Soğuk günlerin gelmesiyle dışarıdaki aktiviteler yerini evde, Netflix başında keyif yapmaya bırakıyor. Normal zamanlarda yalnız olmaktan hoşlanıyor olsanız bile havanın buz gibi olduğu, evde miskinliğin tadını çıkardığınız günlerde bir ilişkiniz olmasını arzulamanız aslında çok doğal. Yapılan incelemeler, kış mevsiminde aşk ve duygusal ilişki ihtiyacının artış gösterdiğini, sevgililerin daha ciddi bir beraberliğe yöneldiğini, ilişkisi olmayanların ise kısa veya uzun süreli flörtlere yöneldiğini ortaya koyuyor.

Peki, neden kış aylarında ilişki bizler için bir zaaf haline geliyor? 

İlişki durumu: “İlişkisi var.”

Yale Üniversitesi Psikoloji Bölümü Prof. Paul Bloom, kış aylarındaki ilişki arayışının biyolojik bir açıklaması olmadığını söylüyor. Ancak yapılan araştırmalar, kış mevsiminde insanların kendini daha fazla yalnız ve depresif hissettiğini göstermekte (*). Bu duyguların sonucunda da negatif duyguları bastırmak için duygusal bir arayış, kısa süreli bir flört veya değerli olduğunu hissetme arzusu yükselişe geçmeye başlıyor. 

Facebook verilerine göre, genel olarak kasım ve şubat ayları arasında Facebook kullanıcıları ilişki durumlarını “İlişkisi var” olarak güncelliyor. Genellikle mart ayında ise bu değişim “İlişkisi yok” durumuna geri geliyor.

İlginizi çekebilir: İlişki Problemleri ile Baş Etmenizi Kolaylaştıracak 5 Soru

Kış aylarında hamile kalma oranları da oldukça yüksek!

Live Science verilerine göre, yaz aylarında doğum oranları çok fazla (**). Bu da yaklaşık olarak sonbahar ve kış aylarında hamile kalma oranlarının yükselişte olduğu anlamına geliyor. Kış aylarının gelmesiyle yalnız olma güdüsünden ziyade birlikte ve topluluk halinde olmaya, aile kurumuna, köklenmeye ve sakinleşmeye, cinselliğe olan hassasiyet artıyor. 

Ayrıca erkekler üzerinde yapılan başka bir araştırmada da kış aylarında testesteron seviyelerinin arttığı ve bu durumun da daha fazla fiziksel ve duygusal temas ihtiyacı doğurduğu belirtiliyor (***). 

Ayrıca kış aylarında Noel, yeni yıl, sevgililer günü gibi kutlanacak romantik günlerin fazla olması da insanları ilişki psikolojisine yönlendiriyor olabilir. Bu durum elbette her şeyde olduğu gibi kişiden kişiye göre değişebilir ve kış ayını biriyle geçirmek yerine yalnız olmayı tercih edebilirsiniz. Ama kış mevsiminde aşk ihtimallerinin artması genel olarak herkesin dikkatini çekmiş olacak ki bu sezonu “Cuffing Season” olarak adlandırarak Urban Dictionary’de bile tanımlamışlar! Hatta 2017’de Collins Dictionary tarafından yılın sözcüğü olarak seçilmiş. 

Ayrıca kış aylarında D vitamini eksikliği nedeniyle serotonin hormonunun düşüşe geçmesi de bu eksikliğin yerini doldurmak için farklı arayışlara girme dürtüsünü doğuruyor. Soğuk bir pazar akşamı, lezzetli bir akşam yemeği, harika bir film, yumuşacık bir battaniye ile evde keyif yaparken yalnız olmaktansa sevgilinizle bu atmosferi paylaşıyor olma düşüncesi sizin de hoşunuza gidiyor mu? Cevabınız evetse, size de Cuffing Season’dan sevgilerle!

İlginizi çekebilir: Esther Perel: Uzun İlişkide Tutkunun Sırrı Nedir?

Kaynak: Psychology Today, Vice, The Guardian, Refinery29, Greatist

(*) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3406601/

(**) https://www.livescience.com/32728-baby-month-is-almost-here-.html

(***) https://academic.oup.com/jcem/article/88/7/3099/2845254

BLOOM SHOP