YAZAN: BURCU ERBAŞ

Şehir hayatı bazen size de yorucu ve tekdüze geliyor mu? Bu gibi anlarda ihtiyaç duyduğumuz o yeni soluğu en iyi seyahatler özellikle doğa ile iç içe olan tatil rotaları verebiliyor. Nitekim hayatlarımız yoğun temposunda devam ederken kısa sürede seyahat planları yapmak veya uzak yerlere gitmek pek mümkün olmuyor. Peki size arzuladığınız dinlenme hali için çok uzaklara bakmanıza gerek yok desek? İstanbul ve çevre şehirlere sadece birkaç saat uzaklıktaki Trakya Bağ Yolu, günlük rutininizden uzaklaşarak yeni tatlar ve aktiviteler deneyimleyeceğiniz bir seyahat deneyimi sunuyor. Yeni BMW X1′in konforlu sürüş deneyimi ile çıkacağınız bu yolda varış noktasından çok yolculuğun kendisi keyif veriyor. Dinlenme günlerinizde küçük bir maceraya atılmak istiyorsanız Trakya Bağ Yolu çevresinde yapabileceğiniz yenilikçi aktiviteleri ve uğramanız gereken lezzet duraklarını derledik, iyi sürüşler!


Rota: Trakya Bağ Yolu’nun izinde

Trakya Bağ Yolu, ilk kez 2013 yılında Tekirdağ, Şarköy, Gelibolu ve Kırklareli çevresine yayılmış butik şarap üreticilerini bir araya toplamak ve görünürlüklerini arttırmak için çizilmiş olsa da aslında çok daha fazlasına ev sahipliği yapıyor. Yol boyunca Trakya bölgesinin yemyeşil doğası ile iç içe olabiliyor, yöreye özgü lezzetleri tadabiliyor, şarap bağlarının yanı sıra kültürel, mimari ve tarihi değerleri keşfedebiliyorsunuz. Şehrin kaosundan sadece birkaç saat uzakta gür ormanların içinde hiking yapabilir, bisiklete binebilir, mantar toplama gibi aktivitelere katılabilir, şarap tadımlarının yanı sıra butik şef restoranlarını deneyimleyebilirsiniz.


Sürüş deneyimi: Yeni BMW X1 ile özgürlüğün peşinde

YENİ BMW X1

Seyahat Yeni BMW X1‘in koltuğuna oturduğunuz anda başlıyor. Çok yönlülüğü ve işlevselliği ile herkesi etkilemeyi başaran yeni BMW X1 sportif dış tasarımını yüksek kaliteli malzemeler ve yeni teknolojilerle donatılmış iç tasarımı ile birleştiriyor. Dokunmatik ve sesli kontrol özellikleri ve modern merkez konsolu ile donatılmış kokpit kısmı sürücüye konfor sağlarken, katlanabilen sırtlıklara sahip arka koltukları arabadaki herkese keyifli bir yolculuk deneyimi yaşatıyor. 540 litrelik geniş hacimli yeni bagaj bölümü ise seyahate büyük gruplar halinde çıkabilme, dilediğiniz kamp malzemesini yanınıza alabilme şansı sunuyor. Apple CarPlay ve Android Auto destekli yeni akıllı telefon entegrasyonu sayesinde haritaya bakmak ve müzik seçmek de bir dert olmaktan çıkıyor. Sürüş sırasında akıllı destek sunan, manevralarda maksimum konfor sağlayan, park esnasında navigasyona yardımcı yenilikçi sürüş asistan sistemleri yolu eğlenceli ve konforlu olduğu kadar güvenli hale getiriyor.


Doğa ile ilk temas: Mantar toplama

Şarap bağları ile çevrili yollarda geçen birkaç saatten sonra ilk durağımız sizi günlük rutinin dışına çıkararak toprakla buluşturan bir aktivite olan mantar toplama! İğneada’da yer alan Türkiye’nin en büyük glamping tesisi Longosphere doğa severleri sonbahar aylarında Longoz ormanlarının içinde bir mantar avına davet ediyor. Rehberler eşliğinde yapılan mantar turu eşsiz doğayı keşfetmenizi sağlarken bitiminde toplanan zararsız ve lezzetli mantarlar özel bir alanda pişirilip yeniliyor.

LONGOSPHERE

Bölgeye özgü ve yöresel: Yeni lezzetler peşinde

Tekirdağ’ın köftesi ve Hayrabolu tatlısı, Gelibolu’nun peynir helvası, Kırklareli’nin hardaliyesi, manda yoğurdu ve pancar pekmezi, Şarköy’ünse tarihi dondurması yol üstünde mutlaka denenmesi gereken yöresel lezzetler olarak sıralanıyor. Tekirdağ köftesi için en ünlü mekanlar Meşhur Köfteci Apti Özcan ve Özcanlar Köfte iken dondurma tarihi Veis Dondurmacı’sında yeniyor. Peynircilikte de en az şarapçılık kadar başarılı olan Trakya, civar çiftliklerden gelen taze sütler ile yapılmış peynirleri almak için de en iyi yerlerden biri. Daha fine-dine bir restoran deneyimi yaşamak isterseniz tercihinizi şarap bağlarından yana kullanabilirsiniz.


Üzüme övgü: Şaraba gönül vermiş bağlar

Trakya Bağ Rotası’nın içindeki bağlar ise 4 ana kola ayrılıyor ve Kırklareli’nden Gelibolu yarımadasına kadar uzanıyor. Şarap üretimlerinin yanı sıra başarılı restoranlara ve butik otellere de ev sahipliği yapan bu noktalar ziyaretçilerine tadım, bağ ve şaraphane turu gibi aktiviteler sunuyor. Tekirdağ yakınlarında Barbare, Barel ve Umurbey, Kırklareli’nde Chamlija, Arcadia, Gelibolu’nda ise Suvla ve Porta Caeli bağ yolunun en öne çıkan noktaları arasında sıralanıyor. Şarap tadımına katılacaksanız konaklamalı bir bağı tercih ederek gününüzü güzel bir uyku ile noktalayabilir, sabah yeni BMW X1 ile bir kere daha yolda olmanın keyfini sürebilirsiniz!

Yeni BMW X1 ile ilk sürüşte özgürlüğü keşfedin. Detaylı bilgi için tıklayın. 

PORTA CAELİBurcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP