YAZAN: MELTEM FAKABASMAZ

Bu yazıda sizlere yıl boyunca güneşi kucaklayan renkli mimarisi, uluslararası kültürü, dünyaca ünlü plajları, ışıltılı gece hayatı, birinci sınıf otelleri, ödüllü restoranları ile gözleri kamaştırmayı garanti eden, içine girdiğinizde sizi kıpır kıpır yapan Miami’den bahsedeceğiz. True Lies, Scarface, Bad Boys, 2 Fast 2 Furious, Casino Royale, Miami Vice gibi film ve dizilerin çekim mekanı olmuş Miami, genel anlamda tarifi zor bir şehir. Hazırladığımız Miami seyahat rehberi bu konuda size yardımcı olabilir!


Miami’de hava durumu nasıl?

Son on senedir aralık, ocak, şubat ve mart aylarının en az birini yaşadığım, ilham olan, enerjimi yükselten, heyecanı ve dinginliği bir arada yaşatabilen bu şehri beraber keşfedelim istedim. Kış mevsiminde Amerika’nın en sıcak yerlerinden biri olan Miami’den bu sene mart başında döndüm. Şubat ayı boyunca sadece bir kez yağmur yağdı ve toplam iki kez hava kapadı. Genelde aralık ve ocak aylarını bahar etkisinde aralıklı serin fakat güneşli yaşarken, ocak sonu ve şubat başı daha sık yağmurlu ve serin günler olarak yaşanıyor. Amerika’nın en sıcak şehirlerinden biri olan Miami’nin kış mevsiminde havası gündüz 26 dereceye kadar çıkabilir, gece de 12-15 derece olur. 

Miami mart ayından sonra nemin artması ve güçlü güneş ışınlarının (Ekvator’a yakın olması) etkisinin çoğalması ile ekim ayına kadar, özellikle solunumla ilgili sıkıntısı olanlar, kalp rahatsızlıkları veya tansiyonu olanlar gibi nemli havadan rahatsız olanlar için iyi olmayabilir. Miami’nin hangi dönemi müthiş diye soracak olursanız, kasım sonundan mayıs ortasına kadar gitmenizi öneririm.   

Amerika’da Spring Break destinasyonları arasında ilk sırada yer aldığı için mart ayında gitmeyi düşünürseniz, bir ay önceden restoran rezervasyonlarınızı mutlaka yapın. Özellikle mart ayının sonunda Miami şehrinin içinde düzenlenen Ultra Müzik Festivali’nin kalabalığından ve fiyatların iki katından fazlasına çıkmasından etkilenmemek için otelinizi, uçak biletlerinizi 2-3 ay önceden satın almanızı öneririm. 

Miami ne ile tanınıyor?

Miami; şık restoranları, dinamik gece hayatı, Latin Amerika kültürü, plajları, gösterişli partileri, Art Deco mimarisi, dünyaca ünlü sanat galerileri, birinci sınıf otelleri ile tanınır. Şehrin fazla bilinmeyen, aynı zamanda ilginç tarihi bilgilerinden biri büyük kısmının bir zamanlar bataklık olması ve Miami’nin zaman içinde insan yapımı arazilerle şehre dönüşmesi, diğeri ise Miami’nin bir kadın tarafından kurulmuş olması. 

Barnes International Realty tarafından 2022’de dünyanın keşfedilecek en güzel 50 şehrinden biri seçilen Miami güneşli havanın ve harika gece hayatının tadını çıkaran Jennifer Lopez, Dwayne Wade, Oprah Winfrey, Ricky Martin, Shakira, Matt Damon, Gisele Bündchen, Pitt Bull, Sylvester Stallone, Madonna, LeBron James gibi ünlüler için de popüler bir yaşam yeri. Yılda 14 milyondan fazla turisti ağırlamakla beraber dünyanın en büyük kruvaziyer limanına sahip olduğundan, dünyanın lüks gemi turları başkenti olarak da bilinir. Hispanik, Yahudi Amerikan, Karayip, Haiti mirasını ve daha fazlasını kucaklamakla beraber güçlü Küba etkisini şehrin özellikle yerel kısımlarında görmeniz mümkün. 

Gezi rehberi

Key Biscayne

Miami’nin aşağı ucunda yer alan Key Biscayne, görülmesi gereken yerlerden biri. Miami’ye 1950’li yıllarda köprü ile bağlanmış adalardan biri olan Key Biscayne, deniz üzerine inşa edilmiş evleri ile tanınıyor. Şu an bu evler kullanılmasa da hafta sonları tekne, plaj keyfi yapmak isteyenler için ideal yerlerden biri. Miami’nin ışıltılı güneşinin önüne geçen engel kasırgalar. Haziran ve ekim ayı arasında genellikle ortaya çıkan kasırgaların bazıları ciddi zarar verir nitelikte gerçekleşiyor. Key Biscayne konumundan dolayı kasırgalarda ilk boşaltılan yerlerden biri. 

Art Deco bina koleksiyonu

Güzel plajların ve gece hayatının dışında, Miami dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla sayıda Art Deco binaya sahip olması ile tanınır. Miami Beach’te, Ocean Drive boyunca 5. Sokak ile 23. Sokak arasında yer alan Art Deco tarihi bölgesini, mimariye merakı olanların deneyimlemesi gereken yerlerden biri olarak öneririm. Bu binalar 1920’ler, 30’lar ve 40’lardan beri korunmuştur ve şehrin tarihinde önemli bir dönemi temsil etmektedir. Bu bölge bir mil kareden daha az bir alanda yaklaşık 800 Art Deco tarzı binaya sahip. Şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan South Beach’te yürüyüş yapın ve sokaklarını pastel tonlarda dekore eden beyaz binalara hayran kalın. Bu binalardan bazıları ikonik otel ve restoranlara ev sahipliği de yapmaktadır. The Breakwater, The Colony Hotel, Delano, Lincoln Theater, The Raleigh, SLS, Fillmore, Essex House tanınmış Art Deco binalardan bazıları.

ART DECO BÖLGESİ

Lüks gemi turları

Cennet gibi kumsallara sahip bir Karayip destinasyonuna açılmak ister misiniz? O zaman Miami’ye gelmelisiniz: Lüks gemi turlarının kalkış noktası burasıdır. Miami Limanı, dünyanın en büyük ve en yoğun yolcu gemisi limanıdır. Yılda yaklaşık beş milyon yolcu; Royal Caribbean, Carnival, Norwegian, Virgin ve daha pek çok dünyaca ünlü lüks gemi turlarını bulacağınız bu limandan geçiyor. Beş gün dört gecelik turlara katılırsanız daha fazla genç, orta yaş ve daha az çocuklu aile ile karşılaşırsınız. Gemide tatil yapayım aynı zamanda partiler de olsun isterseniz, dönemsel üç veya dört günlük parti gemi turlarından birini deneyebilirsiniz. Çocuklu ve ruhu çocuk olanlara Disney gemi turlarını denemelerini öneririm.

Küçük Havana

Kentte en çok ziyaret edilen mahallelerden biri de Küçük Havana. Şehrin bu kısmı, Hispanik ve Küba etkisi ile tanınır. Burada mükemmel Latin restoranları, küçük mağazalar, eğlenceli etkinlikler ve sıcakkanlı insanlar bulabilirsiniz. Geçmiş yıllarda daha fazla hispanik etkiyi gözlemlerken, Covid sonrası yenilenen yüzü ile sadece Hispanik değil İtalyan, Peru ve Fransız restoranlarına da denk gelebileceğiniz çeşitli kültürlere ev sahipliği yapıyor. Old’s Havana Cuban Bar & Cocina’da Küba mutfağı ve tabii purolarını keşfedebilir veya Las Tapas de Rosa’da yerel İspanyol mutfağı lezzetlerini deneyebilirsiniz. 

Timsahlarla bir gün 

Everglades Ulusal Parkı, ABD’deki en büyük subtropikal ormandır. Bu nedenle, ziyaret edebileceğiniz UNESCO Dünya Mirası alanlarından biridir! Bu parkın eşsiz doğal güzelliği ve vahşi yaşamı, onu tüm gezginler için mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getiriyor. Everglades’teki en iyi cazibe merkezlerinden bazıları, birçok su yolunda kanoyla gezmek, bisiklet turuna çıkmak ve mangrov ormanlarında yürüyüş yapmaktır. Denizayısı, timsah, köpek balığı ve pembe kaşıkçı kuşa kadar çok sayıda vahşi yaşamı burada bir arada bulabilirsiniz. 

Miami’de hayvanat bahçesi ve deniz akvaryumu var. On senedir yaşadığım dönemlerin hiçbirinde hayvanların hapis edildiği mekanlara gitmeyi tercih etmedim. Bu sebeple öneri olarak burada belirtmek istemem. Doğanın içinde deneyim yaşamanın demirlerin veya camın ardından hayvanları görmekten daha kıymetli olduğunu düşünüyorum. 

Sağlıklı ve iyi yaşam noktaları

Miami’ye ilk gidişimde Amerika’nın iyi hissetmeyi sağlayan şehirlerinden biridir demekte zorlandım. Partiler, plajlar veya lezzetli yemekleri ile iyi hissettim, bunu yadsıyamam, fakat eğlence ve keyif dışında da iyi hissettirecek neleri var diye araştırdığımda karşıma Miami’nin önde gelen spa’ları çıktı. Sadece rahatlamayı teşvik etmek veya cildinize güzel bir canlılık kazandırmanın ötesine geçerek Miami’den ayrıldıktan sonra bile uzun süre formda ve harika görünmenizi ve hissetmenizi sağlayacak bütünleştirici tıp konsültasyonları ve zihin-vücut terapileri sunuyorlar.

THE STANDARD SPA

Faena Hotel içindeki Tierra Santa Healing House, Edition otel içindeki The Spa, Fountanebleau içinde Miami’nin en lükslerinden biri Lapis Spa, Mandarin Oriental içindeki Çin Tıbbı eğitimli doktorun olduğu spa ve son olarak yoga dersleri, havuzu ve adult-only konsepti ile The Standard Spa önereceklerim arasında. 

Covid döneminden sonra spor salonlarında artış olması dikkatimi çekti. Tatilde sporunu ihmal etmeyecekler için önerim kapalı yerler yerine Ocean Drive 1. Sokak’tan 22. Sokak’taki W Southbeach otelin önünden de geçen bisiklet, yürüyüş, paten yolunu denemeniz. Nisan gibi gidecek olursanız önerim sabah erken saatleri tercih etmeniz. 

Amerika’nın yoga merkezleri olan New York ve Los Angeles’tan sonra Miami özellikle on sene önce sönük kalıyordu. Zamanla artan talebe yönelik açılan stüdyolar arasında denemiş olduklarım South Beach yakınındaki Hanuyoga, Ocean Drive 5. Sokak tarafındaki State of Yoga (Sahibi eskiden İstanbul’da yaşayan ve yoga uzmanı, aynı zamanda benim de mentorum olan Sandrine.), Miami Shore tarafına yakın 305 Yoga, Northbeach tarafına yakın Miami Beach Iyengar, Collins üzerinde Nobe yoga stüdyolarını öneririm. 

Yeme & içme rehberi

Miami’nin mutfağı, Floribbean mutfağı olarak bilinen Güney Florida’ya özgü bir mutfak kültürü yaratmak için Amerikan, Karayip ve Latin Amerika lezzetlerini birleştirerek çeşitli kültürel etkilerini sergiliyor. Küba yemekleri en çok Miami’de bulunur. Fransa, Güney Amerika, Peru, İtalya, hatta Türkiye mutfağını bulabileceğiniz gibi, bol miktarda taze deniz ürünü de bulabilirsiniz. 

Miami bir kıyı kenti olduğu için en ünlü yemekleri deniz ürünlerinden oluşur. Örneğin, Miami’de çok popüler bir menü ögesi olan Taş yengeci, geleneksel olarak haşlanmış ve baharatlı hardal sosuna batırılarak servis edilir. Taze yakalanmış karidesi ve lobster’i de denemelisiniz. 

Peru kültüründen gelen limonlu su ile hazırlanmış çiğ deniz ürünlerinden oluşan Ceviche, Güney Florida’daki Kübalı göçmenlerden gelen eşsiz bir karışım olan Küba ekmeği üzerinde jambon, kavrulmuş domuz eti, İsviçre peyniri, turşu ve hardalla hazırlanan Küba sandviçi, Latin Amerika mutfağında popüler olan ve bir churrascaria veya et lokantasından gelen herhangi bir ızgara ete atıfta bulunabilen İspanyolca ve Portekizce adından türetilmiş Churrasco önerilerim arasında. Et yemeyi sevenlere Brezilya restoranları olan Texas de Brasil ve Fogo de Chao’yu öneriyorum. Şehir merkezinde, Brickell’da 305 Peruvian Modern Cuisine’de de Peru lezzetlerini tadabilirsiniz. 

305 PERUVIAN MODERN CUISINE

Baharatlarla kızartılmış, ısırık büyüklüğünde kısımlar halinde kesilmiş timsah kuyruğu etinden oluşan timsah ısırıkları deneyebilirsiniz. Güney Amerika Birleşik Devletleri’nde ve özellikle Florida’da yaygın olan timsah eti, protein açısından yüksek ve yağ oranı açısından düşük olan sağlıklı bir et kaynağıdır. Hafif bir tada ve sert bir dokuya sahiptir. Miami’nin restoranlarında tarifin birçok varyasyonunu bulabilirsiniz. 

Miami’de Türk mutfağının güzel örnekleri de yer alıyor. En popüler olanlarından biri olan Doya, Wynwood’da yer alıyor. 2021 bloomberg.com Top şefler kategorisinde en iyi yeni restoran seçilen El Turco ise Design District’de yer alıyor. 

Alışveriş durakları

Tüm yıl boyunca ılık, güneşli havası ve palmiye ağaçlarıyla süslenmiş mavi gökyüzü ile Miami’de bu kadar çok açık hava alışveriş merkezi ve alışveriş bölgesinin olmasına şaşmamalı. 1965’te açılan Bal Harbour Shops, Miami’nin lüks alışveriş noktalarından biridir. İki ayrı köşesinde Saks Fifth Avenue ve Neiman Marcus yer alırken Chanel, Prada ve Tiffany & Co gibi sevilen tasarımcı mağazalarına ev sahipliği yapıyor. Alışveriş sırasında acıkırsanız İtalyan Carpaccio veya Fransız Le Zoo restoranlarını denemenizi öneririm. Carpaccio restoranda Cuma ve Cumartesi akşam 18:30’dan sonra uzun sıralardan sonra yer bulabilirsiniz. Maalesef rezervasyon almıyorlar ama kalabalık masaların daha çabuk şansı oluyor. 

LINCOLN ROAD

South Beach’te Lincoln Road alışveriş yapmak, insanları izlemek ve açık hava kafesinde öğle yemeğinin tadını çıkarmak için klasik destinasyonlardan biridir. Bir binanın teras katında yer alan, şehrin en güzel akşam manzarası ve füzyon mutfağı ile ünlü Juvia‘yı denenmesi gereken yerlerden biri olarak listenize eklemenizi öneririm. Bu taraflarda lokal lezzet bulma şansınız daha az, turistik restoranlar çoğunlukta. Tarkan’ın şarkılarını aralarda dinleyebileceğiniz ve müzik-yemek-dans üçlüsünün bir arada olduğu Villa Azur da yemekleri ile kesinlikle önerdiğim yerlerden biri. 

Miami şehir merkezindeki Bayside Marketplace, Biscayne Körfezi’ne bakmaktadır. Ünlülerin yaşadığı evlerin yerleşim yerlerine dair tekne turlarının olduğu Bayside, Skyviews Miami gözlem çarkı dahil olmak üzere, hediyelik eşyalar ve yapılacak eğlenceli şeyler için en önemli noktadır. Şehir merkezinde bir yerlere gitmek isterseniz, South Beach tarafından daha az turistik olduğunu fark edersiniz. Marion ve Sexy Fish yemek-parti konseptini sevenler için ideal. 

Miami Design District son on yılda inşa edilmeye başlandı ve giderek gelişiyor. Hermès’ten Cartier’e, Alo Yoga’dan Tory Burch’e uzanan butiklerle şekillendi ve hepsi de alışveriş gezinizi her şeyi kapsayan bir sanatsal deneyime dönüştüren son teknoloji mimari ve etkileşimi ile çevrili. Yenilikçi moda, tasarım, sanat, mimarlık ve yemek sektörüne adanmış yaratıcı bir mahalle ve alışveriş merkezi deneyimiiçin kurulan Miami Design District’de Michellin yıldızlı L’Atelier De Joel Robuchon veya Cote Miami, Japon restoran Okami, sağlıklı lezzetler için Dior Cafe veya Pura Vida‘yı deneyebilirsiniz. 

Bu güzel havaya rağmen ben kapalı alanda alışveriş yapmak istiyorum derseniz Dadeland Mall, Midway Crossings, Dolphin Mall ve açık havada CityPlace Doral gibi çok sayıda klasik alışveriş merkezi de er alıyor. Gerçek bir alışveriş çılgınlığı için Florida’nın en büyük alışveriş merkezi olan Aventura Mall’a göz atın. Burada 300’den fazla mağazayı bir arada bulabilirsiniz. 

Gece hayatı

Yemek ve dans konsepti ile beraber Miami’de gece kulüplerinin yeri ayrı. Space, Miami’nin top gece kulüpleri arasında yer alıyor. Sabahlara kadar süren tanınmış Djlerin çaldığı partilere ev sahipliği yaparken, Space yan komşusu, olduğu sokağın ismini alan 7 gün 24 saat açık E11EVEN. Diğerlerinden onu ayıran özelliği ise kısmen gece kulübü, kısmen performans mekanı, kısmen striptiz kulübü ve kısmen restoran olması. Tavanlardan sarkan ultra esnek trapez sanatçıları ve kulübün içinde farklı köşelerde görebileceğiniz burlesk dansçıları ile dünyada benzer bir gece kulübü yoktur. Cuma ve cumartesi gitmeyi düşünürseniz kapıdaki kuyruğa hazırlıklı olun. Beş bin dolardan başlayan VIP masaların bile bekletildiği zamanlar olmuştur. Ünlüleri özellikle E11Even’da görmeniz mümkün. Fontainebleau Hotel’deki Vegas’a yakışır LIV gece kulübünün VIP bölümünde ünlüleri görebilirsiniz. Tabii önce bilet alıp girebilmeniz gerekir. Mynt, Miami’nin en eski gece kulüplerinden biri olarak perşembe, cuma ve cumartesi açık. Oturmaktan çok dans etmek için tasarlanan (adı da buradan geliyor), uluslararası üne sahip DJ-yapımcı Behrouz ve ortağı Megan tarafından yönetilen Do Not Sit, kaliteli müziği minik bir alanda dinlemek isteyenler için. İçeri girme şansınız olursa ve eğer tanıyorsanız bir çok ünlü dj ile bir arada olma şansınız var.  

SPACE

Miami, değişken bir iklime sahip. Sabah günlük güneşlik havaya gözünüzü açıp birden sağanak yağmura yakalanabilirsiniz. Fakat o güneş eninde sonunda her zaman kendini bulutların arkasından göstermeyi beceriyor. Şubat sonrası saçlarınıza hakim olun, okyanus rüzgarları ile dans edişine tanıklık edersiniz. Miami, deli dolu, dışa dönük, bir o kadar da kendi içine kapanmış, canlandıran aynı zamanda sürprizleri ile coşkulandıran bir şehirdir.. Ne zaman gitsem beni sarmalayan aynı zamanda dönmek istediğimde sıkı sıkı tutup bırakmamaya çaba gösteren bir dost gibi…Meltem Fakabasmaz

İstanbul’da doğan Meltem, FMV Işık Lisesi'ni ve Doğu Akdeniz Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünü bitirdi. 2015 yılından bugüne kadar 1500 saatten fazla yoga, meditasyon, mindfulness gibi eğitimlerle insanın iyi olma haline yardımcı olmak üzere yol alarak devam ediyor. Halen severek yapmaya devam ederken; öğretmek kadar öğrenci ruhunu da korumayı ve keyfini...BLOOM SHOP