Günümüz şartlarında stresten uzak bir hayat sürmek neredeyse imkansız. Ancak kronik olarak strese maruz kalmak,  fiziksel ve zihinsel olarak pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Araştırmalar, kronik stresin kalp rahatsızlıklarından obeziteye, tansiyon hastalığından kaygı bozukluğu ve insomnia’ya (uykusuzluk problemi) kadar pek çok hastalığa neden olabileceğini işaret ediyor.

Amerika’da bulunan dijital bir wellness mecrasının okuyucuları üzerinden yürüttüğü bir araştırmaya göre, stresli hisseden insanların yüzde 63’ü uykusuzluk sorunu yaşıyor. Bu sorun neticesinde kendilerini halsiz ve isteksiz hisseden insanlar, hayatlarının her yönden negatif olarak etkilendiğini ve uykusuzluğun onları mutsuzlaştırdığını da belirtiyor.

Neden stresli bir günün ardından uyumakta zorluk çekiyoruz?

Amerikalı psikolog Sari Chait’e göre, stresli insanlar olaylar ve kişiler hakkında çok fazla düşünüp kaygılandıkları için akşam yataklarına yattıklarında stresli düşüncelerini bir kenara bırakamıyorlar. Düşünmeye devam etmek onları uyanık tutuyor ve beyin stresli bir günün ardından kendini kapatarak dinlenmeye alamıyor. Yeterince uyuyamadıkları için de kendilerini enerjisiz ve mutsuz hissedebiliyorlar.

İnsan vücudu, özellikle REM uykusunda yani derin uykuda kendini yeniliyor. Stresli olduğunuzda ise REM uykusuna geçmeniz oldukça zorlaşıyor. Bunun sonucunda, dinlenemeyen beden ve zihin ertesi günün temposu için kendini hazırlamakta güçlük çekiyor.

Peki uykusuzluk probleminin üstesinden nasıl geliriz?

Stresin neden olduğu uykusuzlukla başa çıkma yolları!

1. Uyumadan birkaç saat önce işle ilgili her şeyi kapatmayı deneyin. Uykuya geçmeden önce stres yaratan her şeyden olabildiğince uzak kalmak uykuya geçiş sürecine çok daha rahat erişilmesini sağlayacaktır.

2. Alkolü, nikotini ve kafeini azaltmaya gayret edin. Özellikle öğleden sonra kafein tüketmemeye çalışın.

3. Her gün aynı saatte kalkmaya özen gösterin. Vücudunuzu eğitmek için bir düzen oluşturmak oldukça önemlidir.

4. Yattığınız odanın havalandırılmış, temiz, gürültüden uzak ve loş olmasına dikkat edin. Ayrıca kendinize konforlu bir yatak seçmeniz rahat bir uyku için atmanız gereken ilk adımlardan biridir.

5. Uyumadan önce televizyon izlemekten, heyecan verici bir film seyretmekten ya da sizi dinç tutacak bir aktivite yapmaktan kaçının.

6. Böyle aktiviteler yerine kitap okumayı veya günlük yazmayı deneyebilirsiniz. Özellikle günlük yazmak parasempatik sinir sisteminizi aktive ederek sizi stresten uzak tutar. Hatta stresli hissetmenize sebep olan olay ve durumları tekrar değerlendirmenize ya da yazıya dökerek somutlaştırmanıza olanak verir. Bazen durumu değerlendirmek problemi çözmese bile stresi azaltmaya yardımcı olur.

7. Uykusuzluğunuzun kaynağına inmeye çalışın ve gerekiyorsa bir terapistten yardım alın. Uyku sorununuz kognitif bir problemden kaynaklanıyor olabilir. Bu noktada erken tespit oldukça önemlidir.

Uykuya gereken hassasiyeti göstermeniz size çok daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam seçeneği sunacaktır.

İlginizi çekebilir!Live to Bloom

Daha iyi bir seçim yaptık ve yaşama çiçek açtık!...

DAHA FAZLASINI OKU

BLOOM SHOP