YAZAN: MİRAY AKIN

Mitolojiye göre Adem’in ilk eşi olan Lilith, özgürlüğe önem veren güçlü bir kadın olarak biliniyor. Adem’e teslim olmayı reddederek cennet bahçesini terk ediyor. Verdiği bu kurtuluş ve özgürlük mücadelesi ile birçok hikayeye ve mitolojiye konu alan Lilith, astrologlar tarafından da Ay’ın dünyadan en uzak olduğu yörüngedeki noktayı, karanlık Ay’ı temsil ediyor. Lilith burcu, içimizdeki mücadeleci tavrı, geleneklerle ve normlarla nasıl başa çıktığımızı, öfkemizi nasıl ifade ettiğimizi ve sınırlarımızı nasıl çizdiğimizi yönetiyor. İç gücümüzün bir yansıması olan Lilith burcunun, mücadeleci yönümüzü nasıl şekillendirdiğini merak ediyorsanız okumaya devam edin. Lilith burcunuzu bilmiyorsanız, buraya tıklayıp öğrenebilirsiniz.


Koç burcu

Özgür ruhların temsilcilerinden olan Lilith Koçlar, rekabet güdüsü ile besleniyorlar. Sevmedikleri kişilere karşı dimdik durabilen ve fikirlerini korkusuzca karşı tarafa aktarabilen Lilith Koçlar, yüksek özgüvenleri ile de dikkat çekiyorlar. Kolay kolay boyun eğmedikleri gibi adalete de oldukça önem veriyor, adalet için savaşmaktan geri kalmıyorlar.

Boğa burcu

Arzuları için yaşayan Lilith Boğalar, duyularını tatmin etmek için bütün güçlerini kullanabilirler. Güvenlik onlar için oldukça önemli olduğu için güvenli alanlarında olmadıkları takdirde endişe duygusuna kolayca kapılabilir ve sert tepkiler verebilirler. Paraya fazlasıyla önem verdikleri için bu onların zaman zaman açgözlü olarak lanse edilmesine neden olabilir.

İkizler burcu

En büyük silahları kesinlikle zekaları olan Lilith İkizler, aldıkları rasyonel kararlar ile önlerine çıkan engelleri kolaylıkla aşabilirler. Meraklı yapıları sebebiyle başlarını belaya sokma konusunda üzerlerine kimseye tanımadıkları ise onlar için söylenebilecek doğru cümlelerden biri olabilir. Ancak güçlü iletişim yetenekleri sayesinde insanları kolaylıkla etkileyebilir, zaman zaman bu sebeple provokatör olarak anılabilirler.

Yengeç burcu

Duygusal yönleri ağır basabildiği için zaman zaman sağlıklı sınırların zedelenmesine yol açabilen Lilith Yengeçler, başkalarının refahı için kendi konforlarından vazgeçebilirler. Geleneklere karşı genellikle uyumlu bir portre çizen Lilith Yengeçler, utangaç yapıları ile de bilinirler. Bu sebeple önlerine çıkan bir engelde direkt bir müdahalede bulunmak yerine sessizce gözlem yapmayı tercih edebilirler.

Aslan burcu

Öfkelendiği zaman tıpkı vahşi doğanın kralları/kraliçeleri gibi kükremeye hazır olan Lilith Aslanlar, yollarına çıkan engeller karşısında sert tepkiler verebilirler. Kendilerine oldukça güvendikleri için düşüncelerini dobra bir şekilde açıklamaktan çekinmeyen Lilith Aslanlar, zirvede olabilmek ve zirvede kalabilmek için dişlerini göstermekten çekinmeyeceklerdir.

Başak burcu

Lilith Başaklar, onların damarına basan bir durumla karşıya kaldıklarında soğukkanlı bir tavır sergileyebilirler. Kendi içlerinde kritik yaptıktan sonra yavaş ve emin adımlarla fikirlerini başkalarına empoze etmeye çalışan Lilith Başaklar, söz konusu mücadele olduğunda oyunu kurallarına göre oynamayı tercih edebilirler. Oldukça mükemmeliyetçi olduklarından, atacakları her bir adımdan önce neyi, nasıl yapmaları gerektiğine çoktan karar vermiş bile olabilirler.

Terazi burcu

Dengeyi ve sükûneti sembolize eden Lilith Terazilere, adaletin ve barışın temsilcileri de denebilir. Ortaklaşa çalışmaya verdikleri önem sebebiyle, birlikten güç doğar mantalitesi ile hareket eden Lilith Teraziler için önemli olan kendilerini göstermek değil mücadeleyi desteklemek ve haksızlıklara karşı gelmektir. Bu sebeple başkalarına karşı sert tutumlar sergilemek yerine destekleyici bir tavır içerisinde olabilirler.

Akrep burcu

Her ne kadar Lilith burcunun resmi bir temsilcisi olmasa da birçok astrolog Lilith’in Akrep’te kendisini evinde gibi hissettiğini belirtiyor. İnsanları kolayca etkileyebilen ve kendi yörüngelerine getirebilen Lilith Akrepler, içlerindeki psişik güçler ile insanlar üzerinde olumlu veya olumsuz dönüştürücü bir güç uygulayabilirler. Tehlikeyi seven ve gözü kara olan Lilith Akrepler, kriz durumlarında mantık çerçevesinde hareket edebilme yetenekleri ile de öne çıkarlar.

Yay burcu

Yeni deneyimler ve maceralar için yaşayan Lilith Yaylar için çılgın birer hedonist demek doğru olabilir. İçlerindeki bu yoğun tutku sebebiyle korkusuzca hareket edebilen ve maceradan maceraya atlayabilen Lilith Yaylar, risk almaktan kaçınmamaları ile tanınırlar. Sorunları genelde görmezden gelmeye çalışsalar da kaçamadıkları noktada daha ılımlı tepkiler gösteren Lilith Yaylar, zaman zaman karşısındakilerle aralarına sınır çizmekte zorlanabilirler.

Oğlak burcu

Güce karşı doyumsuz denilebilecek türde bir açlık besleyen Lilith Oğlaklar, bu güce ulaşabilmek için önlerine çıkan engellerin üzerine basıp geçebilirler. Soğukkanlı bir yapıları olduğundan dolayı hedefe doğru yavaş ve emin adımlarla ilerleyen Lilith Oğlaklar, gücü kaybettikleri zaman oldukça öfkelenebilir ve bunu sert bir şekilde karşı tarafa lanse edebilirler. Geleneklere karşı ise daha uyumlu bir portre çizerler.

Kova burcu

Hümanist doğaları ile tanınan Lilith Kovalar, yeni deneyimlere de oldukça açıktırlar. Özgürlüklerinin bastırıldığı anlarda, içlerindeki korkusuz gücü karşı tarafa lanse etmekten çekinmeyecek olan Lilith Kovalar, baskılara karşı kesinlikle kayıtsız kalmayacaklardır. Statükoyu sevmedikleri için isyankar bir tavır sergileyebilir, kendi kurallarını kendileri belirlemek isteyebilirler.

Balık burcu

Alışkanlıklarına karşı ciddi bir bağlılık hisseden Lilith Balıklar, kendilerine acımayı oldukça sevdikleri için onları baskılayan normlara veya üzen durumlara karşı ilk etapta sessiz kalabilirler. Ancak oldukça yardımsever olmaları sebebiyle herhangi bir haksızlık karşısında ellerinden geleni yapmaktan da çekinmeyeceklerdir. Öfkelerini daha çok içlerine atma eğiliminde olmaları ile de bilinirler.Miray Akın

1994 yılında Ankara'da doğan Miray, lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Ardından Hacettepe Üniversitesinde Pazarlama üzerine yüksek lisans eğitimi aldı. İnsan ve hayvan haklarına olan ilgisi, onun birçok sivil toplum örgütünde aktif bir şekilde rol almasını sağladı. Kendisini yazı yazarak ifade eden biri olarak sözlerini kaleme dökmeye tutkun...BLOOM SHOP