ve etkileyici bir şekilde karşınıza çıkabilir. 

Bazı ilişki uzmanları bu durumun karakter yapısıyla da ilişkili olabileceğini söylüyor. Daha analitik, şüpheci veya garantici karakterlere sahip olan kişiler için ilk görüşmede elektrik almak belki de neredeyse imkansız. Bu durumda her şeyden önce tek bir noktaya odaklanmak gerekiyor. 

Eğer buluşma sizin için keyifli geçmişse, karşınızdaki insanın sohbetinden hoşlanmışsanız, ortak noktalarınız olduğunu fark etmişseniz ve onu tanımaya değer buluyorsanız eve döndüğünüzde buluşmanın heyecanından başınız dönmese bile ikinci, üçüncü ve hatta belki daha fazla görüşmelere mutlaka fırsat vermelisiniz demektir. Elektriği ne zaman, nasıl, ne yoğunlukta hissedeceğiniz de bu kişiye verdiğiniz fırsata, zamana ve kendinizi olayları akışına bırakma oranınıza bağlı!

İlginizi çekebilir: İnternet Aşkları: Online Flört Romantik Mi Riskli Mi?

Kaynak: Psychology Today

BLOOM SHOP