Fazlasıyla soğuk ve yoğun bir kış mevsimini geride bıraktığımız günlerdeyiz. Baharın gelişiyle birlikte çokça cilt hassasiyeti, alerji ve dermatit ataklar ile karşı karşıya kalacağımıza eminim. Bu nedenle, bahar bütün güzelliğiyle gelmeden önce cildi tamamen kış artıklarından arındırıp temizlemekte fayda var!

Cildi yatıştırmak ve mevsim geçişlerini ya da bahar ataklarını hafif atlatabilmek üzerine bir makale hazırlamayı düşünüyorum. Fakat öncesinde dilerseniz etkili bir cilt detoksu uygulayarak kar tatili, kış güneşi, soğuk ve ayazlar sonrası oluşan hassasiyet ve tahribatı giderelim.

Derin temizlik

Günlük temizliğin, cildin kirden ve fazla sebumdan arındırılmasının önemini artık hepimiz çok iyi biliyoruz. Ancak, alt katmanlara inerek gözeneklerin tamamen temizlenmesi, ardından yapılacak uygulamaların etkinliğini arttırmak adına çok önemli.

Bu aşamada, cildi derinlemesine temizlemek için profesyonel cilt bakımı yaptırabilir ve gözeneklerin tamamen arındırılmasını sağlayabilirsiniz. Evde uygulama yapmak istiyorsanız enzim veya Alpha Hydroxy Acid (AHA) içerikli temizleyiciler kullanabilirsiniz. Bu sayede, cilt ölü hücrelerden arınacak, gözeneklerde biriken kir ve yağ temizlenecek, bu sayede de cilt doğal ışıltı kazanacaktır.

Uygun bir temizleme ürünü ile cildi arındırdıktan sonra derin temizleme yaptığınız için cilt dokusunu ve pHını bozmayacak bir peeling ile cildinizi arındırabilirsiniz. Bu aşamada, tekrar enzim içerikli veya karbon içerikli toz ürünleri tercih edebilirsiniz. Böylece, bütün ölü hücreleri cilt yüzeyinden uzaklaştırmış ve gözenekleri temizlemiş olursunuz. Hemen ardından yapacağınız her işlemde maksimum fayda sağlayacağınızı da söyleyebilirim.

Sıkılaştırma

Temizlenen gözenekler, uygun ürünler ile sıkılaştırılmadığı takdirde tekrar dolacak ve cilde soluk bir görünüm verecektir. Bu nedenle, temizlediğiniz gözenekleri sıkılaştırarak detoksa devam etmeniz gerekir.

Kil maskeleri bu işlemi kusursuz bir şekilde yerine getirmektedir. Farklı içerik ve özelliğe sahip birçok kil maskesi piyasalarda mevcut. Kendi cilt hassasiyetinize uygun bir ürünü tercih edebilirsiniz. Bu aşamada hem probleminizi iyi tanımlamalı hem de dermatolog veya eczacınızın önerisini dinlemelisiniz. Aksi halde, kil maskeleri oldukça agresif ürünler olduğu için cildinizi kurutup istemediğiniz sonuçlar doğurabilir.

Kil maskesini evde hazırlamak isterseniz, içine cildinizi yatıştırmak adına Hindistan cevizi yağı, gözeneklerin sıkılaşması ve temizliğinin devam etmesi adına da çay ağacı yağı ilave edebilirsiniz.

Kil kullanmak yerine alternatif ürünler ile gözenek sıkılaştırmak istiyorsanız asit içerikli tonikleri tavsiye edebilirim. Glicolic acid ve retinol içeren tonikleri gözeneklerin sıkılaşmasını sağlarken yağ birikiminin oluşmasını önler. Ancak asit içerikli temizleyici ve tonik kullanacaksanız içerikleri mutlaka doktor veya eczacınıza danışarak karar vermelisiniz. Üst üste 2 asit içerikli ürün etkileşime girip cildinizde hassasiyet oluşturabilir. Bu nedenle, mutlaka uzman tavsiyesi almanız gerekir.

Ayrıca doğru yüz tonikleme yöntemini öğrenmeniz halinde gözenekleri kalıcı olarak temiz ve sıkılaşmış tutmanız mümkün. Bunun için hem internetten araştırma yapıp yüz tonikleme derslerini online izleyebilir hem de şehrinizde olan veya olacak workshoplara katılabilirsiniz. Uzun yıllar boyunca yaşlanmadan canlı ve sağlıklı bir cilt görünümüne sahip olmanın yolu ürünleri doğru uygulamadan geçiyor, unutmayın.

Nemlendirme ve doyurma

Bütün yaptığınız temizlik ve arındırma işlemlerinden sonra cildinizi neme ve vitamine doyurmanız gerekiyor. Bunun için en önemli destekler; vitamin içerikli cilt yağları. Konuda uzman değilseniz veya uzman desteği almadıysanız evde yağ karışımı hazırlamanızı fazla tavsiye etmem. Esansiyel ve organik yağlar, güçlü içerikler olduğu için hem birbirleri ile etkileşime girebilir hem de cildinizde alerji yaratabilir.

Bu nedenle, organik bir karışım için mutlaka uzmana başvurun. Bunun dışında, gül yağı serumu, kuşburnu çekirdeği yağı ve üzüm çekirdeği yağı cilt için etkili ve besleyici ürünlerdir. Dermokozmetik markaların da çok besleyici ve cildi nemlendiren, yatıştıran ve besleyen cilt yağlarını deneyebilirsiniz.

Ürün yenileme

Kışın sert ve agresif şartlarında kullandığınız yoğun ürünler, baharın gelmesiyle birlikte cildinize ağır gelebilir ve gözenekleri daha fazla tıkayıp cildinizi matlaştırabilir. Bu nedenle, kış aylarında kullandığınız ağır ürünleri, jel kıvamlı ve su bazlı daha ince ürünler ile değiştirerek cilt bakımınıza devam edebilirsiniz.

Düzenli temizlenen ve arındırılan ciltler mevsim geçişlerinde çok kapsamlı arındırma ve temizleme uygulamalarına ihtiyaç duymazlar. Cildin donuklaşması ve küçük akne atakları gibi problemleri, ürünlerinizi değiştirerek, biraz daha kullanım sıklığını arttırarak ve kendinize daha fazla zaman ve özen ayırarak atlatabilirsiniz. Daha büyük problem ve uğraşlara maruz kalmamak için her zaman bakımlı olmaya özen göstermeniz gerekiyor. Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

İlginizi çekebilir!Simge Kamacı

1991 yılında, Ankara’da doğdu. 2014 yılında, lisans eğitimini burslu olarak girdiği Başkent Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. Mezun olduktan sonra, inşaat sektöründe hizmet veren Rönesans Holding bünyesinde 2,5 yıl çalıştı. Eğitim hayatı boyunca özellikle kimya derslerine fazlasıyla ilgi duydu. Kozmetik ve bakıma olan ilgisini, kimyaya, tepkimelere ve bileşimlere olan ilgisi...BLOOM SHOP