Hayattan ve gerçeklikten kopuk olduğunuzu en son ne zaman hissettiğinizi ve bu hissin ne sıklıkla geldiğini, yanında ne gibi duygular ve düşünceler getirdiğini bir düşünün. Günümüz hayat tarzı, koşturmaca ve özellikle parmaklarımızın ucundaki sosyal medya hayattan ve realiteden kopmamıza neden oluyor. Hem de sıklıkla! İşte köklenme ihtiyacı duyduğumuz anların farkına varmanın ve kendimizi realiteye döndürebilmenin püf noktaları.

Köklenmek nedir?

Enerjik anlamda köklenmek, kök çakranın dengede ve sağlıklı olması anlamına gelir. Bu durum kişinin kendini dünyayla güçlü bir bağ içinde, dengeli ve rahat hissetmesine neden olur. Köklenmiş kişilerin korkuları ve kaygıları genellikle geri planda kalır ve bu kişiler kendilerini güven dolu hissederler.

Köklenmenin en önemli kısmı, köklenmeye ihtiyaç duyduğun anları anlayabilmektir. Yani kök çakranın dengesini kaybettiği anları fark edebilmek ve bunu yeniden olması gereken duruma getirebilmek ancak köklenince mümkün olur.

Köklenme ihtiyacının işaretleri

  • Başladığın işi bitirememek ve odaklanma sorunları yaşamak,
  • Gerginlik ve kafa karışıklığı hissetmek,
  • Olması gerekenden daha şüpheci olmak, fazla sorgulamak,
  • İletişim kurmakta zorlanmak,
  • Maddi anlamda istifleme eğiliminde olmak,
  • Fiziksel aktivitede bulunma ve doğaya çıkma ihtiyacı hissetmek.

Köklenmeyi sağlayan oldukça kolay ve kısa sürede sonuç veren pek çok yöntem vardır. İşte köklenmeye yardımcı olacak 7 öneri!

Doğayla bağ kurmak

Günlük hayatınızın bir parçası olarak da doğayla bağ kurabilmeniz mümkün. Çimlere uzanmak, doğayı gözlemleyebileceğimiz bir yerde kısa bir yürüyüş veya ağaçlarla temas etmek bunun en kolay yoludur.

Parklarda ağaçlara dokunmak ve çimlere yatmanın dışardan farklı ve ilgi çekici görüneceğini düşünüyor olsanız bile deneyin! Farkı hemen hissedeceksiniz.

İlginizi çekebilir: Doğayla Yeniden Kurulan Bağ: Orman Banyosu

Kırmızı çaylar

Unutmayın ki kök çakranın temsili rengi kırmızıdır ve dolayısıyla kırmızı rengi kök çakrayı besler. Topraksı ve kızıl tonlarında çaylar içmek kendinizi anında iyi hissetmeye başlamanıza yardımcı olacaktır. Hindiba kökü, hibisküs, gül ve kedi otu çayları güzel bir başlangıç olabilir.

Yoga pozları

Tadasana, Vrksasana veya Sukhasana köklenme enerjisi için ideal pozlardır. Düz, kesin ve sıkı bir duruş sergilenen bu pozlar toprakla bağ kurmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: En Sevdiğiniz Yoga Pozu Karakterinizi Ele Veriyor

Taşlar ve semboller

Güvende olma hissini azaltan köklenme ihtiyacı sembollerle ve kristallerle karşılanabilir. Güvenlik hissi oluşturan ve kök çakrayla bağ kurmayı hatırlatan bu kristaller tercihiniz göre obsidyan, lal ve jasper grubundaki toprak tonları olabilir. Bunun yanında kök çakranın sembolünü etrafınızda bulundurmak da iyi bir yöntemdir.

İlginizi çekebilir: Kristaller ve Çakralar Arasındaki İlişki

Yemek

Farkındalıkla yenmiş bir atıştırmalık köklenebilmeniz için size anlık olarak yardımcı olabilir. Fakat gıdaların desteğini daha uzun vadede arkanıza almak ve daha köklü bir iyileşme görmek isterseniz beslenmenizi en azından birkaç günlüğüne değiştirmenizde fayda var. Bu süreçte, özellikle rafine karbonhidratları ve işlenmiş gıdaları hayatınızdan çıkartıp daha fazla pembe tuz, kök sebze, kuruyemiş, baklagiller ve bitter çikolata tüketebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Çakralarınızı Dengeleyecek Yiyecekler

Egzersiz

Bazen içinizden geçen “hareket etmem lazım” hissini dinlemek size her zaman kazandırır! Yürüyüş, yoga veya koşu yani tercihiniz her ne olursa olsun yeter ki fiziksel aktivite içersin. Bu süreci vücudunuzla bağ kurmak ve onun ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmanız köklenmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.

Meditasyon

5 dakikalık köklenme meditasyonu da oldukça etkili bir yöntemdir. Gözlerinizi kapatıp vücudunuzdan toprağa doru, tıpkı bir ağaç gibi, köklendiğinizi hayal etmeniz yeterli olacaktır.

Başka bir yöntem ise kök çakranın bulunduğu yer, yani kuyruk sokumunuzun olduğu bölgede parlak, derin ve çok canlı bir kırmızı daire hayal etmektir.

İlginizi çekebilir: Enerji Arındırma: Çalışan Enerji MeditasyonuSıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP