YAZAN: SILA BAKIR

Şubat ayının yaklaşmasıyla eşimize, partnerimize veya hayatımızdaki özel kişiye unutulmaz bir Sevgililer Günü sürprizi yapmak için kolları sıvıyoruz. Kimimiz ne alacağı konusunda oldukça kararlıyken, kimimiz için o doğru, unutulmaz ve özel olan hediyeyi bulmak biraz daha zor oluyor. Sizi her gün mutlu eden özel kişiye henüz doğru Sevgililer Günü hediyesini bulamadıysanız, hem sevdiğinizi mutlu edecek hem de ilişkinize renk getirecek önerilerle dolu bu listeye bir göz atmanızı öneririz. 


Sevgililer günü ne zaman?

Hikayesi, 3. yüzyılda Roma’da yaşamış Katolik bir rahip olan St. Valentine’a dayanan sevgililer günü, aslında hüzünlü bir efsaneye sahip. Pagan İmparator Claudius’un, askerlerin vatanlarına bağlı olabilmeleri için evlenmelerini yasakladığı bir dönemde, sevginin önemine inanan Aziz Valentine’ın gizli Hıristiyan törenlerle bu askerleri evlendiriyor. Kısa sürede İmparatorun kulağına giden bu durum, Aziz Valentine’ın önce hapse atılmasına ve ardından 14 Şubat 270 yılında idam edilmesine neden oluyor. 200 yıl sonra çoktan Hıristiyanlığı kabul eden Roma, pagan inanışlara ait olan ve şubat ayında düzenlenen doğurganlık ayinlerini ortadan kaldırmak için Azizler takviminde 14 Şubat Sevgililer Günü’nü ekliyor.

Sevgililer günü sürprizleri

Beraber yaptığınız ve içine sevginizi kattığınız aktivitelerin yanında, hayatınızdaki özel kişiye ne kadar değerli olduğunu hissettirmenin bir diğer yolu da sürprizlere yer vermektir. Bu sürpriz, sevgilinizden habersiz olarak hazırladığınız ve sonucu hediyelere bağlanan bir hazine avı da olabileceği gibi, hazırladığınız bir kahvaltı veya beklenmedik bir plan da olabilir. Bu noktada önemli olan şey, yapılan aktivitelere fazladan heyecan ve merak duygusu katarak daha dinamik bir an yaratmaktır.

Sevgililer günü için hediye seçerken nelere dikkat etmeli?

Hayatınızdaki özel kişiye hediye alırken öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken nokta ilgi alanları ve zevkleri. Bir düşünün. Bu kişi nelerden hoşlanıyor? Macera dolu bir gezinti mi, romantik bir akşam yemeği mi, değerli mücevherler mi, yoksa sadece sizinle kaliteli zaman geçirmek mi? Bu kararı vermek konusunda iyi bir dinleyici olmak ve satır aralarına dikkat etmek size yardımcı olacaktır.

İkinci olarak da o anda mutluluk verecek, fakat uzun vadede fonksiyonel olmayan hediyelerden kaçınmakta fayda var. Sevgilinizi mutlu ederken dünyadaki kaynakları mümkün oldukça korumayı ve etik değerlere sahip markaları tercih etmeyi unutmayın.

Son olarak da önemli olanın hediyenin maddi değeri değil, manevi değeri olduğunu hatırlayın. Karşınızdaki kişiyi şaşırtacak, hoşuna gidecek ve kullanabileceği bir hediye almak aslında onu ne kadar iyi tanıdığınızla ilgili. Dolayısıyla doğru hediyenin ne olacağının cevabını içinizde arayabilirsiniz!

Sevgililer Günü için hediye önerileri

1. Ağırlıklı battaniye

Henüz bilimsel olarak etkileri kanıtlanma da, kullanan herkesin fiziksel ve psikolojik rahatlama sağladığı konusunda hemfikir olduğu ağırlıklı battaniyeler ülkemizde de popüler olmaya başladı. Anksiyete, stres, kaygı ve benzeri hisleri yatıştırdığı, bunların yanında sağlıklı bir uyku sağladığı söylenen ağırlıklı battaniyeler, sevdiğiniz kişi ve ilişkiniz için mutluluk verici bir opsiyon olabilir.  Oldukça konforlu, rahat ve samimi hissettiren bu yumuşacık battaniyelerle soğuk kış geceleri bir başka!

2. Mindfulness rehberi ve günlüğü

Son zamanlarda hepimizin sık sık adını duyduğu basit ama etkili “anda var olabilme sanatı” Mindfulness konusunda güzel öneriler ve günlük pratiklerle dolu olan bu günlük, sevdiklerinize yepyeni bir hayatın kapısını aralıyor. Anda kalma tüyoları, mutluluk veren aktiviteler, meditasyonlar ve iç açıcı renklerle zengileştirilen Mindfulness günlükleri ile sevdiğin kişinin en iyi haline doğru bir yola çıkmasına ön ayak olun!

3. Aromaterapi difüzörü

Evinizde sizi hissel bir yolculuğa çıkartacak olan aromaterapi difüzörleri ilişkinizin de havasını değiştirecek gibi görünüyor. Özenle hazırlanan aromalarıyla rahatlama ve stresi azaltma gibi olumlu etkiler yaratan bu difüzörler oldukça estetik bir tasarıma da sahip. Bu küçük ama etkili aletlerin hayatınızda yaratacağı zen etkisine inanamayacaksınız!

4. Çay setleri, özel harmanlar

Bir bardak çay hiç bu kadar özel olmamıştı. Özenle hazırlanan aromaları ile birbirinden çeşitli hediye setleri, çay saatinizi adeta bir ritüele çevirecek. 

5. Intimacy Deck oyun kartları

Sağlıklı bir ilişkinin temeli her zaman güçlü bir iletişimdir. Sevdiğiniz kişiyle, beraber veya uzaktan oynayabileceğiniz bu iletişim oyunuyla merak ettiğiniz veya aklınıza bile gelmemiş olan her konu konuşulacak. “İlişkimizin hangi noktasını iyileştirmeliyiz?” gibi derin konulardan, “Bir ebeveyn olarak nasıl bir tavır takınırsın?” gibi gelecek odaklı sorulara kadar uzanan konularıyla ilişkinize bambaşka bir boyut getiriyor. 

6. Date Night Bucket List oyunu

Hayalinizdeki buluşmayı düşünün. Şimdi onu bu küçük tahta parçalarından birine yazın ve bir dahaki romantik buluşmanızda bu tahtalardan bir tane çekip hayalinizdeki en özel buluşmayı yaşayın. İlişkinize renk ve heyecan katacak olan bu oyunu bitirdikten sonra yaratıcı bir kolaj haline getirip saklamanız da mümkün!

7. 100 Film Önerisi Posteri

Hayatınızdaki özel kişiyle beraber dünya klasiklerinden oluşan bir film seçkisini izlemek kulağa oldukça kaliteli bir aktivite gibi geliyor. Bunu bir posterin üzerine işlemek ise çok eğlenceli! Dünya çapındaki en iyi filmlerden oluşan ve oldukça şık bir postere işlenmiş olan bu hediye sayesinde hayatınızdaki özel kişiyle beraber film gurusuna dönüşeceksiniz. 

8. Küvet tepsisi

Herkesin kendi kendine kaldığı, kaliteli ve özel bir zamana ihtiyacı vardır. Uzmanların da sıklıkla önerdiği bu zaman dilimi için, günün yorgunluğunun atıldığı, detoks tuzlarıyla desteklenmiş sıcak ve rahatlatıcı bir banyodan daha iyi bir aktivite olamaz! Arındırıcı bu banyo sırasında özel eşyaları ve ihtiyaçları organize eden bu tepsiler için eşiniz size minnettar olacak! 

9. Podisi Bean to Bar çikolata

Sevgililer günü denince akla ilk gelen şey hiç şüphesiz ki çikolata. Siz de hediye tercihinizi sade, şık ve her zaman mutluluğu garantili olan çikolatalardan yana kullanmaya karar verdiyseniz bir önerimiz var. Podisi Bean to Bar çikolataları. El yapımı olan bu leziz çikolatalar, içeriğindeki malzemelerle sizi ve eşinizi bir lezzet yolculuğuna çıkartmaya hazır!

10. Taşınabilir bluetooth hoparlör 

Ses kalitesi ve şık tasarımlarıyla öne çıkan taşınabilir hoparlörler, hem evinizde hem de seyahatlerinizde kaliteli müzik keyfi yaşamanızı sağlıyor. Sevdiklerinizle beraber geçirdiğiniz özel anlara keyifli müziklerle eşlik ediyor. 

Sevgililer gününde ne yapılır?

İki kişilik tatillere, mum ışığında yenen yemeklere ve bol danslı eğlencelere sahne olan 14 Şubat sevgililer günü, 2021 yılında kısıtlamalar nedeniyle yaratıcı çözümlerle kutlanacak gibi görünüyor. Özenle seçtiğiniz sevgililer günü hediyesini çok daha anlamlı ve unutulmaz kılmak için neler yapabileceğinizi düşünüyorsanız bizim birkaç önerimiz var!

  • Güne, yatakta romantik bir kahvaltı ile başlayın. Sizin ve hayatınızdaki özel kişinin hoşuna gidecek taze meyveler, belki bir kase granola ve sağlıklı içeriklerle hazırlanmış krepler güne keyifli bir başlangıç yapmanızı sağlayabilir. Birer kadeh şampanya ile bu keyfili sabaha daha canlı renkler de katabilirsiniz!
  • Romantik filmlerden oluşan bir maraton ile salonunuzu pembeye boyayın. Romantik filmlerden oluşan bir seçki hazırlayın, birbirinize sarılın ve bırakın bu filmler sizi aşk ve sevgi diyarında bir gezintiye çıkarsın. Hayatınızdaki özel kişi ile paylaştığınız bu romantik anları lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklarla renklendirmeyi unutmayın!
  • Aşkınızdan ilham alın ve beraberce yaratın. Tarih boyunca en büyük şairlerin, ressamların ve yazarların büyük aşklarına tanıklık ettik. Bu dev aşıklardan ilham alın ve siz de yaratmaya başlayın. Beraber resim yapabilir, aşk mektupları yazabilir veya birbirinize sevginizi katarak sevgililer günü kartı hazırlayabilirsiniz!
  • Doğada zaman geçirin. En sevdiğiniz restoranın kapalı olmasından faydalanın ve doğa ile bütünleştiğiniz bir gün tasarlayın. En yakın parkta güzel bir piknik yapabilir veya bir ormanda yürüyüşe çıkabilirsiniz.
  • En romantik buluşmanızı yeniden canlandırın. Hayatınızdaki özel kişiyi ilk gördüğünüz anı, ilk buluşmanızı veya en keyif aldığınız etkinliği hatırlayıp yeniden canlandırmaya ne dersiniz? Kıyafetlerinizi, ambiyansı, müzikleri ve yemekleri o özel güne göre hazırlayın ve zamanda bir yolculuğa çıkın.
  • Beraber pişirin. Taze yeşillikler kullandığınız yenileyici bir salata, en sevdiğiniz malzemelerle dolu bir pizza ve tatlı olarak da sizi heyecanlandıracak sürpriz dolgularla hazırlanmış kurabiyeler! Hem hazırlarken hem de yerken duygularınızı ve duyularınızı canlandıracak bir yemek planı tasarlayabilirsiniz.

SHOP

Shop Live to Bloom’dan sevginizi paylaşmanızı, hayatınızdaki özel kişiyi veya kendinizi mutlu etmenizi sağlayacak hediye önerilerimiz!

Bu yazı 18 Ocak 2023 tarihinde “Sevgililer Günü Hediyesi: 14 Şubat Romantik Hediye Önerileri” yazısından eklemeler ile güncellenmiştir.Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP