YAZAN: BURCU ERBAŞ

Sizce iyi bir cinsel yaşam ne kadar orgazm olabildiğinle mi ölçülür? Yaşadığımız kültürde seks, başı ve sonu belirgin sınırlarla çizili ve tek bir amaç; orgazm olmak için yapılan bir aktivite olarak görülüyor. Hayatın her alanında olduğu gibi cinselliğimizde de bize dayatılan bu “hedef belirleme” gerekliliği, gerçek keyfin, samimiyetin ve bağlanmanın önünde durabiliyor. Aynı zamanda birbirinden çok farklı istek, imkan ve yönelimlere sahip kişileri tek bir cinsel ilişki formuna tabi tutabiliyor. Köklerini kadim öğretilerden alarak duygusal ve spiritüel bağlanmayı orgazmın önüne koyan Karezza metodu cinselliğimizi çevreleyen tüm bu kural ve sınırlardan bizi özgürleştirecek güce ve anlayışa sahip!


Karezza metodu nedir?

Kökenleri çok eskilere dayansa da Karezza metodunun popülerleşmesi 1903 senesinde, jinekolog Alice Bunker Stockhalm tarafından yazılan Karezza: The Ethics of Marriage kitabı ile başlıyor. İtalyanca okşamak anlamına gelen carezza kelimesinden türetilmiş karezza, seksin amacını orgazm olmaktan çıkaran devrimsel bir fikir ortaya atıyor. Partnerlerin birbirlerine duygusal ve spiritüel anlamda bağlanabilmeleri için orgazmı denklemden çıkaran bu metot açılan boşluğa ise sevgi ve şefkati koyuyor. Bunun için de partnerlerden birbirlerinin sadece cinsel organlarına değil tüm benliklerine bir bütün olarak ilgi göstermesini istiyor.

Karezza metodunun faydaları neler?

  • Seksin amacını orgazm olmaktan çıkararak partnerler arası eşitliği ve samimiyeti arttırıyor.

Özellikle heteroseksüel ilişkilerde yaşanan orgazm boşluğu kadınların erkek partnerlerine oranla çok daha az orgazma ulaşmaları, Karezza metodu ile ortadan kaldırılabiliyor. Orgazmın cinselliğin odağı olmaktan çıkarılması hem tarafların performans anksiyetelerini ve beklentilerini hafifletiyor hem de yaratıcılığın akabileceği yepyeni bir alan açıyor. Varış noktasındansa yolculuk zevk vermeye başlıyor.

  • Penetrasyonu bir gereklilik değil tercih yapıyor.

Penetrasyonun cinsel yaşamın bir parçası olmadığı veya olamadığı; vajinimus, cinsel ilişki sırasında ağrı, fiziksel engellilik durumlarında Karezza metodu rahatlıkla pratik edilebiliyor. Herkesi kapsayan niteliği ile seksi, penetrasyona indirgeyen heteronormatif sınırlarından kurtararak keyif veren, güvene dayanan, erişilebilir ve uygulanabilir bir yere taşıyor.

  • İlişki içerisinde olan partnerlerin uyumlarını arttırıyor.

Sadece yatak odası ile sınırlı kalmayan etkileriyle Karezza metodu gündelik yaşamda da çiftlerin uyumlarının artmasına, ilişki dinamiğinin dengelenmesine yardımcı oluyor. Birbirlerine karşı daha samimi olabilen, savunmasız kalabilen partnerler “aynı frekansta” iletişim kurabilmeyi de öğreniyor. Metot sırasında fiziksel temasın ve duygusal paylaşımın yüksek olması bağlılık hormonu oksitosinin de artmasını sağlayarak birbirlerinin varlıklarından aldıkları mutluluğun ve sevginin yükselmesini sağlıyor.

Karezza metodu nasıl yapılır?

Mindful seks ve Tantrik seks ile aynı zemini paylaşan Karezza metodu tarafların anda kalabilmesi ve tamamen rahatlayabilmesi ile başlıyor. Bunun için dikkat dağıtıcılardan uzak bir atmosferde, tarafların fiziksel ve zihinsel olarak kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri gerekiyor. Karezza ismini aldığı İtalyanca kelime gibi büyük ölçüde dokunuşlardan ve okşamadan oluşuyor. Karezza’yı duygu yüklü bir seksten ayıransa partnerlerin orgazma erişmemesinde gizli! Seks esnasında penetrasyon olsa bile taraflardan birisi orgazm olmaya yaklaşınca duruluyor ve anın sakince geçmesi bekleniyor. Daha sonra Karezza’ya devam edilebiliyor.

İlk olarak birbirlerinin bedenlerinde o anda çekildikleri bölgelere nazik şekilde dokunan partnerler mümkün olduğunca göz kontağını bırakmıyor. Nasıl dokunulmak veya dokunmak istediklerini birbirlerine sorarak bedenlerini keşfedebiliyorlar. Bu evrede partnerler birbirlerine masaj da yapabiliyor. Aynı zamanda karşılıklı olarak iltifatlar ederek aralarındaki sevgi ve arzuyu büyütüyorlar. Tamamen duyular üzerinden ilerleyen bu metotta dokunmaya duyma, koklama, tatma hatta 6. his interosepsiyon da dahil edilebiliyor.

Daha enerjetik bir boyutta ise partnerler kendi bedenlerinden yayılan aura veya enerji alanlarının karşı tarafı da kapladığını hayal edebiliyor. Tarafların arasındaki doğal ritmin arttırılması içinse bir enerji topunun bir partnerden diğerine sürekli gidip geldiği göz önünde canlandırılabiliyor.

Metot kağıt üzerinde bu şekilde ilerlese de tabii ki çiftler o anda nasıl en iyi şekilde hisseceklerse öyle davranabiliyor. Tek amacın samimiyeti geliştirmek olduğu bu sekste ne orgazm erişilmesi gereken bir zorunluluk ne de mutlaka önlenmesi gereken bir risk olarak görülmeli!Burcu Erbaş

1997 yılında Antalya’da doğan Burcu, İstanbul Saint Joseph lisesinde eğitim gördü. 2020 yılında Galatasaray Üniversitesi Siyaset Bilimi bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Erasmus programı ile bir sene boyunca eğitim aldığı Sciences Po Paris’te çevre politikaları, sürdürülebilirlik ve ekoloji üzerine dersler aldı. Öğrendiklerinden çok etkilenen Burcu yaşam tarzını çevreye duyarlı olacak şekilde...BLOOM SHOP