Covid-19 nedeniyle aylardır uygulanan karantina ve sokağa çıkma yasaklarından sonra pek çok kişinin aklından sağlığını riske atmadan tatile gitmek geçiyor. Dünyaca meşhur Ege ve Akdeniz kıyılarına gitmek kimileri için bu yaz bir opsiyon değil. Kendisini daha güvende hissetmek isteyenler gözlerini hem tenha hem de ulaşımı kolay rotalara çevirdi. İstanbul’dan çok fazla uzaklaşmadan güzel bir tatil geçirmek isteyenler için bir liste hazırladık. İşte bu yaz tatilinde tercih edebileceğiniz İstanbul’a yakın tatil rotaları!

İlginizi çekebilir: 4 Adımda Tatilde Cilt Bakımı

Şile

Marmara bölgesinin Kuzey Doğusunda, Karadeniz kıyısında konumlanmış olan Şile, İstanbulluların bu sene gözdesi olacağa benziyor. Sakin bir tatil kasabası olan Şile’de ormanlar ve güzel sahillere ek olarak tatlı mı tatlı bir şehir merkezi de var. Kabakoz, Akçakese ve Ağva’ya da oldukça yakın olan bu tatil merkezinde pek çok açık hava aktivitesi de yapılabiliyor. Doğa ve deniz özlemini giderirken İstanbul’dan da fazla uzaklaşmak istemeyen herkes için oldukça uygun bir seçenek! Tarihi evleri, kalesi ve feneri ile Şile, sakin ama güzel bir tatil vadediyor.

Çatalca

İstanbul’un batısında konumlanmış olan bu küçük ilçe İstanbul’dan çok uzaklaşmak istemeyenlerin bir diğer durağı olacağa benziyor. Tarihi dokusuyla öne çıkan Çatalca, muhteşem doğası ve plajlarıyla da gelenleri kendine hayran bırakıyor. Balkan savaşından kalma şehitliği, tarihi değere sahip olan çeşmeleri, etrafındaki mağaraları ve Mübadele Müzesiyle hem kültürel hem de doğal bir tatil imkanı sunuyor.

Tekirdağ

Marmara bölgesinin Trakya yakasında bulunan bu turistik şehir hem merkezinde hem de etrafında gezilip görülecek çok fazla yere sahip. Yemyeşil ormanlar, masmavi bir deniz ve Arkeoloji Müzesi’ne ek olarak Namık Kemal’in evi de kesinlikle görülmesi gereken yerler arasında! Pek çok otel ve restoranın da bulunduğu bu güzel şehirde hem doğal hem de kültürel aktivitelerle dolu bir tatil geçirmek mümkün.

Sapanca

Sakarya’da yer alan Sapanca, harika doğasıyla her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Konfor ve doğanın birleştiği bir tatil hayal eden herkese zengin bitki örtüsü, doğal güzellikleri, tertemiz havası ve birbirinden şık otelleriyle cevap veren Sapanca’da belirli otellerde wellness aktiviteleri bulmak da mümkün oluyor.

Ağva

Göksu ve Yeşilçay arasında kalan Ağva, İstanbula sadece 1 saat mesafede olması nedeniyle pek çok kişinin tatil konusundaki ilk tercihi oluyor. Sahilleri, koyları ve farklı ihtiyaçlara cevap verebilen çeşitli konaklama imkanlarıyla, şehrin yanı başında huzurlu bir nefes almak isteyenlere hoş bir tatil imkanı sunuyor. Günübirlik de rahatlıkla tercih edilebilecek olan Ağva, mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Kerpe

Kocaeli’ne bağlı bir kasaba olan Kerpe yaz aylarında pek çok İstanbullunun gözdesi haline geliyor. Tatlı bir liman kenti olan ve doğal güzellikleriyle turistleri kendine hayran bırakan Kerpe’nin denizi Ege sahillerini aratmıyor. Etrafında da görülmeye değer pek çok doğal güzellik barındıran bu güzel kasabayı ziyaret etmeye gidenler Pembe Kayaları ve ormanları gezmeyi ihmal etmemeli!

Enez

Edirne’ye bağlı olan Enez, Trakya’da Ege kıyılarını andıran güzelliğiyle turistleri kendine hayran bırakıyor. Saroz Körfezi’nin berrak sularında yüzmek, Semadirek Ada’sının manzarasına karşı yemek yemek ve tarihi lokasyonları gezerek lokal kültüre hakim olmak isteyen herkese ev sahipliği yapan Enez, kolay ulaşımı nedeniyle de tercih sebebi oluyor.

İlginizi çekebilir: En Gözde Tatil Trendi: Glamping

Fotoğraf: https://blog.otelz.com/2016-yazi-yurtici-seyahat-onerileri/401

BLOOM SHOP