Mutluluğun tanımı herkes için farklı. Fakat araştırmalar, gerçek mutluluğa ulaşmak ve alışkanlıklarımız arasında oldukça sıkı bir bağ olduğunu gösteriyor. İyi ya da kötü sahip olduğumuz bütün alışkanlıklar, yaşamımızı önemli ölçüde etkiliyor. Dolayısıyla olumlu alışkanlıklar edinerek mutluluğu arttırmak mümkün.

Tamamen öznel olan mutluluğun yolu herkes için farklı olsa da bu listedeki 10 olumlu alışkanlık mutlu olma haline giden yolda yardım sağlayabilir. İşte mutluluğu arttırmak için günlük rutininize ekleyebileceğiniz, etkilerini de kısa sürede göreceğiniz 10 olumlu alışkanlık.

İlginizi çekebilir: Sosyal İzolasyonda Yalnızlık Hissiyle Mücadele

Gülümsemek

Mutlu olduğumuz zamanlarda gülümseme eğiliminde oluruz. Fakat bu iş, iki yönlü çalışır. Yani mutlu olduğumuz için gülümseriz ve gülümsediğimiz zaman beynimiz dopamin hormonu salgılamaya başlar. Bu da bizi daha mutlu hissettirir.

Güne aynada kendinize gülümseyerek başlamak ve hatta kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda bile gülümsemek anında etki göstererek çok daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

Egzersiz

Düzenli olarak egzersiz yapmak stres, endişe ve depresyon semptomlarını azaltırken özgüveni ve mutluluğu da arttırır. Basit bir egzersiz rutini edinerek kısa sürede ruh haliniz üzerinde yaratacağı olumlu etkiyi fark edebilirsiniz. Bu noktada önemli olan aşırı efor sarf etmeden ve kendinizi yormadan yavaş yavaş başlamak.

Örneğin;

  • Evin etrafında bir tur yürüyüş yapın,
  • Yoga veya tai chi pratiklerine başlayın,
  • Sabahları 5 dakika esneme egzersizi yapın,
  • Her zaman başlamayı istediğiniz ama başlayamadığınız fiziksel aktivitelere başlayın veya zaman ayıramadığınız aktivitelere geri dönmek de etkili olabilir.

İlginizi çekebilir: Köklenme İhtiyacının İşaretleri ve Köklenme Yöntemleri

Uyku

Modern hayat, insanları az uyumaya yönlendiriyor olsa da yeterli uyku uyumak vücut ve beyin fonksiyonları için çok önemli. Genellikle erişkin kişilerin günlük uyku ihtiyacı 7 ila 8 saat arasında.

Gün içinde uyuma eğiliminiz varsa, zihninizi toparlayamıyorsanız ve bir belirsizlik hakimse vücudunuz daha fazla uykuya ihtiyacınız olduğunu söylemeye çalışıyordur.

Gün içinde aynı saatte kalkıp aynı saatte uyumak, kaç saat uyuduğunuzu ve sonucunda nasıl hissettiğinizi not almak, serin, sessiz ve karanlık bir yatak odasında uyumayı denemek daha sağlıklı bir uyku düzeniniz olmasına yardımcı olabilir.

Beslenme

Beslenme tercihlerimiz vücudumuzun sağlıklı olması üzerinde çok büyük bir etkiye sahip. Bunun yanında bazı gıdalar da ruh halimizi etkilemekte.

Karbonhidratlar, mutluluk hormonlarımızdan biri olan serotonin salınımını desteklerken proteinler ise konsantrasyon ve enerjiyi arttıran dopamin ve noradrenalin salınımını arttırır. Öğünlerinizi sağlıklı alternatiflerden yana tercih ederek modunuzu arttırabilirsiniz.

Minnettarlık

Sadece minnettar olduğunuz şeyleri düşünerek duygu durumunuzu kontrol altına almanız ve mutluluk seviyenizi arttırmanız mümkün. Günün hangi anında olursa olsun minnet duyduğunuz şeyleri düşünmeye başlamak ruh halinizi kesinlikle olumlu yönde etkileyecek.

Sizi seven birileri olduğu için, sahip olduğunuz imkanlar için, sağlıklı olduğunuz için minnet duyabilirsiniz. Bu pratik, etraftaki olumlu şeylerin daha çok farkına varmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: Şükran Duymak: Kötü Günleri İyileştirmenin 6 Yolu

Kibarlık ve iltifat

Nazik ve kibar davranan kişilerin ruh halinin ve mutluluk seviyesinin arttığını gösteren bilimsel çalışmalar bulunmakta. Yani küçük bir iltifatla karşınızdaki kişinin gününü güzelleştirirken kendi ruh halinizi de yükseltebilirsiniz.

Nefes

Gerginlik hissi, omuzların kasılması ve kendini kaybetme korkusu… Bu durumu herkes yakından tanıyordur. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, derin nefesler almak stres seviyesini düşürerek bedenin yeniden köklenmesine yardımcı olmakta. Stres ve gergin hissettiğiniz anda sırasıyla bu adımları uygulayabilirsiniz.

  • Gözlerinizi kapatın. Mutlu bir anı veya güzel bir yer hayal edin.
  • Burundan derin ve yavaş nefesler alın.
  • Nefesinizi yavaşça burundan veya ağızdan verin.
  • Rahatlamış hissetmeye başlayana kadar bu şekilde nefes almaya devam edin.

Nefes alırken ve verirken her ikisi için de 5 saniye tutmak yeterli olacak.

İlginizi çekebilir: 3 Nefes Egzersizi ile Stresinizi Azaltın

Mutsuz anları kabullenmek

Olumlu bakış açısı geliştirmek genellikle iyi bir eğilim olsa da zaman zaman başımıza kötü şeyler de gelir. Kötü bir durum yaşadığımızda, hata yaptığımızda, kötü bir haber aldığımızda veya korktuğumuz zaman mutluymuş gibi davranmaya çalışmamalı.

Mutsuzluk hissini de kabullenmeli ve bir süre mutsuzluğu deneyimlemeye izin vermelisiniz. Ardından odağı neden bu şekilde hissettiğinize ve bunu düzeltmek için ne yapmanız gerektiğine çevirebilirsiniz.

Nefes egzersizi, yürüyüş, sohbet etmek veya bu histen kurtulmak için ne yapmak gerekiyorsa yapabilirsiniz. Kötü hissettiğiniz anın geçmesine ve yeniden iyi hissetmeye izin vermelisiniz.

Günlük tutmak

Günlük tutmak düşünceleri organize etmenin, duyguları tanımlamanın ve planlar yapmanın iyi bir yolu olabilir. Yazdıklarınızı okumak zorunda değilsiniz sadece yazmak bile iyi gelecek.

Stresle yüzleşmek

Günlük hayatımız bizi strese sokan etkenlerle dolu ve bunlardan kaçmak mümkün değil. Fakat strese karşı olan tutumunuzu değiştirerek mutluluğu arttırmak mümkün. Kendinize ne kadar güçlü olduğunuzu hatırlatmak ve strese neden olan durumlarla yüzleşmek yaşadığınız sıkıntının hafiflemesine yardımcı olur.  Sıla Bakır

1993 yılında doğan Sıla, lisans eğitimini 2017 yılında Bilkent Üniversitesi İletişim Tasarım Bölümü’nde tamamladı. Lisansüstü eğitimine devam etmeye karar vererek Politecnico di Milano’da Stratejik Tasarım Master’ı yapmaya başladı. Sağlıklı ve dengeli hayat tarzı konusundaki merakı sonucunda bol bol araştırma yapmakta, karşısında çıkan yeni fikirleri denemekten ve bunları paylaşmaktan büyük keyif...BLOOM SHOP