YAZAN: DİLAN GÜNAÇTI

Eylül ayının gelişi ve soğuyan havalar, yaz mevsiminde sağlıkla ışıldayan cildimizi kaybedeceğimiz anlamına gelmiyor. Son zamanların öne çıkan makyaj trendleri arasında doğal görünüm ve minimum seviyede ürün kullanımını yer alırken; cilt sağlığı da bir o kadar önem kazanmış durumda. Peki neme doymuş, esnek ve dinç bir cilde kavuşmak için aradığımız çözüme bir sosyal medya akımı sayesinde kavuşmuş olabilir miyiz? Moisture Sandwich Metodu olarak adlandırılan nemi cildimize hapsetme tekniği ile kuru ciltlere veda ediyoruz!


Moisture Sandwich metodu nedir?

Sosyal medyanın hayatımıza katkıları arasında cilt sorunlarımıza çözüm getirmek olacağını söyleseler herhalde birçoğumuz buna inanmazdık. Fakat son birkaç yılda hayatımıza bir sürü farklı terim, teknik ve trendi dahil eden sosyal platformları popülerlik kazanmış bir yeni metotla daha karşımıza çıkıyor.

Moisture Sandwich adı verilen bu metot, nem sandviçi anlamına geliyor. Yeni bir teknik gibi duyulsa da aslında yıllardır cilt bakımının altın taktiklerinden sayılan bu metot, cildin nem oranını optimal seviyeye çıkarmak için birden fazla ürünün üst üste kullanıldığı bir uygulamaya deniyor.

Bu tekniğin püf noktası ise, ürünleri nemli cildin üzerine uygulamakta yatıyor. Halihazırda nemli olan cilt, emilime daha açık olduğu için nemli cilt üzerine uygulanan ürünlerden daha çok verim alınıyor. Kuru olan cildin suyu ve nemi hapsetmesi oldukça önemli. Moisture Sandwich metodu ile hafif nemli cildin üzerine uygulanan su bazlı ürünleri, daha ağır yapılı kremler ile üst üste kullanmak nemin cildin en derin tabakalarına ulaşmasına yardımcı oluyor. Derinden bir nemlendirme ve kullandığımız ürünlerden maksimum verim sağlayan bu metot, özellikle kış ayları için kurtarıcı niteliğinde.

Moisture Sandwich metodunu rutininize nasıl entegre edebilirsiniz?

Moisture Sandwich metodunu cilt rutininize entegre etmeniz için ekstradan herhangi bir ürün kullanmanıza gerek yok. Temizleme, tonik ve nemlendirici içeren basit üç adımlı bir bakım rutinini ilave etmek için yapmanız gereken şey, ıslak ürünleri nemlendirici ürünlerden önce; sırasıyla inceden kalına ürün yapılarını arttırarak kullanmak.

Cildinizi yıkayıp temizledikten sonra kurulamadan nemlendirici bir ürün kullanıp daha sonrasında tonik, nemlendirme, serum ve tekrar nemlendirme gibi adımları izleyerek kullandığınız ürünleri tıpkı bir sandviç gibi üst üste ince bir şekilde sıralayabilirsiniz. Su bazlı nemlendiricilerden yoğun nem maskelerine uzanan ürün yelpazesinden mümkün olan en yüksek verimi almak bu metot ile fazlasıyla kolay.

Islak baz üzerine nemlendirici ürün metodunda ustalaştıktan sonra, bunu yalnızca cildinizde değil dudaklarınızda da deneyebilirsiniz. Gece yatmadan dudaklarınızı biraz su ile ıslattıktan sonra basit bir nemlendirici ile dudaklarınızı nemlendirmek, üzerine de kalın bir dudak balmı uygulamak sabah uyandığınızda dudaklarınızın ürün emilimini arttırmaya yardımcı olacaktır.

Moisture Sandwich tüm cilt tiplerine uygun mu?

Moisture Sandwich bütün cilt tiplerine uygun olmakla birlikte en çok kuru cilt tiplerinin fayda sağlayacağı bir metottur. Yağlı ve akneye meyilli cilt tipine sahip olan kişilerin ise bu metodu uygularken kullandıkları ürünlere ve içeriklerine dikkat etmeleri, hafif ve su bazlı nemlendiricileri kullanmaları önerilir. Retinol, asit ve cildi irite edecek herhangi bir içeriği bu rutini uygularken kullanmamak, istenmeyen bir durum ile karşılaşmamak için tavsiye edilir.

Moisture Sandwich metodunun faydaları?

Moisture Sandwich metodu suyu cilde hapsetme ve su kaybını önlemek için kullanılan bir teknik. Cildin su kaybını önleyerek daha uzun süre depolamasında yardımcı olan bu teknik, cilt bakımı deneyiminizi bir üst noktaya çıkarmanızı sağlayacaktır. Nemi hapsetmek, kullandığınız ürünlerin daha iyi nüfuz etmesini sağlayacak ve cilt bakım rutininizden aldığınız verimi arttıracaktır. Bütün bu işlemlerin art arda sıralanması kuru cilde koruyucu bir nem bariyeri sağlarken cildi dolgun, pürüzsüz bir görünüme kavuşturacaktır.

Aşağıdaki ürünleri siz de bu sıra ile cilt bakım rutininize dahil edebilir ve Moisture Sandwich metodunu kullanarak ürünlerinizden ve cildinizden maksimum oranda verim alabilirsiniz. Islak bir cilt ile başlayarak birlikte kullanabileceğiniz mist, serum, krem ve nem maskelerine göz atın.

THE SIM CO.
Hydrating Floral Face Mist
KEŞFET

Hydrating Floral Face Mist

İçeriğindeki organik uçucu yağlar sayesinde cildi yoğunlamasına nemlendiren bu serumu, cildinizi temizledikten sonra nemlendirici ve serumların emilimini kolaylaştırmak için sıkabilirsiniz.


Pure Active Hyaluronic Acid

Kırışıklık karşıtı ve sıkılaştırıcı etkisi olan bu hyaluronik serum, cilt yüzeyini pürüzsüzleştirir ve cildin nem kaybetmemesini sağlar.

ETAT PURE
Pure Active Hyaluronic Acid
KEŞFET

DARPHIN
Hydraskin Light Nemlendirici Krem
KEŞFET

Hydraskin Light Nemlendirici Krem

Hafif yapısına rağmen HYDRA – STRUCTURE™ teknolojisi sayesinde yüksek bir nemlendirme oranına sahip Hydraskin Light Krem, normal ve karma ciltler için ideal yapıdadır. İçeriğindeki deniz börülcesi ve Fransız lavantası ile cildin nem rezervlerinin doldurulmasına yardımcı olan krem, yapısı ile Moisture Sandwich metodu için birebir.


Blue Moon Rahatlatıcı ve Nemlendirici Serum

Dengeleyici olan kamelya ve jojoba, rahatlatıcı olan çuha yağı, arındırıcı olan Alman papatyası, civanperçemi, manuka ve gül ağacı uçucu yağları ve rahatlatıcı uçucu lavanta yağının birleşimiyle oluşturulan bu serum, ciltte oluşabilecek kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

ABTİRA GARDEN
Blue Moon Rahatlatıcı ve Nemlendirici Serum
KEŞFET

Ultra Facial Overnight Rehydrating Mask

Kiehls, yüksek oranda Skualan içeren güçlendirici ve nemlendirici bu cilt maskesini kuru ciltler için özel olarak geliştirmiş. Cildin geceleri uyurken kaybettiği suyu en aza indirmeye yardımcı olmak için formüle edilmiş bu maske, sabaha kadar cilt tarafından emilerek esnek ve sağlıklı bir cilt görünümüne yardımcı olur.

BLOOM SHOP