Sağlıklı bir uyku, sağlıklı bir bedenin olmazsa olmazlarından biri. Uyanır uyanmaz kendinizi yorgun hissediyor, gün içinde sık sık uyuklama ihtiyacı duyuyor, odaklanma problemleri yaşıyor ve hiçbir şey yapmaya enerjinizin olmadığını fark ediyorsanız, uyku düzeninizde bir problem var demektir.

Insomnia veya çok uyumak, aşırı ses, ışık ya da sıcaklığa bağlı olarak verimsiz koşullar altında uyumaya çalışmak, anksiyete ve psikolojik etkenler sebebiyle sık sık uykudan uyanmak gibi pek çok faktör uyku kalitenizi doğrudan etkiler. Bunların haricinde, ciddi sonuçlara yol açabilen uyku apnesi de uyku düzeninizi sekteye uğratan rahatsızlıklar arasındadır.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi; uyku sırasında düzensiz aralıklarla, istemsiz bir şekilde, nefes alıp verme eyleminizin duraksamasıdır. Normal bir uyku düzeninde, hava akışının düzenli olarak ağız ve burun yoluyla ciğerlere aktarılması beklenir. Ancak uyku apnesi problemi yaşayan kişilerde, uyku esnasında gerçekleşen bu düzenli hava akışı sekteye uğrar. Bu duraksama; horlama problemi, hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları, boğulma tehlikesi ve diyabet gibi pek çok sağlık sorununa yol açabilir.

Yapılan araştırmalara göre, uyku apnesine neden olan etkenler arasında fazla kilo problemi ve yanlış uyku pozisyonu tercihleri var. Bunların haricinde geniz eti, bademcik ve lenf bezi problemleri, üst solunum yollarında darlık, retrognati (çene problemleri) ve hipertansiyon da uyku apnesine neden olan etkenler arasında yerini alır.

Tedavi edilmediği takdirde uyku apnesi vücutta ne gibi problemlere yol açar?

  • Baş ağrısı
  • Sinirli ve mutsuz ruh hali
  • Yorgunluk
  • Uyku sersemliği
  • Unutkanlık
  • Düşük iş ya da okul performansı, odaklanma problemleri
  • Çocuklarda hiperaktivite
  • Libidoda düşüklük
  • Ödem, bacaklarda şişkinlik
  • Ağız ve boğazda kuruluk, gerginlik, tahriş

Solunum sistemini etkiler

Düzensiz oksijen alışverişi, solunum sisteminin günlük rutinine müdahalede bulunarak olması gereken düzenin bozulmasına yol açar. Bu nedenle astım veya kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi problemler ortaya çıkabilir.

Endokrin (iç salgı) dengesini bozar

Uyku apnesi, insülin direncini arttırır bu nedenle hücreler insüline gereken cevabı veremeyecek duruma gelebilir. Hücreler gerektiği kadar insülin almadığında da kandaki şeker seviyesi artar ve tip 2 diyabet rahatsızlığı meydana gelir.

Sindirim sistemini yavaşlatır

Uyku apnesi problemiyle karşı karşıya kaldığınızda karaciğer sorunları yaşamanız olasıdır. Karaciğerde yağlanma, tahribat, karaciğer enzimlerinde normal dışı aktiviteler gözlemlenebilir. Aynı zamanda mide yanması ve reflü gibi sorunlara yol açar.

Kalp sağlığını tehdit eder

Fazla kilo ve yüksek kan basıncıyla ilişkilendirilen uyku apnesi, kalbi zorlayarak kalp krizi riskini arttırabilir. Uyku esnasında yaşanan kalp krizlerinin uyku apnesiyle olan ilişkisi oldukça yaygındır. Kalbin normal ritmini bozarak kalp sağlığında ciddi hasarlara yol açabilir.

Düşünce ve odak gücüne etki eder

Uyku apnesinin nörolojik etkileri de en çok görülen semptomlardan biridir. Uyku apnesi problemiyle karşı karşıya kalan kişi gün içerisinde odaklanamama, unutkanlık, uyuşukluk ve huzursuzluk gibi durumlarla karşı karşıya kalabilir.

Üreme sistemini sekteye uğratır

Libidoyu etki altına alan uyku apnesi aynı zamanda özellikle erkeklerde ereksiyon problemleri yaratarak cinsel hayata negatif geri dönüşlerde bulunur.

Uyku apnesinde tedavi süreci nasıl olmalı?

Hem zihinsel hem de fiziksel olarak son derece ciddi etkileri olan uyku apnesinin tedavi edilmesi kişinin uyku ve yaşam kalitesi adına önemlidir. Öncelikli olarak kilo vermek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, problemin kaynağı psikolojik ise terapi sürecine başvurmak gerekir.

Nazal dekonjestan adı verilen burun içi tıkanıkların giderilmesine yardımcı tıbbi ilaçların kullanımı da uyku apnesi probleminin tedavisinde sıklıkla önerilmektedir. Hava basıncı tedavisi, yüz ve burun maskesi gibi yöntemler gece boyunca burnun tıkanma eğiliminin önüne geçerek sağlıklı nefes alışverişini kolaylaştırır.

Bir uzmana danıştıktan sonra sıkıntının kaynağı büyük bademcikler ve lenf bezleriyse veya soluk borusunda herhangi bir anormal durum tespit edildiyse ameliyata başvurarak uyku apnesinin olumsuz etkilerinden kurtulmak mümkündür.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU


BLOOM SHOP